• <

Wynik wyszukiwania - "helcom" - Wiadomości

Rusza projekt MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk odbędzie się spotkanie inauguracyjne projektu MUNIMAP, które ma przyczynić się do dyskusji i rozpowszechnienia wiedzy na temat istotnej kwestii broni chemicznej i amunicji zatopionej w Bałtyku. Projekt jest finansowany ze środków programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego.
12.02.2024

Joanna Kopczyńska powołana na stanowisko Prezes PGW Wody Polskie

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak, z dniem 11 stycznia 2024 roku, powołał Joannę Kopczyńską na stanowisko Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
11.01.2024

RWE wraz z Fundacją MARE wyłowią plastikowe odpady w Porcie Ustka

Odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i wzdłuż linii brzegowej stanowią poważne wyzwanie środowiskowe dla każdej nadmorskiej miejscowości. Według danych HELCOM, czyli Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, na każdych 100 m bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne.
08.11.2023

HELCOM: stan Bałtyku w ciągu ostatnich 6 lat nie poprawił się prawie wcale

Warunki środowiskowe do życia w akwenie Morza Bałtyckiego na przestrzeni ostatnich lat nie uległy poprawie niemal w ogóle – wynika z raportu helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, która sporządza obszerny dokument o poziomie zanieczyszczeń morza raz na 6 lat.
02.11.2023

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego. Pozwala on m.in. zdefiniować uwarunkowania, stan zagrożenia środowiska i możliwości wykorzystania obszaru objętego planem.
24.08.2023

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla portu morskiego w Darłowie: Krok w stronę kompleksowej regulacji polskich obszarów morskich

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący nowego planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w granicach portu morskiego w Darłowie. Obecnie na tym obszarze brakuje obowiązującego planu.
10.06.2023

Akcja "Sprzątamy Bałtyk" w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowie. Dołącz już w sobotę

O tym, że plastik jest jednym z najpoważniejszych problemów, z jakim zmagają się morza i oceany, nie trzeba już nikogo przekonywać. W ramach międzynarodowych obchodów World Cleanup Day, Fundacja Mare już trzeci rok z rzędu organizuje akcję "Sprzątamy Bałtyk". Akcja odbędzie się w sobotę 17 września w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowo. Organizatorzy zapraszają wszystkich, w tym nurków, którym los Bałtyku nie jest obojętny.
14.09.2022

Kolejne trzy morskie kosze dla czystszego Bałtyku [ZDJĘCIA]

Każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastikowych odpadów. Jednym z najczęściej wymienianych rozwiązań tego problemu jest recycling, jednak globalnie jedynie 9% wytworzonego plastiku trafia do drugiego obiegu. Stąd niezbędne są działania na rzecz oczyszczania mórz i oceanów z plastiku, a doskonałym do tego narzędziem - morskie kosze, które Fundacja Mare od 2021 roku instaluje na Bałtyku.
13.06.2022

Bałtyk bez tajemnic. Spółka Noa wśród wyróżnionych projektów NCBiR

Międzynarodowy projekt systemu budowy wiedzy o Morzu Bałtyckim opartego o podwodne bezzałogowce SeaSentinel spółki Noa został wyróżniony jako jeden z najlepszych projektów dofinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
07.04.2022

Naukowcy zgodni co do klifu w Orłowie. "Każda ingerencja inżynierska w brzeg powoduje lawinę konsekwencji"

Dyrektorzy trzech trójmiejskich instytucji naukowych, zajmujących się badaniami morza zajęli głos na temat przyszłości klifu w Gdyni-Orłowie. W podsumowaniu wskazują, że klif powinien pozostać wolny od ingerencji człowieka.
20.02.2022

Degradacja Bałtyku postępuje. Nowy plan naprawczy wymaga pilnego wdrożenia

Przywrócenie dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku – to główny cel uwzględniony w znowelizowanej wersji Bałtyckiego Planu Działań HELCOM (BSAP), który został przygotowany w ramach prac Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (Komisji Helsińskiej – HELCOM). Z poprzedniej, która zakładała osiągnięcie tego samego celu do końca 2021 roku, w całości udało się zrealizować tylko 25 proc. zadań.
08.02.2022

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”
19.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
14.11.2021

Politycy rozmawiają o ochronie Bałtyku

W niemieckiej Lubece odbyła się konferencja ministerialna w ramach Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku – Komisji Helsińskiej (HELCOM). Politycy rozmawiali o działaniach mających przywrócić dobry stan środowiska Bałtyku.
23.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Strategia dla Bałtyku na lata 2021-2027. Czas na partnerów, projekty i euro

Praktycznie zakończyły się już finalne prace nad skonkretyzowaniem priorytetów i działań, które realizowane będę w ramach „Programu działania państw bałtyckich na lata 2021-2027”. Teraz nadszedł czas na poszukiwanie partnerów i podejmowanie wspólnych projektów.
11.07.2021

Wspólne stanowisko morskich instytutów badawczych – Problem: Eutrofizacja i kryzys rybołówstwa

Z powodu natłoku nieprawdziwych i półprawdziwych informacji na temat stanu Bałtyku, trzy największe krajowe instytuty (Morski Instytut Rybacki – PIB, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Oceanologii PAN) zajmujące się badaniami morza, przedstawiają wspólne stanowisko wobec dyskutowanych w mediach problemów Bałtyku i jego ochrony.
09.04.2021

