• <

Wynik wyszukiwania - "badania geologiczne" - Wiadomości

Grunt to zbadać dno. Trwa kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1 [wideo]

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii.
14.05.2024

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej inwestycji

W maju ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel. – Chcemy dobrze poznać strukturę gruntu, na którym posadowiona będzie elektrownia. Dzięki temu będziemy mogli dopracować sam projekt elektrowni z perspektywy bezpieczeństwa – podkreśla Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.
14.05.2024

Minister Marzena Czarnecka zapewnia: Prąd z atomu w 2035 roku

Po burzy wywołanej 7 maja przez słowa minister przemysłu Marzeny Czarneckiej wygłoszonych podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach, pojawiło się sprostowanie informacji na ten temat. Zdaniem szefowej resortu uruchomienie elektrowni atomowej na Pomorzu i pierwsze dostawy prądu będą miały miejsce kilka lat przed oficjalnym zakończeniem budowy.
08.05.2024

Rozpoczynają się prace terenowe w związku z budową polskiej elektrowni atomowej na Pomorzu

W ramach umowy na projektowanie (ESC) podpisanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe z konsorcjum Westinghouse i Bechtel, firma Bechtel Polska rozpoczyna pogłębione badania geologiczne w lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w pomorskiej gminie Choczewo. Teren przeznaczony pod badania został odpowiednio przygotowany, a do końca kwietnia trwać będzie tzw. mobilizacja, czyli ustawianie zaplecza badawczego. Badania rozpoczną się w maju.
23.04.2024

Polskie Elektrownie Jądrowe z zatwierdzonym Projektem Robót Geologicznych dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Uzyskany przez Polskie Elektrownie Jądrowe dokument umożliwia rozpoczęcie pogłębionych badań geologicznych w lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Decyzja wydana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że przedłożony przez spółkę PEJ Projekt Robót Geologicznych spełnia wymogi stawiane tego typu inwestycjom i jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. To kolejne ważne zadanie zrealizowane w procesie pozwoleniowym całego projektu.
16.04.2024

Pod koniec roku przetarg na pogłębienie toru do portu w Elblągu

Pod koniec roku Urząd Morski w Gdyni ogłosi przetarg na wykonanie pogłębienia toru wodnego na odcinku przed portem morskim w Elblągu. Prace mają się zakończyć w II lub III kwartale 2025 r. - powiedziała PAP dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
01.04.2024

W ubiegłym roku wszystkie polskie porty osiągnęły zysk

Wszystkie polskie porty zamknęły ubiegły rok zyskiem; przeładowano w nich niemal 150 mln ton - poinformował podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
09.03.2024

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
25.02.2024

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
23.02.2024

PGE Baltica realizuje badania geologiczne dla projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, rozpoczęła badania podłoża gruntu dla części lądowej dla MFW Baltica-1. Obszar badań obejmie teren budowy przyszłej lądowej stacji transformatorowej i ławy kablowej, czyli infrastruktury związanej z wyprowadzeniem mocy. Badania wykonuje polska firma Geoteko.
13.02.2024

Rok 2024 przyniesie ważne decyzje dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się Equinor i Polenergia. Ostatnie 12 miesięcy znacznie przybliżyły realizację projektów Bałtyk. Trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.
08.01.2024

Port Gdynia buduje nowe falochrony. „Konieczność dziejowa”

W zeszłym tygodniu Port Gdynia ogłosił przetarg na wykonawcę niemal 2,5 kilometra zupełnie nowych falochronów. To duża i ważna inwestycja, która jest jednocześnie pierwszym krokiem do budowy Portu Zewnętrznego, ale i bez niego znacznie podniesie możliwości portu i bezpieczeństwo na akwenach portowych.
26.11.2023

Lotos Petrobaltic: w ciągu 2-3 lat możliwe pierwsze zatłoczenia CO2 do magazynów pod dnem Bałtyku

