• <

Wynik wyszukiwania - "kanał sueski" - Wiadomości

Ruch towarów przez Kanał Sueski zmniejszony o 45 proc. z powodu ataków Huti

Ruch towarów przez Kanał Sueski spadł w ciągu ostatnich dwóch miesięcy o 45 proc., oceniła agencja ONZ UNCTAD. Ataki jemeńskich rebeliantów Huti skłoniły firmy spedycyjne do zmiany trasy przewozów.
29.01.2024

Tranzyt przez Kanał Sueski. Tak źle nie było od czasu Ever Given

Statystyki tranzytu statków handlowych przez Kanał Sueski spadły do najniższego poziomu od czasu zablokowania go przez kontenerowiec Ever Given w 2021 roku.
17.01.2024

Konflikt z Huti wpłynął na ograniczenie ruchu statków przez Kanał Sueski. Spadek jest wyraźny

Trwająca od listopada agresja jemeńskich bojowników na międzynarodową żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej nie pozostała bez wpływu na ruch przez kluczowy przesmyk łączący je z Morzem Śródziemnym. Oprócz tego, że konflikt wpłynął na światowy łańcuch dostaw nie pozostał bez wpływu na ilość statków pokonujących Kanał Sueski.
15.01.2024

Egipt. Zepchnięto z mielizny statek, który na krótko zablokował Kanał Sueski

Holowniki sprowadziły na tor wodny 190-metrowy masowiec Xin Hai Tong 23, który w czwartek rano osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim na krótko blokując ruch przez ten szlak - poinformowała administracja kanału. Zapewniono, że żegluga przez Kanał Sueski zostanie niebawem wznowiona.
25.05.2023

Egipt. 190-metrowy statek osiadł na mieliźnie i zablokował Kanał Sueski

Pływający pod banderą Hongkongu 190-metrowy masowiec Xin Hai Tong 23 osiadł w czwartek rano na mieliźnie u południowego wejścia do Kanału Sueskiego - przekazał operator żeglugowy Leth Agencies. Statek zablokował cztery kolejne jednostki. Holowniki próbują sprowadzić go z powrotem na tor wodny.
25.05.2023

Rosną opłaty za przepłynięcie przez Kanał Sueski

Urząd Kanału Sueskiego (SCA) podnosi ponownie opłaty tranzytowe, które wejdą w życie od 1 kwietnia tego roku. To już kolejne podwyżki po tym, jak poprzednie wprowadzone w styczniu.
17.02.2023

Masowiec z ukraińskim zbożem zablokował tymczasowo Kanał Sueski

Masowiec M/V Glory osiadł w poniedziałek na mieliźnie w Kanale Sueskim, zakłócając tym samym ruch na tej kluczowej dla światowego handlu drodze morskiej - poinformowało przedsiębiorstwo Leth Agencies, operator statków przepływających przez Kanał Sueski.
09.01.2023

Kanał Sueski nie na sprzedaż

Zarząd Kanału Sueskiego (SCA) podał, że Kanał jest otwarty na inwestycje zagranicznych spółek, ale nie ma mowy o przejęciu przez zagraniczny podmiot kontroli nad drogą wodną ani nad funduszem, który ma zarządzać jego zasobami.
23.12.2022

Kanał Sueski odblokowany i pracuje na pełnych obrotach. 7 mld euro w roku

57 statków o nośności 3,4 mln t przepłynęło po jego odblokowaniu w dniu 2 września br. Kanał Sueski został szybko odblokowany, po tym jak na mieliźnie osiadł zbiornikowiec 64 tys. t Affinity V. Po szybkiej akcji jednostkę o długości 252 m. ściągnięto z mielizny i odholowano. Następnego dnia na Kanale Sueskim znalazło się już prawie 60 statków, informował admirał Osama Rabie, prezes Zarządu Kanału Sueskiego.
02.09.2022