Niemieckie wraki z II wojny światowej na dnie Bałtyku. Jest komentarz MSZ RFN

Rząd federalny zdaje sobie sprawę z problemu zanieczyszczenia ekosystemów morskich m.in. przez wraki statków z II wojny światowej" - odpowiedziało PAP niemieckie MSZ na pytanie, czy podejmie się oczyszczania polskiego morza z zagrażających bezpieczeństwu niemieckich wraków wojennych. Chodzi tu o statki jak np. rdzewiejący w wodzie Franken, czyli niemiecki tankowiec pełen paliwa.
29.01.2021

Noworoczne postanowienia dla Bałtyku

Myśląc o postanowieniach noworocznych, większości z nas przychodzą do głowy popularne hasła: będę więcej ćwiczyć, rzucę palenie, nauczę się nowego języka. A jakie marzenia mają ekolodzy, zajmujący się Morzem Bałtyckim? WWF Baltic Ecoregion Programme (Program na rzecz Ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego) i Coalition Clean Baltic (Koalicja Czystego Bałtyku) mają szczególne marzenie w tym roku: wspólny i skuteczny Bałtycki Plan Działań Komisji Helsińskiej (BSAP), który sprosta wyzwaniom nadchodzącej dekady. Aby było to możliwe, do
09.12.2020

ISR: Bałtyk pod szczególną ochroną

Na konferencji Our Baltic Conference, zorganizowanej pod auspicjami Komisji Europejskiej, ministrowie rybołówstwa, rolnictwa i środowiska bałtyckich państw członkowskich po raz pierwszy wspólnie zobowiązali się do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia presji na środowisko Morza Bałtyckiego i chronienia tego akwenu.
05.10.2020

Bałtyckie państwa członkowskie łączą siły na rzecz zregenerowania Morza Bałtyckiego

Na konferencji Our Baltic Conference, zorganizowanej pod auspicjami komisarza Sinkevičiusa, ministrowie rybołówstwa, rolnictwa i środowiska bałtyckich państw członkowskich po raz pierwszy wspólnie zobowiązali się do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia presji na środowisko Morza Bałtyckiego i jego ochrony.
28.09.2020

Światowy Dzień Rzek. Najważniejsze problemy i wyzwania w Polsce

Ludzie od wieków osiedlają się w pobliżu rzek. Błękitne arterie stanowią ważny element życia gospodarczego i społecznego. Dostarczają wody, były i są wykorzystywane do transportu, a także do celów rekreacyjnych i turystycznych. Stanowią nasze wspólne dobro. Trzeba również pamiętać o tym, że rzeki i potoki stwarzają zagrożenie – ponieważ podczas wezbrania mogą powodować powodzie zwłaszcza, że bardzo często przepływają przez centra miast i miasteczek. Co dzisiaj – w XXI wieku – jest realnym wyzwaniem, kiedy spoglądamy na sieć polsk
28.09.2020

Prace hydrograficzne na rzecz bezpieczeństwa żeglugi

Od 14 do 18 września br. jednostki Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej realizowały prace hydrograficzne niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa żeglugi na polskich obszarach morskich.
21.09.2020

Szwedzkie władze liczą, że awaria zostanie szybko naprawiona, a ścieki nie będą wpływać do Wisły

"Wygląda na to, że polskie władze są w pełni zaangażowane, aby jak najszybciej rozwiązać problem" - stwierdza starszy analityk Urzędu ds. morza i wody Philip Axe. Szwedzkie władze liczą, że awaria zostanie szybko naprawiona, a ścieki nie będą wpływać do Wisły.
04.09.2020

Komisja Helsińska: śledzimy rozwój wydarzeń związany z awarią przesyłu ścieków w Warszawie

Jesteśmy świadomi, że w Warszawie doszło do wycieków ścieków, ale "skala incydentu nie jest w pełni znana", nie jest też jasne, jaki będzie miało to wpływ na wody morskie - przekazała PAP Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (Komisja Helsińska, HELCOM).
04.09.2020

Oczyszczanie Bałtyku: zakończenie projektu Krajowej Izby Producentów Ryb z Ustki [wideo]

Rybołówstwo od zawsze wiązało się z utratą narzędzi połowowych. Rybacy przypadkowo tracą sieci podczas połowów, na skutek zerwania o podwodne zaczepy, wypadnięcia za burtę w czasie sztormu lub innych zdarzeń losowych. Skala problemu zwiększyła się wraz z wprowadzeniem do produkcji narzędzi połowowych syntetycznych materiałów nieulegających rozkładowi. Pojawiła się konieczność wdrażanie regulacji prawnych, mających na celu zapobieganie utracie sieci rybackich i jednocześnie zmniejszanie oddziaływania zalegających w morzu sieci.Zal
01.09.2020

Kocham Bałtyk, Czysty Bałtyk: zakończenie projektu Zrzeszenia Rybaków Morskich

Zgodnie z Planem Działań w zakresie Odpadów Morskich przyjętym przez HELCOM zalegające sieci rybackie (potocznie nazywane „sieciami widmo”) to „pojęcie odnoszące się zarówno do komercyjnych jak i rekreacyjnych narzędzi połowowych, które zostały porzucone, zagubione lub w inny sposób wprowadzone do środowiska morskiego na skutek czego negatywnie na nie oddziałują, np. poprzez niezamierzone połowy ryb, akumulowanie na obszarach wrażliwych siedlisk czy degradację do frakcji mikroplastików mogących dostawać się bezpośrednio do łańcuc
21.08.2020