Lotos Petrobaltic: w ciągu 2-3 lat możliwe pierwsze zatłoczenia CO2 do magazynów pod dnem Bałtyku - poinformował prezes Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk. Jak dodał w całej polskiej strefie Bałtyku można zmagazynować potencjalnie 1 mld ton CO2. Branża czeka na regulacje prawne.
01.06.2023

Geopolityka wymusza zmiany w polskim programie rozpoznania geologicznego oceanów

Z powodu zmian geopolitycznych rząd planuje ograniczyć o ponad 190 mln zł wydatki na realizację Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów PRoGeO - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Dodano, że program ma być ograniczony do badań polskiej koncesji na Atlantyku.
03.02.2023

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii

Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - mówi DGP prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
30.01.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie jest projekt BC-Wind

W ramach nowego cyklu artykułów na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podsumowujemy dotychczasowe postępy w realizacji poszczególnych projektów farm wiatrowych. Jednym z nich to projekt BC-Wind, realizowany przez spółkę Ocean Winds (OW). Co udało się dotychczas zrealizować inwestorowi? Już dziś zapraszamy do śledzenia cyklu na łamach GospodarkaMorska.pl.
23.01.2023

Conrad Asia Energy zwycięskim oferentem w kwestii wydobycia indonezyjskiego gazu

Singapurska firma koncentrująca się na gazie ziemnym przedstawiła zwycięską ofertę wydobycia surowca w blokach PSC Offshore North West Aceh (ONWA) i Offshore South West Aceh (OSWA), zlokalizowanych na morzu w pobliżu Indonezji. Conrad będzie będzie miał 100% udziałów w nich obu.
09.11.2022

Gdynia: Podpisano umowę na prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej

Umowę na prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej podpisano w piątek w Gdyni. Trasa połączy istniejącą sieć dróg szybkiego ruchu z gdyńskim portem. Spółka Mosty Katowice za sporządzenie dokumentacji projektowej dla ok. 9 km drogi otrzyma nieco ponad 8 mln zł.
30.10.2022

Ocean Winds otrzymał decyzję środowiskową dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind na Bałtyku

Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50/50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE, uzyskała tzw. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, (w skrócie: decyzję środowiskową), pozytywnie kończącą proces oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Decyzja została wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku dla projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Inwestycja o mocy do 400 MW ma powstać ok. 23 km na północ od gmin Choczewo i Krokowa, w województw
24.10.2022

Oczy inwestora

Na koniec ubiegłego roku łączna moc morskich farm wiatrowych na świecie wyniosła ca. 57 GW. Połowa tej mocy (28 GW) była generowana w Europie przez około 5800 morskich turbin wiatrowych (MTW). Według informacji podawanych przez Wind Europe średnia moc MTW instalowanych w Europie w 2021 roku wynosiła 8,5 MW, natomiast średnia moc zamawianych w ubiegłym roku MTW to 11,2 MW. Zakładane poziomy mocy w MFW na świecie i w Europie wyniosą 315 GW oraz 156 GW odpowiednio na koniec 2030 roku.
12.09.2022

Zawód: inżynierka. Beata Nepelska-Kula o kobietach w „męskich” zawodach

Beata Nepelska-Kula od początku 2022 roku jest Dyrektorką Zarządzającą w ILF Polska, dużej firmie inżynieryjnej konsultującej projekty z sektorów m.in. takich jak OZE i offshore. Jest zdania, że kobiety nie muszą z niczego rezygnować.
10.08.2022

Kto jest kim w polskim offshore? GrECo Polska: Ubezpieczamy przyszłość offshore wind w Polsce

Jedną z kluczowych firm specjalizujących się w ubezpieczeniowych aspektach morskiej energetyki wiatrowej jest GrECo Polska. Jest to broker ubezpieczeniowy, który świadczy usługi wsparcia dla klientów z sektora energetycznego, w tym w zakresie ubezpieczania projektów morskich farm wiatrowych.
01.06.2022

Oceanograf UG wyruszył w rejs do Hiszpanii [ZDJĘCIA]