Tankowiec na krótko zablokował Kanał Sueski

Pływający pod banderą Singapuru tankowiec Affinity V utknął w środę wieczorem na wąskim odcinku Kanału Sueskiego blokując ten strategiczny szlak wodny. Po kilku godzinach holownikom udało się go ustawić we właściwej pozycji - poinformował zarząd Kanału.
01.09.2022

Statek armatora kontenerowca, który zatarasował Kanał Sueski, osiadł na mieliźnie w pobliżu Baltimore

Kontenerowiec Ever Forward, obsługiwany przez tajwańską firmę Evergreen Marine Corp., utknął na mieliźnie w zatoce Chesapeake w pobliżu Baltimore - podała we wtorek agencja Reutera. Niemal rok wcześniej inny statek tej samej firmy, Ever Given, zablokował Kanał Sueski na sześć dni.
16.03.2022

Kanał Sueski będzie szerszy i głębszy

Najbardziej wysunięta na południe 30-kilometrowa część kanału, gdzie w marcu ubiegłego roku kontenerowiec Ever Given utknął na mieliźnie, ma zostać poszerzona o 40 metrów na wschód i pogłębiona do 22 metrów, poinformował we wtorek prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) Osama Rabie.
16.02.2022

Kanał Sueski zostanie poszerzony do 2023 roku

Prowadzone od dwóch lat prace nad poszerzeniem Kanału Sueskiego zostaną zakończone w sierpniu 2023 r. - poinformował w niedzielę Osama Mounir Rabie, prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA). Decyzja o modernizacji kanału zapadła po wypadku kontenerowca Ever Given.
16.01.2022

Wzrost opłat za tranzyt przez Kanał Sueski i zachęty finansowe dla rozwiązań ekologicznych

Poprzez zaplanowany na luty wzrost opłat tranzytowych za przepływ przez znajdujący się w Egipcie Kanał Sueski wpływy do skarbu państwa wzrosną rocznie o 400 mln dol. - poinformował w poniedziałek Osama Mounir Rabie, prezes państwowej instytucji zajmującej się zarządzaniem kanałem.
04.01.2022

Największy kontenerowiec przepłynął przez Kanał Sueski [WIDEO]

Ever Ace, młodszy i większy brat słynnego Ever Given, przepłynął po raz pierwszy przez Kanał Sueski.
02.09.2021

Ever Given, który blokował Kanał Sueski dopłynął w końcu do Rotterdamu [WIDEO]

Kontenerowiec Ever Given, który w marcu utknął w Kanale Sueskim i blokował go przez sześć dni, z trzymiesięcznym opóźnieniem zawinął w czwartek do portu w Rotterdamie. Trwa rozładowywanie dziewięciu tysięcy kontenerów, które zawierają m.in. meble oraz zabawki erotyczne.
29.07.2021

Putin rozważa wykorzystanie żeglugi bliskiego zasięgu, aby ominąć Kanał Sueski

W tym tygodniu rosyjski prezydent Władimir Putin spotkał się z kierownictwem krajowego przemysłu stoczniowego, aby dokonać przeglądu planów priorytetowych dla żeglugi morskiej bliskiego zasięgu z nadzieją na ominięcie Kanału Sueskiego.
26.07.2021

Porozumienie osiągnięte. Ever Given może opuścić Kanał Sueski

Po 106 dniach gigantyczny kontenerowiec Ever Given zostanie uwolniony z aresztu i opuści Egipt.
06.07.2021

Na przełomie lat 60. i 70. Kanał Sueski był zamknięty przez 8 lat, utknęły także polskie statki

Kanał Sueski, który znajdował się w centrum konfliktu izraelsko-arabskiego, w 1956 r. został znacjonalizowany przez Egipt i po inwazji brytyjsko-francusko-izraelskiej otwarty w następnym roku, a po wojnie sześciodniowej w 1967 r. pozostawał zamknięty przez osiem lat. Utknęły w nim wtedy m.in. dwa polskie statki.
30.03.2021