Bałtyk jest bardzo głośnym morzem; hałas szkodzi zwierzętom

W każdym momencie po Bałtyku pływa około 2 tys. statków. Są one źródłem hałasu, który jest szkodliwy dla zwierząt morskich. A z każdym rokiem ten problem narasta - powiedział PAP prof. Jarosław Tęgowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
14.05.2020

W Baltic Engineering zakończono remont statku badawczego r/v Baltica (foto, wideo)

Mimo epidemii koronawirusa, intensywne prace w stoczni remontowej Baltic Engineering odbywają się bez zakłóceń. W czwartek (23.04), odbyło się wydokowanie statku badawczego r/v Baltica należącego do Morskiego Instytutu Rybackiego. W ramach remontu, na jednostce wykonano pełen zakres konserwacji.
23.04.2020

MGMiŻ: nie ma dowodów, by wraki na dnie Bałtyku były poważnym zagrożeniem

Wyniki monitoringu wskazują na brak dowodów na poważne zagrożenie zanieczyszczeniami z wraków na Bałtyku, pozostawionych w wyniku działań wojennych - poinformowało PAP Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
19.12.2019

MGMiŻŚ: Działania rządu po awarii kolektorów Czajki pozytywnie ocenione przez HELCOM

Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) bardzo pozytywnie oceniła działania rządu po awarii kolektorów przesyłających ścieki do "Czajki" - przekazała w piątek wiceminister GMiŻŚ Anna Moskwa. Jak zapewniła, rząd zrobi wszystko, aby Polska nie poniosła konsekwencji w tej sprawie.
27.09.2019

Udział delegacji BHMW w 24. konferencji BSHC

W dniach 10-12.09.2019 r. Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej zorganizowało konferencję Komisji Hydrograficznej Państw Morza Bałtyckiego (BSHC) w Gdańsku.
13.09.2019

Polska złożyła HELCOM wyjaśnienia w sprawie zrzutu ścieków do Wisły

Polska udzieliła w czwartek Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) "obszernych informacji" ws. awarii rurociągów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka - poinformował Dominik Littfass z sekretariatu HELCOM w Helsinkach.
13.09.2019

Ekspert: po awarii Czajki do Bałtyku wpływa tyle fosforu co z terenu całej Szwecji

Po awarii warszawskiej oczyszczalni ścieków samą tylko Wisłą wpływa do Bałtyku tyle fosforu, ile z terenu całej Szwecji - przekazał w środę PAP Lars Sonesten, ekspert ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego w Uppsali.
11.09.2019

Dworczyk spotkał się z ambasadorem Szwecji ws. zrzutu ścieków do Wisły

Szef KPRM Michał Dworczyk spotkał się z ambasadorem Szwecji w Polsce Stefanem Gullgrenem. Tematem rozmowy była sytuacja związana ze zrzutem ścieków do Wisły i zagrożeniem ekologicznym - przekazał PAP minister.
11.09.2019

Płażyński pyta Dulkiewicz o działania ws. zanieczyszczenia Wisły ściekami

Radny PiS Kacper Płażyński zapytał prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz o to, jakie działania podjęła, by zapewnić bezpieczeństwo gdańszczanom po awarii układu przesyłowego ścieków w Warszawie. Jego zdaniem konsekwencje zrzutu ścieków do rzeki są bardzo niepokojące dla Pomorza.
11.09.2019

Spotkania ws. projektu planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich

W pierwszym tygodniu czerwca 2019 r. odbyły się w Warszawie dwa spotkania, na których administracja morska wraz z wykonawcą projektu planu (konsorcjum Instytutu Morskiego w Gdańsku oraz Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego), zaprezentowali przebieg prac planistycznych oraz ich wynik – końcową wersję pierwszego w historii projektu planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich.
11.06.2019

Bałtyk dla wszystkich, czyli co dalej z problemem wraków zalegających w Bałtyku?

Jakie zagrożenie stanowią wraki spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego? Jakie mogą być potencjalne skutki wycieku paliwa i sposoby na poradzenie sobie z problemem FRANKENA oraz innych podobnych mu wraków? Na te i inne pytania odpowiada grono międzynarodowych ekspertów w ramach działań realizowanych we współpracy z Fundacją MARE i Instytutem Morskim w Gdańsku.
24.05.2019

Fotyga: Czas na rozwiązanie problemu broni chemicznej zatopionej w morzach

Świat potrzebuje międzynarodowej, skoordynowanej akcji ws. ograniczenia zagrożeń wynikających z zalegającej na dnach mórz i oceanów broni chemicznej - przekonywała w środę na konferencji w Brukseli europosłanka Anna Fotyga (PiS).
21.02.2019

Konferencja rybacka Szanse i zagrożenia dla wzrostu spożycia polskich ryb

W dniach 18-19 stycznia 2019 r. w Berlinie odbyła się konferencja, której tematem były aktualne zagadnienia związane z gospodarką rybacką i rynkiem rybnym. Konferencja była kontynuacją cyklu wcześniejszych spotkań, które już od 9 lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli sektora rybackiego, naukowego i publicznego z różnych krajów UE i nie tylko. Wydarzenie organizowane jest co roku przy okazji największych na świecie targów rolniczych Grüne Woche, gromadzących wystawców z całego świata, w tym z Polski.
05.02.2019