R/V Oceanograf wyruszył w 23 dniowy rejs badawczy. Katamaran Uniwersytetu Gdańskiego wypłynął w czwartek z gdyńskiego portu do Hiszpanii. W trakcie rejsu naukowcy będą badać m.in. jakość powietrza oraz poziom mikroplastików w wodzie.
26.05.2022

Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic I wraz z głównymi kontraktowami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.
22.05.2022

Oceanograf UG. Jaką rolę może pełnić w rozwoju polskiego offshore? [WIDEO]

Oceanograf, czyli statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o rozwój polskiego offshore. Przy okazji rejsu tą wyspecjalizowaną jednostką zapytaliśmy naukowców uczelni, w jaki sposób może się przydać przy budowie polskich morskich farm wiatrowych.
11.05.2022

Port Gdynia: ruszyły badania dna pod budowę pirsu zewnętrznego

Dokładnie 3 maja rozpoczęły się badania ferromagnetyczne dna morskiego w miejscu, gdzie planowany jest pirs zewnętrzny Portu Gdynia.
08.05.2022

EKG: kryzys surowcowy na razie nam nie grozi?

Strategiczne surowce są na świecie dostępne, problemem jest logistyka – przekonywali 27 kwietnia uczestnicy debaty „Kryzys surowcowy” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Umiarkowany optymizm ekspertów uzasadniają podjęte wcześniej kroki w kierunku dywersyfikacji dostaw paliw energetycznych i surowców krytycznych dla gospodarki, poczynione zapasy oraz dobre rozpoznanie złóż występujących w Polsce.
27.04.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Lotos Petrobaltic: "Statki serwisowe będą gotowe w 2025 roku"

Lotos Petrobaltic to polski podmiot górniczy specjalizujący się w poszukiwaniu i eksploatacji złoż ropy i gazu na obszarze Morza Bałtyckiego. Oferuje także usługi logistyczne dla sektora morskiego oraz obsługę badań morskich. Przedstawiciele wielokrotnie zapowiadali, że podmiot chce aktywnie zaangażować się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Kluczem będzie budowa statków niezbędnych do instalacji i obsługi farm wiatrowych. O plany i postępy w pracach pytamy Grzegorza Strzelczyka, prezesa zarządu Lotos Petrobaltic.
27.04.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Equinor, norweski gigant energetyczny, ma ambicję odegrania kluczowej roli w procesie transformacji energetycznej. Globalna firma energetyczna, kojarzona z sektorem oil&gas, realizuje znaczne projekty OZE na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. Norwedzy będą budować morskie wiatraki także w Polsce. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Equinor o postępy w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
28.12.2021

Lodołamacz Akademik Fiodorow wiezie polarników na Antarktykę

Niecałe 600 km dzieli polskich polarników na statku Akademik Fiodorow od Przylądka Dobrej Nadziei. Podróż do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A. B. Dobrowolskiego rozpoczęli 20 dni temu, a potrwa około dwóch miesięcy.
30.11.2021

MFW a Krajowy Plan Odbudowy – stocznie i porty

Ostatnio, szczególnie w środowisku związanym z Morską Energetyką Wiatrową na polskich obszarach morskich, pojawiają się głosy, iż zarówno dla branży stoczniowej, jak i infrastruktury terminalowej, związanej z branżą offshore, remedium jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Czy na pewno jest to realne biorąc pod uwagę obecną sytuację? Autorzy, w niniejszym artykule pragną dokonać analizy, czy faktycznie KPO jest instrumentem finansowym, który w deklarowanej przez interesariuszy, niedalekiej przyszłości, pozwoli
27.11.2021

Offshorowy statek Next Geosolutions wyremontowany w Polsce

Ievoli Cobalti, statek do prac offshorowych należący do Next Geosolutions, przeszedł remont w stoczni Remontowa SA w Gdańsku.
26.11.2021

Port Gdynia: oferty w przetargu na operatora terminala kontenerowego i przeładunkowego MFW