W nocy przez Kanał Sueski miało przepłynąć 113 statków

113 statków miało przepłynąć Kanałem Sueskim w obu kierunkach do godzin porannych we wtorek po tym, jak szlak ten został odblokowany dzięki sprowadzeniu z mielizny na tor wodny kontenerowca Ever Given, który od blisko tygodnia blokował żeglugę w Kanale - powiedział prezes Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie.
30.03.2021

Kontenerowiec Ever Given już płynie, przestał blokować Kanał Sueski

Kontenerowiec Ever Given, który od blisko tygodnia blokował Kanał Sueski, został sprowadzony z powrotem na tor wodny i obecnie płynie na północ. Żegluga w kanale zostanie wkrótce przywrócona - poinformował w poniedziałek w oświadczeniu Zarząd Kanału Sueskiego (SCA).
29.03.2021

Kanał Sueski - kontenerowiec Ever Given został ściągnięty z mielizny!

Kontenerowiec Ever Given, który na początku zeszłego tygodnia osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim, został z niej ściągnięty po wielodniowej blokadzie - poinformowała w poniedziałek wczesnym rankiem morska agencja transportowa Inchcape Shipping, na którą powołuje się agencja dpa.
29.03.2021

Zablokowany Kanał Sueski – Syria racjonuje ropę!

Jak podaje serwis CNN, coraz bardziej zauważalny jest paraliżujący wpływ na światową gospodarkę, kontenerowca Ever Given, który w ubiegły wtorek zablokował Kanał Sueski. Aktualnie najbardziej odczuwalne skutki są w Syrii. Kraju dotkniętym wojną domową od 2011 roku. Władze państwa narzuciły odgórnie racjonowanie paliwa, aby załagodzić skutki malejących dostaw ropy.
28.03.2021

Ekonomiści biją na alarm! Zablokowany Kanał Sueski zaczyna poważnie wpływać na rynki finansowe

Zablokowany Kanał Sueski jest krytyczną arterią żeglugową. Od wtorku upływa już 6 doba, kiedy tranzyt przez kanał jest wstrzymany. Po obu jego stronach oczekuje kilkaset jednostek. Kanał stanowi około 12% globalnego łańcucha dostaw, i jest jednym z największych szlaków handlowych świata.
28.03.2021

Trwają przygodowania do rozładunku kontenerowca Ever Given blokującego Kanał Sueski

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zarządził przygotowania do rozładowania ładunku z gigantycznego kontenerowca, który od wtorku blokuje Kanał Sueski - poinformował w niedzielę w egipskiej telewizji Extra News prezes władz kanału, gen. broni Osama Rabie.
28.03.2021

Kanał Sueski – może zostanie odblokowany dzisiejszej nocy!

Od kilku dni nieustannie trwają prace mające na celu udrożnienie Kanału Sueskiego. Powodem blokady jest kontenerowiec Ever Given, który we wtorek w wyniku złych warunków nawigacyjnych osiadł na mieliźnie, uniemożliwiając tranzyt na torze wodnym. Nieustannie podejmowanie są kolejne próby uwolnienia statku przez Egipskie władze i szereg specjalistów w celu ponownego otwarcia kluczowej drogi wodnej, której blokada zakłóca globalną żeglugę i handel. Dzisiejszy przyływ będzie kluczowy dla podejmowanych działań.
27.03.2021

Kanał Sueski nadal zablokowany – próby uwolnienia kontenerowca zakończyły się niepowodzeniem

Przeprowadzona w piątek kolejna próba ściągnięcia z mielizny kontenerowca Ever Given, który od wtorku blokuje Kanał Sueski nie powiodła się – poinformowała firma Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM) obsługująca statek od strony technicznej.
26.03.2021