Port Gdynia przyjazny środowisku

19 września br. w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. odbyły się warsztaty przedstawiające i podsumowujące wyniki uzyskane w trakcie trafiającego trzy lata projektu „EnviSuM - Environmental Impact of Low Emission Shipping: Measurements and Modelling Strategies”, którego partnerem stowarzyszonym jest ZMPG S.A.
21.09.2018

Przedstawiciele Polski i Danii o ochronie środowiska w regionie Bałtyku

10 września 2018 podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Grzegorz Witkowski podjął w siedzibie resortu delegację Danii pod przewodnictwem Erlina Bonnesena, szefa Komisji Ochrony Środowiska i Żywności duńskiego parlamentu. Wśród delegatów obecny był również Jacob Ellemann-Jensen, Minister Środowiska i Żywności.
11.09.2018

Foka, której nigdy nie było

Ten rok był wyjątkowo trudny dla foki szarej. Wiosną i latem na polskim wybrzeżu znaleziono przeszło 150 martwych zwierząt, z tego kilkanaście ciał nosiło ślady prawdopodobnej ingerencji człowieka, która w trzech przypadkach została potwierdzona przez prokuraturę.
13.08.2018

Straty w połowach powodowane przez foki szare w polskiej części Morza Bałtyckiego

Nawiązując do dyskusji w mediach o szkodliwości fok dla rybołówstwa morskiego w Polskich Obszarach Morskich, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej prezentuje rzetelne dane w zakresie rosnących strat w rybołówstwie, jakie otrzymuje od rybaków. Straty te, zdaniem resortu, w pewnych regionach w Polskich Obszarach Morskich mogą stanowić istotne zagrożenie dla funkcjonowania rybołówstwa przybrzeżnego.
10.04.2018

Zatopiona w Bałtyku amunicja chemiczna i ryby

Problem wpływu amunicji chemicznej na ekosystem Morza Bałtyckiego, na choroby ryb a nawet na zagrożenie zdrowia konsumentów tych ryb co pewien czas powraca na łamy mediów. W ostatnim czasie pojawiło się wiele alarmistycznych doniesień, przewidujących katastrofę ekologiczną z powodu korodujących beczek i amunicji zawierającej gazy bojowe, zatopionych po II Wojnie Światowej. Wyciekający z nich iperyt i inne środki toksyczne miałyby powodować masowe owrzodzenia u dorszy i zanieczyszczenia ryb zagrażające ludziom, którzy je jedzą. Bu
04.04.2018

Polski morświn zawędrował aż do Brukseli

Rzeźba morświna, która została wykonana przez Wojciecha Czuchrytę, wolontariusza Błękitnego Patrolu WWF, dotarła aż do Brukseli.
19.03.2018

W Brukseli uzgodniono nowe zobowiązania dla bałtyckiego środowiska morskiego

Ministrowie i przedstawiciele wysokiego szczebla z dziewięciu krajów nadbałtyckich i Unii Europejskiej, uzgodnili we wtorek w Brukseli nowe zobowiązania dla bałtyckiego środowiska morskiego. W spotkaniu wzięła udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa.
07.03.2018

Minister Anna Moskwa uczestniczy w rozmowach nt. ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego

W dniach 5-6 marca 2018 r. w Brukseli odbywa się posiedzenie ministrów w ramach Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku – (HELCOM) - Komisja Helsińska. Delegacji MGMiŻŚ przewodniczy podsekretarz stanu Anna Moskwa.
05.03.2018

Motela jako przypadkowy przyłów w połowach rybackich

MIR-PIB zabiera głos w związku z wieloma pytaniami dotyczącymi pochodzenia martwych moteli wyrzuconych na helską plażę w styczniu.
09.02.2018

SG-312 w treningu zwalczania zanieczyszczeń portowych

Załoga patrolowca SG-312 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej 22 czerwca uczestniczyła w ćwiczeniu „Zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń wód portowych portu Kołobrzeg”. Zadaniem funkcjonariuszy było zamontowanie zapory przeciwolejowej pomiędzy nabrzeżami: koszalińskim i szkolnym.
23.06.2017

26. rocznica powstania Straży Granicznej i 65-lecie Orkiestry MOSG (wideo)

Uroczysty apel u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na gdańskim Westerplatte 2 czerwca był głównym punktem obchodów w Morskim Oddziale Straży Granicznej 26. rocznicy powstania Straży Granicznej, połączonych z 65-leciem Orkiestry MOSG. Kmdr SG dr Piotr Patla komendant MOSG wręczył funkcjonariuszom akty mianowań na kolejne stopnie i uhonorował za wzorową służbę.
05.06.2017

Przerażające wyniki autopsji wieloryba (wideo)

W Norwegii przeprowadzono autopsję zabitego wieloryba. W jego brzuchu znaleziono 30 plastikowych torebek oraz inne plastikowe przedmioty. Odkryte znaki na ciele ssaka świadczą o tym, że musiał on cierpieć przed śmiercią.
08.02.2017