W Porcie Gdynia otwarto dziś wstępne oferty złożone w przetargu na nowego operatora terenów, które obecnie zajmowane są m.in. przez Baltic Container Terminal (BCT). O rolę nowego operatora ubiegają się dwie spółki: International Container Terminal Services Inc. oraz Gdynia Container Terminal Sp. z o.o.
15.11.2021

Podpisano umowę na projekt przebudowy Mostu Siennickiego w Gdańsku

Most Siennicki w Gdańsku nad Martwą Wisłą przejdzie modernizację. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) podpisała umowę z firmą na opracowanie dokumentacji projektowej tego zadania. Prace nad dokumentem potrwają rok.
29.10.2021

Trwają targi Baltexpo 2021. MAG: "Porty serwisowe potrzebne na już" [RELACJA WIDEO - dzień II]

Pod znakiem morskiej energetyki wiatrowej upłynął drugi dzień targów morskich Baltexpo 2021. Prelegenci rozmawiali na temat roli farm w rozwoju polskiej gospodarki, statkach instalacyjnych - ich projektach i samej budowie. Nie zabrakło dyskusji na temat dekarbonizacji żeglugi, nowych technologii, a także przemian infrastrukturalnych obejmujących porty morskie i inwestycji z tym związanych. Paneliści debatowali również o finasowaniu i milionowych projektach. 21. targi Baltexpo potrwają do środy w Gdańsku.
07.09.2021

Most Siennicki w Gdańsku do przebudowy

Most Siennicki nad Martwą Wisłą, prowadzący na Wyspę Portową w Gdańsku, zostanie przebudowany. W najbliższych dniach miasto ogłosi przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.
18.08.2021

MKiŚ: pozyskamy statek na rejs badawczy po Atlantyku

MKiŚ informuje, że Państwowy Instytut Geologiczny zidentyfikował wstępnych oferentów, którzy mogą dostarczyć odpowiedni statek na rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku. Docelowo planowany jest też zakup statku, który ma służyć m.in. do badań polarnych i pełnomorskich.
12.08.2021

Baltic Offshore Meeting, czyli o przyszłości branży morskiej. Przedsiębiorcy dyskutowali o tym kto, kiedy i jak obsłuży polskie farmy [WIDEO]

Podczas Baltic Offshore Meeting w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, czołowi przedsiębiorcy regionu zastanawiali się nad tym, jak pogodzić wspólne interesy, jaka rola będzie tzw. local contentu czy jak do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mają się przepisy prawa. Nie zabrakło zaciętych dyskusji i wymiany doświadczeń. - Jesteśmy w pełni gotowi do rozpoczęcia budowy portu instalacyjnego. Potrzebna jest jednak decyzja, bo już dziś wiemy, że budowa morskich farm na Bałtyku będzie opóźniona - mówił Maciej Krzesiński.
23.06.2021

Najpóźniej późną wiosną ruszy pierwszy rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku

Najpóźniej wiosną 2021 r. ma ruszyć pierwszy rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku – przekazał Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio. Dodał, że jeśli będzie miała ona potencjał, to "niewątpliwie będziemy chcieli w nią zainwestować".
02.01.2021

Via Carpatia na Podkarpaciu nabiera kształtów

Rozpoczyna się postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19: Iskrzynia – Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe – Dukla. Odcinki te, które będą stanowiły element międzynarodowej trasy Via Carpatia, będą miały w sumie 20,4 km długości.
23.12.2020

273 firmy na spotkaniu ws. budowy morskiej farmy wiatrowej

Prawie 400 osób z 273 firm wzięło udział w pierwszym z serii spotkań PKN Orlen dla dostawców zainteresowanych potencjalną współpracą w ramach planowanej budowy przez spółkę Baltic Power z Grupy Orlen morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku - podał koncern.
11.12.2020

PGE Baltica coraz bliżej budowy morskich farm wiatrowych

PGE Baltica i Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy podpisały umowę o współpracy i doradztwie technicznym dot. prac geologiczno-inżynierskich dla dwóch morskich farm wiatrowych - podała spółka. Zebrane dane umożliwią inwestorowi m.in. wybór fundamentów pod turbiny wiatrowe.
18.11.2020