Egipt: Holowniki próbują przemieścić kontenerowiec blokujący Kanał Sueski

Działania mające na celu przemieszczenie 400-metrowego kontenerowca, który zablokował ruch na Kanale Sueskim, zostały wznowione w czwartek podczas przypływu. Pięć holowników pracuje nad przeciągnięciem jednostki na głębszą wodę – wynika z danych z systemu śledzenia statków.
25.03.2021

Zablokowany Kanał Sueski destabilizuje globalny łańcuch dostaw i jest powodem wzrostu cen ropy

Kanał Sueski, jest nadal zablokowany po tym, jak jeden z największych kontenerowców na świecie Ever Given, osiadł na mieliźnie, pod kątem 45 stopni, zatrzymując statki na jednej z najbardziej ruchliwych arterii handlowych. Egipski Urząd obwinia o ten incydent słabą widoczność spowodowaną burzą piaskową. Od dwóch dni trwa akcja odblokowania kanału.
25.03.2021

Kanał Sueski cały czas zablokowany - już ponad 100 statków może stać w korku

Jedna z najbardziej ruchliwych, morskich przepraw świata jest cały czas zablokowana przez 400-metrowy kontenerowiec należący do armatora Evergreen, który utknął w kanale pod kątem 45 stopni. Holowniki od półtorej doby walczą żeby oswobodzić kolosa. Po obu stronach kanału tworzy się gigantyczny korek w którym może stać już nawet 100 statków.
24.03.2021

Kanał Sueski zablokowany przez 400-metrowy kontenerowiec

Jedna z najbardziej ruchliwych przepraw świata zablokowana przez kontenerowiec Evergreen, który utknął w kanale pod kątem 40 stopni. Holowniki próbują oswobodzić kolosa. Przed kanałem stworzył się spory korek.
24.03.2021

Kanał Sueski może stracić ponad 10 mln dolarów, gdyż statki wybierają okrężne trasy

Suez Canal Authority (SCA) może stracić ponad 10 mln dolarów przychodów, gdyż linie kontenerowe coraz częściej kierują swoje statki przez Przylądek Dobrej Nadziei.
06.05.2020

Transport przez Kanał Sueski nie ucierpiał wskutek pandemii koronawirusa

Kanał Sueski poinformował, że pandemia koronawirusa nie miała wpływu na ruch przez obiekt, powołując się na wzrost o 4,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
05.04.2020

Amerykański lotniskowiec Abraham Lincoln przepłynął Kanał Sueski

Amerykański lotniskowiec "Abraham Lincoln" przepłynął w czwartek Kanał Sueski. Jak oświadczyły władze USA przemieszczenie lotniskowca z Morza Śródziemnego na Bliski Wschód stanowi ostrzeżenie dla Iranu.
09.05.2019

Kanał Sueski przedłuża rabaty dla gazowców

Kanał Sueski przedłuży oferowanie zniżek dla gazowców LNG pływających między USA, Indiami i Bliskich Wschodem. Rabat zostanie utrzymany na poziomie 30 procent.
26.12.2018

Kanał Sueski chce więcej wizyt gazowców LNG

Kanał Sueski przedłuży oferowanie zniżek dla gazowców LNG pływających między USA, Indiami i Bliskich Wschodem. Rabat zostanie utrzymany na poziomie 30 procent.
05.07.2018

Kanał Sueski z ofertą rabatów dla armatorów gazowców LNG

Kanał Sueski rozpoczął udzielanie zniżek dla gazowców LNG pływających między USA, Indiami i Bliskich Wschodem. Rabat wynosi 30 proc.
02.01.2018

Kanał Sueski wprowadza kolejne rabaty

Kanał Sueski obniży o 3-50 proc. stawki opłat za korzystanie z tej trasy przez kontenerowce. Promocja ma wejść w życie od 1 grudnia.
08.11.2017