Dania samotnie przeciwko umowie o ochronie Morza Bałtyckiego

Podczas ostatniej konferencji HELCOM w Helsinkach Dania zagroziła, że może skutecznie powstrzymać postępy w pracach nad kluczową dla ochrony Morza Bałtyckiego inicjatywą. Organizacje ekologiczne zrzeszone pod szyldem Coalition Clean Baltic (CCB) oraz Oceana przedstawiły wspólne stanowisko, w którym wyrażają oburzenie wobec destrukcyjnych działań Danii.
20.12.2016

Trudno zarządzać Bałtykiem

Środowisko, ekonomia oraz wyzwania jakie stoją przed krajami nadbałtyckimi omówione zostały na konferencji „Bałtyk - małe morze, którym trudno zarządzać”. Zorganizował ją Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy.
05.10.2016

SG-311 w ćwiczeniu usuwania zanieczyszczeń olejowych

Jednostka pływająca Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej SG-311 uczestniczyła we wtorek na Zatoce Gdańskiej w zorganizowanym przez Lotos Petrobaltic S.A. ćwiczeniu reagowania na rozlewy olejowe. SG-311 od 1 lipca tego roku została ujęta na liście „Bałtyckiej Floty specjalistycznych statków do zwalczania zanieczyszczeń”, a ostatnio otrzymała flagę HELCOM, która powinna być wywieszana w czasie międzynarodowych i krajowych ćwiczeń w zakresie zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego.
31.08.2016

SG-311 z flagą HELCOM

Jednostka pływająca Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej SG-311 została ujęta na liście „Bałtyckiej Floty specjalistycznych statków do zwalczania zanieczyszczeń”. W piątek flagę HELCOM, która powinna być wywieszana w czasie międzynarodowych i krajowych ćwiczeń w zakresie zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego, oficjalnie wręczył dowódcy SG-311 kpt. SG Marcinowi Szerszyńskiemu przedstawiciel Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Marek Reszko.
19.08.2016

Koniec polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego

Z końcem minionego miesiąca zakończyła się roczna prezydencja Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. W ramach naszego przewodnictwa zorganizowano m.in. 3 posiedzenia Grupy Eksperckiej ds. Polityki Morskiej, którym przewodniczyła Monika Niemiec–Butryn, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Morskiej w MGMiŻŚ. Spotkania poświęcone były w głównej mierze przeglądowi narodowych dokumentów strategicznych z zakresu gospodarki morskiej. Omawiano również inicjatywy związane z rozwojem polityki morskiej podejmowane w poszcze
06.07.2016

W morzach i oceanach będzie więcej plastiku, niż ryb

Jeśli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń w 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku, niż ryb - przypomina w ramach jutrzejszego Światowego Dnia Oceanów Fundacja MARE, jednocześnie zachęcając wszystkich do działania na rzecz ograniczenia ilości odpadów trafiających do mórz i oceanów.
07.06.2016

Bałtyk wciąż do „naprawy”

Co roku, 20 maja, obchodzony jest Europejski Dzień Morza. Z tej okazji politycy europejscy, wysocy przedstawiciele instytucji unijnych, naukowcy oraz szeroka grupa interesariuszy tematyki morskiej spotkała się na obchodach Dnia Morza, które w tym roku odbyły się w Turku w Finlandii. Nasze morze wymaga wciąż dużej troski ze strony zarządzających jego obszarem – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.
23.05.2016

Program ochrony morświna zatwierdzony

Program ochrony morświna, jedynego krewniaka delfina, występującego stale w Bałtyku, został zatwierdzony przez Ministerstwo Środowiska . To wielki sukces w ochronie tego krytycznie zagrożonego w Morzu Bałtyckim walenia – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, która od 2013 roku działała wspólnie z naukowcami, na rzecz przyjęcia krajowego programu. Teraz rozpocznie się najważniejszy etap, czyli wdrożenie zaleceń przyjętego właśnie dokumentu.
06.11.2015

268 ton sieci widm udało się wyłowić z Bałtyku

Według szacunków WWF Polska, tylko w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego może zalegać nawet 800 ton sieci widm. Sieci te nadal łowią ryby. Jak pokazują badania naukowe, łowność pozostawionych w morzu sieci utrzymuje się w granicach od 20% - w pierwszych miesiącach od ich zagubienia - do 6% ich pierwotnej zdolności połowowej. Ten niekontrolowany przyłów ryb oraz innych organizmów, w tym ptaków i ssaków morskich, może wpływać negatywnie na żyjące w morzu populacje oraz stabilność ekosystemu.
13.10.2015

Pierwsze pod przewodnictwem Polski obrady BALTFISH

Polska 1 lipca br. objęła roczne przewodnictwo w BALTFISH. W dniach 1–2 września w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się, pierwsze pod przewodnictwem Polski, spotkanie Forum oraz Grupy Wysokiego Szczebla.
03.09.2015

Sztuczne rafy nie pomogą ochronić wybrzeży Bałtyku

Na polskim wybrzeżu Bałtyku są obecnie prowadzone trzy inwestycje budowy tzw. sztucznych raf, na odcinkach w Łebie, Rowach i Ustce. Prace prowadzone w ramach „polskiej wojny z morzem”, nie stanowią właściwego rozwiązania. Wiążą się za to z wydatkowaniem ogromnych kwot publicznych pieniędzy – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska.
27.08.2015

Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa rekomenduje skuteczną ochronę bałtyckich morświnów

Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) zarekomendowała jak najszybsze wykorzystanie nowych danych naukowych na rzecz przyjęcia programu ochrony morświna przez polskie władze – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
23.06.2015