Kolejny etap przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Orlen rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza morskiej farmy wiatrowej. Prowadzone prace pozwolą na wytyczenie podziemnej trasy kablowej wyprowadzającej moc z morza do stacji elektroenergetycznej, zlokalizowanej na lądzie. Pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, na której terenie powstanie infrastruktura przesyłowa.
13.11.2020

Kolejny etap przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej

Koncern rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza morskiej farmy wiatrowej. Prowadzone prace pozwolą na wytyczenie podziemnej trasy kablowej wyprowadzającej moc z morza do stacji elektroenergetycznej, zlokalizowanej na lądzie. Pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, na której terenie powstanie infrastruktura przesyłowa.
13.11.2020

Trwa nabór uczestników 44. Wyprawy Polarnej IGF PAN

Oceanograf, geofizyk, meteorolog czy informatyk mogą spróbować swoich sił jako uczestnicy 44. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie w sezonie 2021/2022.
14.10.2020

Badania geologiczne na obszarze przyszłej farmy wiatrowej Polenergii i Equinoru (foto, wideo)

Dwa lata temu, Equinor i Polenergia rozpoczęły współpracę nad budową dwóch farm wiatrowych na Bałtyku, położonych około 27 i 40 km od portu w Łebie. Współpraca została zorganizowana w spółkach: Morska Farma Wiatrowa Bałtyk II (MFW Bałtyk III) i Morska Farma Wiatrowa Bałtyk III (MFW Bałtyk III), w których Equinor i Polenergia posiadają po 50% udziałów. W ostatnich miesiącach, na obszarze przyszłych farm prowadzone były podwodne prace badawcze dna morskiego.
06.10.2020

Budowa nowej polskiej stacji antarktycznej opóźni się przez COVID-19

W związku z pandemią COVID-19, nowy gmach Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego nie zostanie oddany planowo do użytku w 2023, lecz w 2024 r. Spowodowane jest to m.in. przedłużającymi się procedurami wyłonienia wykonawcy na projekty budowlano-wykonawcze.
31.08.2020

Min. Klimatu: pierwszy rejs na koncesję na środkowy Atlantyk w 2020, najpóźniej w 2021 roku

Pierwszy rejs statku, który miałby prowadzić badania geologiczne na polskiej koncesji na środkowym Atlantyku planowany jest na 2020, najpóźniej na 2021 rok - poinformował w środę resort klimatu. Jak dodano, zrezygnowano z pomysłu zakupu własnego statku, który miałby prowadzić takie badania.
16.01.2020

Podpisano umowę ws. budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną (wideo)

Umowę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną podpisano w piątek w Elblągu. Nową drogę wodną, łączącą Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, wybuduje za 992 mln zł polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.
06.10.2019

Podkarpackie: Rozpoczęły się prace geologiczne na odcinku Via Carpatia

Na ponad 23-kilometrowym odcinku przyszłej drogi ekspresowej S19 od Babicy do Domaradza rozpoczęły się prace geologiczne – poinformował PAP Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
30.07.2019

PGE Baltica: Pierwszy prąd z farm wiatrowych na Bałtyku w latach 2025-26

Liczymy, że pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych PGE na Bałtyku popłynie do polskich domów w latach 2025-2026 – powiedziała PAP w Brukseli Monika Morawiecka z PGE Baltica.
29.06.2019

Dybowski z PKN Orlen: Wybór partnera do inwestycji w farmy wiatrowe na Bałtyku jeszcze w tym roku

PKN Orlen sporządzi krótką listę kilku firm, z którymi będzie rozmawiać na temat wspólnego budowania farm wiatrowych na Bałtyku i wybierze partnera jeszcze w tym roku – poinformował PAP Biznes dyrektor ds. energetyki w PKN Orlen, Jarosław Dybowski.
02.04.2019