Kanał Sueski oferuje rabaty armatorom gazowców LNG

Kanał Sueski będzie udzielał zniżek dla gazowców LNG pływających między USA, Indiami i Bliskich Wschodem. Rabat wyniesie 30 proc.
27.09.2017

Kanał Sueski rabatami dla kontenerowców walczy z Kanałem Panamskim

Kanał Sueski obniży o 3-50 proc. stawki opłat za korzystanie z tej trasy przez kontenerowce. Promocja ma wejść w życie od 1 października.
21.08.2017

Naimski: katarski statek z LNG dla Polski został przepuszczony przez Kanał Sueski

Statek z dostawą LNG z Kataru dla Polski został przepuszczony przez Kanał Sueski. Mam nadzieję, że długoterminowe kontrakty będą przez Qatargas realizowane - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
12.06.2017

Przez Kanał Sueski w 12 sekund (wideo)

Niezwykle szybka wyprawa. W roli głównej statek Rysy, który na tym nagraniu przepływa Kanał Sueski w zaledwie 12 sekund. Niewiarygodne? Ale możliwe. A wszystko dlatego, że film przyspieszono 3 000 razy. Rzeczywisty czas przeprawy to około 10 h.
16.01.2017

Kanał Sueski traci na popularności i wprowadza ogromne rabaty dla armatorów

Suez Canal Authority (SCA), zarządca Kanału Sueskiego, wprowadził kolejną serię ogromnych zniżek dla armatorów kontenerowców pływających z wschodniego wybrzeża USA do Azji Południowo-Wschodniej. Pod rozwagę są także brane inne szlaki.
08.06.2016

Tanie paliwo wypiera Kanał Sueski

Od października 2015 r. 115 statków handlowych na trasie Europa-Azja i Azja-Wschodnie Wybrzeże USA, zamiast płynąć przez Kanał Sueski, opływa afrykański Przylądek Dobrej Nadziei – informuje „Gazeta Wyborcza”.
26.02.2016

Kanał Sueski dał zarobić

O 5,3 proc. wzrosły dochody Egiptu z eksploatacji Kanału Sueskiego w ubiegłym roku. Do budżetu wpłynęło 5,17 mld dolarów, to więcej niż rok wcześniej. Szacuje się, że do roku 2023 roku wpływy wzrosną do 13,2 mld dol.
19.01.2016

Nowy Kanał Sueski – kaprys prezydenta czy droga do egipskiego dobrobytu?

Dziś (06.08) prezydent Abdel-Fattah El-Sisi dopiął swego i z fanfarami otworzył „drugi” Kanał Sueski. Nowy obiekt ma być dowodem na sukces jego rządów oraz wzmocnić gospodarkę Egiptu zrujnowaną przez lata walk politycznych o władzę. Ale czy faktycznie tak się stanie? Eksperci z całego świata mają wątpliwości.
06.08.2015

Pierwsze statki przepłynęły przez nowy Kanał Sueski

Otwarcie nowego Kanału Sueskiego zbliża się wielkimi krokami. Oficjalna inauguracja wartego 8 miliardów dolarów projektu odbędzie się już 6 sierpnia. W ostatnią sobotę przez przez nowy kanał przepłynęły już pierwsze statki.
27.07.2015

Bractwo Muzułmańskie próbowało wysadzić Kanał Sueski

W poniedziałek władze Egiptu aresztowały 13 członków Bractwa Muzułmańskiego podejrzewanych o próbę wysadzenia Kanału Sueskiego. Terroryści mieli podłożyć ładunki wybuchowe w różnych miejscach kanału, tak aby utrudnić lub uniemożliwić transport morski przez ten obiekt.
07.07.2015

Powstanie Nowy Kanał Sueski

Według ostatnich doniesień Suez Canal Authority (SCA), ogłoszone w sierpniu prace modernizacyjne na Kanale Sueskim pomogą trzykrotnie zwiększyć dochody oraz skrócić czas przepływu przez kanał z 18 do 11 godzin.
02.10.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.