Duże statki pasażerskie nadal zanieczyszczają Bałtyk

W 2010 roku Międzynarodowa Organizacja Morska podjęła decyzję o wprowadzeniu zakazu spuszczania ścieków ze statków do Morza Bałtyckiego, jeśli bałtyckie porty będą posiadały odpowiednie instalacje do odbioru nieczystości. Kraje położone nad Bałtykiem zostały zobligowane wtedy do złożenia raportu w tej sprawie.
12.11.2014

O przyszłości Morza Bałtyckiego po raz drugi

Już po raz drugi odbył się Bałtycki Okrągły Stół współorganizowany przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i Fundację WWF Polska. Cykl spotkań ma na celu wypracowanie rozwiązań dla poprawy warunków środowiskowych Morza Bałtyckiego.
27.05.2014

Wiślinka bezpieczna dla Bałtyku

Hałda fosfogipsu w Wiślince* została odpowiednio zabezpieczona i spełnia normy środowiskowe. Wykonany na polecenie Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Strukazgodnie z rekomendacją dr Andrzeja Jagusiewicza, Przegląd Ekologiczny opublikowany 14 maja br. potwierdza ubiegłoroczne,pozytywne wyniki badań dot. poziomu fosforu w Bałtyku.
15.05.2014

Jak pomóc ofiarom wycieku ropy na Bałtyku?

Grupa wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF Polska została przeszkolona w Finlandii w zakresie niesienia pomocy zaolejonym zwierzętom, które ucierpiały w rezultacie morskich katastrof, podczas których doszło do wycieku substancji niebezpiecznych. Szkolenie odbyło się pod okiem profesjonalnych rehabilitatorów. Fiński system szybkiego reagowania w przypadku zwalczania skutków wycieku ropy, powstał dzięki szczególnemu zaangażowaniu WWF Finlandia.
12.05.2014

Rybacy powinni być szkoleni nt. zatopionej broni chemicznej

Do obowiązkowych szkoleń rybaków należy dołączyć szkolenie nt. zagrożeń związanych z zatopioną bronią chemiczną - postulują uczestnicy CHEMSEA, projektu poświęconego zatopionej w Bałtyku broni chemicznej z II wojny światowej. Projekt kończy się 8 marca.
14.02.2014

Finałowa konferencja projektu BSR InnoShip

Projekt BSR InnoShip, w którym przez trzy lata uczestniczył Polski Rejestr Statków, zakończyła finałowa konferencja zorganizowana w Brukseli w dniach 9-10 września 2013 r. w Przedstawicielstwie Kraju Związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii przy Unii Europejskiej. Konferencja pt. „Rozwiązania dla niskoemisyjnej żeglugi w regionie Morza Bałtyckiego” zgromadziła grupę około 90 uczestników. Byli wśród nich politycy szczebla regionalnego krajów regionu Morza Bałtyckiego i Unii Europejskiej, przedstawiciele podmiotów związanych
13.11.2013

Okrągły Stół nadzieją dla poprawy stanu Bałtyku

Z inicjatywy organizacji ekologicznej WWF Polska i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zebrał się po raz pierwszy Bałtycki Okrągły Stół. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ministerstw i instytucji, nie tylko bezpośrednio odpowiedzialnych za ochronę Morza Bałtyckiego, ale także podmiotów, których zakres działania ma wpływ na stan środowiska Bałtyku.
04.11.2013

Czy Polska chce troszczyć się o Bałtyk?

Nieobecność polskiego ministra na kluczowym spotkaniu stron Konwencji Helsińskiej (HELCOM), poświęconym ochronie Morza Bałtyckiego, może świadczyć o braku zainteresowania poprawą stanu Bałtyku. Oficjalnie absencja szefa resortu środowiska ma związek z tzw. pre-COP, spotkaniem organizowanym na miesiąc przed szczytem klimatycznym w Warszawie. Jednak nie zwalnia to Polski z troski o Bałtyk, a na konferencji HELCOM powinni pojawić się inni wysocy przedstawiciele rządu – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska.
03.10.2013

„Zdrowy” Bałtyk w interesie ludzi, gospodarki i przyrody

Jeżeli podejmiemy skuteczne działania na rzecz ochrony Bałtyku, zyskamy dodatkowo ponad pól miliona nowych miejsc pracy i miliardy euro rocznie do 2030 roku - wynika z raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group (BCG) na zlecenie międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.
02.09.2013

Trzecia Bałtycka Ekspedycja Badawcza Oceany dobiega końca po dotarciu do Polski

Międzynarodowa organizacja pozarządowa prezentuje wyniki trwającej niemal sześć tygodni ekspedycji badawczej oraz przedstawia propozycję objęcia ochroną nowego obszaru na terenie Polski
10.07.2013

Jak chronimy Bałtyk?