Adamczyk podpisał program dot. budowy drogi S6 na odcinku Sianów-Słupsk

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał w Słupsku program inwestycyjny dotyczący budowy drogi ekspresowej S6 na odcinku Sianów-Słupsk. Zapowiedział, że na dniach podpisane zostaną dokumenty w sprawie drugiego odcinka od Słupska do Bożegopola.
21.03.2019

Podpisano umowę na dokumentację i badania geologiczne dla obwodnicy Szczecina

W piątek podpisano umowę na opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z dokumentacją związaną z badaniami geologicznymi dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi S6 - poinformowały służby prasowe szczecińskiej GDDKiA.
11.01.2019

Przekop Mierzei: Inwestor zabiega o kolejne pozwolenia

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei Wiślanej inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni rozpoczyna starania o uzyskanie kolejnych pozwoleń: wodno - prawnego oraz na realizację inwestycji. Obecnie projektanci uzupełniają projekt budowlany i wykonawczy o zalecenia z decyzji środowiskowej.
11.12.2018

PGNiG: największe złoże gazu w Polsce obchodzi 60. Urodziny

Pierwszy odwiert na złożu Przemyśl wykonano w 1958 r. Wyniki najnowszych prac PGNiG wskazują, że jubilat może mieć przed sobą kolejne dekady wydobycia.
15.06.2018

Wpłynęło osiem ofert na opracowanie studium dla Via Carpatii na Mazowszu

Osiem biur projektowych złożyło oferty na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami koncepcji programowej dla 32 km odcinka trasy S19 (Via Carpatia) na terenie woj. mazowieckiego - poinformowała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
06.04.2018

Lubelskie: Podpisano umowę na koncepcję programową dla 24 km trasy Via Carpatia

Koncepcję programową dla 24 km przyszłej drogi ekspresowej S19 od Lublina do Lubartowa (Lubelskie) wykona firma Mosty Katowice. Droga ma powstać do 2024 r. To fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia łączącej Europę północną i południową.
24.01.2018

Lubelskie: Wybrano wykonawcę koncepcji programowej dla części trasy Via Carpatia

Firma Mosty Katowice złożyła najkorzystniejszą ofertę na opracowanie koncepcji programowej dla 24 km przyszłej S19 od Lublina do Lubartowa (Lubelskie) - czyli fragmentu międzynarodowej trasy Via Carpatia, łączącej Europę północną i południową.
04.01.2018

Lubelskie: Trzy firmy opracują koncepcję programową części Via Carpatii

Trzy firmy opracują dokumentację projektową na ponad 80 km drogi ekspresowej S19 na terenie woj. lubelskiego. To fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia, łączącej Europę północną i południową.
19.12.2017

Brudziński: Rozpoczynamy prace studyjne nad Obwodnicą Zachodnią Szczecina (wizualizacja)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest gotowa rozpocząć prace studyjne nad Obwodnicą Zachodnią Szczecina, w tym nad najważniejszym jej odcinkiem Police-Święta – zapowiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
19.12.2017

Konferencja Offshore 2017

Przewiduje się, że w 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa ma zostać oddana do eksploatacji – poinformował dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE, podczas Konferencji Offshore 2017 poświeconej energetyce wiatrowej, która w czwartek zakończyła się w Warszawie. Jak zaznaczył, PGE
10.11.2017

W 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa może zostać oddana do eksploatacji (foto, wideo)

Przewiduje się, że w 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa ma zostać oddana do eksploatacji – poinformował dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE, podczas Konferencji Offshore 2017 poświeconej energetyce wiatrowej, która w czwartek zakończyła się w Warszawie. Jak zaznaczył, PGE prowadzi szeroko zakrojone badania dotyczące wdrożenia energii wiatrowej. W 2021 r. powinna ukazać się decyzja środowiskowa jako podstawa wydania pozwolenia na budowę, a wkrótce ruszają badania geologiczne dna Bałtyku. Zmienia się także niekorzyst
10.11.2017

Gróbarczyk: Gospodarka morska priorytetem rządu

Gospodarka morska należy do priorytetów rządu – zapewnił w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Powiedział, że w 2018 r. rozpocznie się budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie.
13.10.2017