Żaden z bałtyckich krajów nie chroni wystarczająco dobrze Bałtyku, pomimo złożonych wcześniej zobowiązań. WWF opublikował właśnie raport na temat realizacji Bałtyckiego Planu Działań.
03.07.2013

Zaproszenie na konferencję projektu SUBMARINER

Zapraszamy do udziału w konferencji projektu SUBMARINER pod patronatem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, która odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w dniach 5 i 6 września 2013 r. Wydarzenie zgromadzi wysokiej rangi polityków, przedstawicieli firm i instytucji badawczych z całego regionu Morza Bałtyckiego zajmujących się tematyką wykorzystywania zasobów morskich.
27.06.2013

Pozarządowe organizacje ekologiczne wzywają do podjęcia działań na rzecz zagrożonego Bałtyku

Zredukowanie eutrofizacji, odbudowa zasobów rybnych oraz zachowanie cennych ekosystemów poprzez powołanie nowych obszarów chronionych. Wg organizacji Coalition Clean Baltic, FISH oraz Oceany są to kluczowe elementy, niezbędne do przywrócenia świetności Morza Bałtyckiego.
18.06.2013

Fińscy naukowcy zarzucają Polsce niszczenie Bałtyku

Z hałdy gipsu w Gdańsku do morza dostaje się więcej fosforu niż ze wszystkich miast Finlandii. Pisze o tym fiński dziennik "Helsingin Sanomat".
16.06.2013

Oceana apeluje o poprawę stanu bałtyckiego rybołówstwa

Spotkanie sygnatariuszy Konwencji Helsińskiej w Talinie szansą dla poprawy stanu Morza Bałtyckiego i zlikwidowania zjawiska odrzutów
02.05.2013

Na dnie Bałtyku coraz więcej martwych stref. Sytuacja najgorsza od lat!

Aż 20 procent dna Morza Bałtyckiego w latach 2011-2012 pozbawione było tlenu. To najgorszy wynik od lat 60., od kiedy zaczęto prowadzić tego typu badania - wynika z opublikowanego we wtorek raportu szwedzkiego Instytutu Meteorologiczno-Hydrologicznego (SMHI).
13.02.2013

Instytut Morski w Gdańsku ponownie został Partnerem Wiodącym w projekcie międzynarodowym

Jako Partner Wiodący, Instytut będzie nadzorował projekt PartiSEApate realizowany w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013. Instytut będzie również uczestniczył w pracach merytorycznych związanych z zagadnieniem planowania przestrzennego obszarów morskich (MSP) oraz zarządzaniem danymi. W ramach projektu zostaną opracowane nowe narzędzia służące usprawnieniu komunikacji pomiędzy interesariuszami na płaszczyźnie międzynarodowej, ułatwiające dialog w zakresie nowych form korzystania z zasobów Bałtyku (m.in. Instytut b
25.01.2013

Bomba ekologiczna czyha na dnie Bałtyku?

Na dnie Bałtyku spoczywa ponad 50 tys. ton zatopionej podczas II wojny światowej poniemieckiej broni chemicznej - informuje Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz. Są to substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, takie jak iperyt i fosgen.
15.01.2013

XIX posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej Rzeczyspospolitej Polskiej

Sektor morski to jeden z kluczowych motorów wzrostu gospodarczego i zatrudnienia i jako jedyny obronił się w czasie kryzysu, którego skutki od dłuższego czasu odczuwa cała europejska gospodarka – powiedziała Anna Wypych-Namiotko, Podsekretarz Stanu w MTBiGM, podczas XIX posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyło się w dniu 11 grudnia 2012 r. w siedzibie MTBiGM.
10.01.2013

Strefy śmierci na świecie

Eksperci z NASA opracowali mapę stref śmierci z całego świata. Takie ogromne obszary, na których wymarły wszystkie organizmy żywe, znajdują się również na Bałtyku.
25.10.2012

BALEX DELTA 2012

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej uprzejmie informuje, że 29 sierpnia br. w Zatoce Fińskiej niedaleko Helsinek (Finlandia) odbędą się Międzynarodowe ćwiczenia reagowania na rozlewy olejowe BALEX DELTA 2012.
13.08.2012

BALEX DELTA 2012

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej uprzejmie informuje, że 29 sierpnia br. w Zatoce Fińskiej niedaleko Helsinek (Finlandia) odbędą się Międzynarodowe ćwiczenia reagowania na rozlewy olejowe BALEX DELTA 2012.
07.08.2012

Międzynarodowa symulacja rozlewu olejowego na wodach bałtyku

Departament Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej uprzejmie informuje, że w dniu 29 sierpnia br. w Zatoce Fińskiej odbędą się międzynarodowe ćwiczenia reagowania na rozlewy olejowe BALEX DELTA 2012.
26.07.2012

Powiedz STOP toksycznym sinicom! Pomóż chronić Bałtyk!

Toksyczne sinice zagrażają Bałtykowi i ludziom, bo do naszego morza wciąż trafiają związki fosforu. Możemy to zmienić podpisując specjalną petycję do Ministra Gospodarki na stronie petycja.wwf.pl, w której WWF apeluje o jak najszybsze wprowadzenie zakazu stosowania fosforanów w detergentach do zmywarek do naczyń.
24.07.2012

HELCOM i spis gatunków makroorganizmów Morza Bałtyckiego

Komisja Helsińska wkrótce opublikuje opracowaną w ramach projektu HELCOM Red List spis gatunków makroorganizmów bałtyckich. Lista zawiera ponad 2730 gatunków flory i fauny stwierdzonych dotychczas w Morzu Bałtyckim. Dane pochodzą z państw nadbałtyckich, a ponad 70 ekspertów włączyło się do procesu tworzenia tego spisu.
29.03.2012

Morskie planowanie przestrzenne: Efektywne zarządzanie zasobami na rzecz zrównoważonego wzrostu

26 marca br. w Brukseli Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Anna Wypych-Namiotko, na zaproszenie Komisarz UE ds. Morskich i Rybołówstwa Marii Damanaki, wzięła udział w konferencji pn. "Morskie planowanie przestrzenne: Efektywne zarządzanie zasobami na rzecz zrównoważonego wzrostu".
29.03.2012

Działania Polskiego Rejestru Statków S.A. w ramach realizacji programu BSR InnoShip

Seminarium w PRS, Proekologiczny konkurs plastyczny
07.02.2012

Kraje bałtyckie muszą podjąć działania w celu ograniczenia emisji azotu

Kraje bałtyckie muszą podjąć natychmiastowe działania w celu zmniejszenia zagrożenia eutrofizacją spowodowaną przez zanieczyszczenia pochodzące z powietrza, które są emitowane przez statki pływające po Morzu Bałtyckim – uważa WWF. Niestety w czasie ostatniego spotkania krajów nadbałtyckich, które podpisały Konwencję Helsińską (HELCOM) z rejonu Morza Bałtyckiego, nie podjęto decyzji o objęciu całego Bałtyku kontrolą emisji tlenku azotu (NOx) (tzw. Nitrogen Emmision Control Area - NECA).
22.11.2011

Projekt Baltic Master II dobiega końca

Dobiega końca realizacja kolejnego Unijnego projektu istotnego dla poprawy stanu środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego. Baltic Master II – bo o nim mowa - był kontynuacją projektu Baltic Master - kluczowego w Strategii Unii Europejskiej dla tego regionu.
04.11.2011

Decyzje w sprawie limitów kwot połowowych w Morzu Bałtyckim na 2012 r. są niewystarczające by powstrzymać przełowienie

Zalecenia naukowe zostały zignorowane w przypadku łososia i gładzicy - dwóch z pięciu gatunków, dla których kwota całkowitego dopuszczalnego połowu (TAC) została zaproponowana przez Komisję Europejską (KE)
27.10.2011

PRS w projekcie BSR INNOSHIP

Projekt BSR InnoShip, do uczestnictwa w którym PRS S.A. przystąpił z rekomendacji Ministerstwa Infrastruktury w 2010 roku, został uznany przez Komisję Europejską za projekt flagowy w ramach 4. Obszaru Priorytowego strategii UE i Planu Działania dla Regionu Morza Bałtyckiego (Action Plan for the Baltic Sea Region (BSR).
19.09.2011

Zielono znaczy niemądrze

Wpadł mi w oczy artykuł dotyczący potrzeby przestawienia bałtyckiej floty handlowej z brudnego mazutu na czysty metan. Autor uzasadnia swój wniosek faktem, że przez Bałtyk przewozi się 11% wszystkich towarów transportowanych morzem na świecie, czym sugeruje, iż nad Bałtykiem unosi się taki sam procent zasiarczonego dymu wydmuchiwanego z kominów światowej floty transportowej.
02.09.2011

Przyszłość Morza Bałtyckiego – tendencje rozwojowe

Morze Bałtyckie jest coraz bardziej zatłoczone, czego powodem są różne rodzaje działalności prowadzone na jego obszarze. W ciągu najbliższych 20 lat większość z nich ulegnie znacznej intensyfikacji, która zwiększy rywalizację o ograniczoną przestrzeń oraz zasoby morza i, w konsekwencji, może prowadzić do wzrostu konfliktów pomiędzy poszczególnymi sektorami działalności morskiej, działalnością człowieka i przyrost gospodarczy sięgnie setek procent.
30.06.2011

Safe Shipping on the Baltic Sea

IV Sympozjum "Safe Shipping on the Baltic Sea" w dniu 23 września 2011 r. - sala konferencyjna CENTRALNEGO MUZEUM MORSKIEGO przy ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk.
03.06.2011

Planujemy przyszłość Morza Bałtyckiego

Sektory gospodarki morskiej coraz intensywniej konkurują o ograniczoną przestrzeń Bałtyku. Podczas Europejskich Dni Morza w Gdańsku 20 maja 2010 odbędzie się panel dyskusyjny prezentujący wstępne wyniki projektu BaltSeaPlan. Projekt ma na celu stworzenie systemu planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju obszarów morskich.
16.05.2011

XIII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP

22 marca br. odbyło się XIII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP, któremu przewodniczyła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Wiceprzewodnicząca Zespołu Anna Wypych-Namiotko.
24.03.2011

Jak uniknąć zderzenia

Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie opracował innowacyjny system komputerowego wspomagania decyzji na statkach. Dzięki niemu pływanie ma być o wiele bardziej bezpieczne.
11.01.2011

Wzmacnianie środowiskowej integralności transgranicznych wód przejściowych Bałtyku Południowego. Projekt ARTWEI.

Szczególne znaczenie dla ekologicznego stanu Morza Bałtyckiego mają wody przejściowe łączące zlewnie rzek z obszarami morskimi. Są to najczęściej laguny, cieśniny i estuaria. Polityka Wodna Unii Europejskiej oraz Ramowa Dyrektywa Wodna określają wytyczne dla zarządzania zlewniowego, a obszary morskie zarządzane są w ramach Dyrektywy Ramowej w/s Strategii Morskiej i Planowania Przestrzennego Obszarów Morskich. Regulacje dotyczące wód przejściowych określone są natomiast w obu wymienionych systemach prawnych równocześnie.
23.11.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.