Port Szczecin przygotowuje się do przebudowy nabrzeży

Port Szczecin przygotowuje się do przebudowy nabrzeży. A wszystko w związku z planowanym pogłębieniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m głębokości. Prace związane z przystosowaniem szczecińskiego portu do nowej inwestycji będą kosztowały ponad 600 milionów złotych.
05.10.2017

Prof. M. Kleiber: Obecność na Antarktydzie ma dla Polski bardzo istotne znaczenie

Obecność Polski na Antarktydzie ma dla Polski bardzo istotne znaczenie – uważa b. prezes PAN, prof. Michał Kleiber. Chodzi nie tylko o prowadzone tam badania naukowe. Istotne są też kwestie wizerunkowe kraju i możliwość wydobywania w przyszłości cennych kopalin.
04.09.2017

Polska będzie prowadzić poszukiwania geologiczne w strefie rytu śródatlantyckiego

W obszarze ryftu śródatlantyckiego, kontrakt na prace poszukiwawcze podpisały do tej pory: IFRAMER (Francja) oraz Federacja Rosyjska. Polska jest w kolejności siódmym krajem, który uzyskuje w MODM dostęp do badań ryftów śródoceanicznych i staje się w ten sposób członkiem ekskluzywnego grona krajów, które po przeprowadzeniu poszukiwań geologicznych będą mogły eksploatować niezmiernie bogate zasoby rud metali w tym rejonie świata. Do podziału zostało bardzo niewiele.
23.08.2017

Lubelskie: przetarg na dokumentację projektową części Via Carpartia

Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na ponad 81 km drogi ekspresowej S19 na terenie woj. lubelskiego ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia, łączącej Europę północną i południową.
05.07.2017

Cała trasa Via Carpatia na terenie Polski ma być gotowa do 2025 r.

Cała trasa Via Carpatia długości niemal 600 km, przebiegająca z południa na północ Polski, ma być gotowa do 2025 r. - poinformował w czwartek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który podpisał dokumenty pozwalające na rozpoczęcie realizacji czterech ostatnich odcinków trasy.
18.05.2017

Ukraina: 40 mld m sześc. gazu na szelfie Morza Czarnego

Co najmniej 40 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego zawierają złoża odkryte przez służby geologiczne Ukrainy na szelfie w południowo-zachodniej części Morza Czarnego – ogłosiła we wtorek Państwowa Służba Geologii w Kijowie.
13.12.2016

Zachodniopomorskie: ruszają przygotowania do budowy drogi S11

Rozpoczynamy prace przygotowawcze pod budowę odcinka drogi S11 Koszalin – Bobolice – zapowiedział w środę na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.
02.11.2016

PGNiG udziałowcem norweskiej koncesji wydobywczej

Norweski Dyrektoriat Ropy Naftowej przyznał w ramach 23 rundy licencyjnej 10 koncesji wydobywczych w rejonie Morza Barensta. Chętnych na udziały w nowych norweskich licencjach było łącznie 26 firm. Wśród firm, które stały się jednym z udziałowców koncesji jest PGNiG.
20.05.2016

W najbliższych dniach GDDKiA ogłosi przetarg na budowę tunelu pod Świną

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w najbliższych dniach ogłosi przetarg na projekt i budowę tunelu pod Świną, który ma połączyć Świnoujście stałą przeprawą z resztą kraju.
15.04.2016

OCEANOGRAF już na wodzie - wodowanie katamaranu naukowo-badawczego UG w Stoczni Nauta (foto, wideo)

24 czerwca w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni odbyło się wodowanie nowoczesnego katamaranu naukowo-badawczego, który powstał na zamówienie Uniwersytetu Gdańskiego. Jednostka powstała w ramach współpracy konsorcjum stoczni Nauta i Crist. W uroczystej ceremonii wodowania uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta, reprezentacja Uniwersytetu Gdańskiego, dziennikarze oraz mieszkańcy Trójmiasta.
24.06.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.