• <

Wynik wyszukiwania - "azipod" - Wiadomości

Kolejny etap budowy wycieczkowca dla Disney Cruise Line

Budowa kolejnego statku wycieczkowego dla Disney Cruise Line osiągnęła kolejny kamień milowy. 20 marca w stoczni w Papenburgu odbyła się ceremonia położenia stępki, rozpoczynająca montaż kadłuba statku.
21.03.2024

ABB uruchomi pierwszy hybrydowo-elektryczny statek wycieczkowy do podróży w rejon polarny

ABB zdobyła zamówienie od stoczni Astilleros y Servicios Navales SA (ASENAV) w Chile na dostawę zasilania i układu napędowego dla nowo zbudowanego statku wycieczkowego do wypraw polarnych Antarctica21. Zbudowany do działania na obszarze podbiegunowym, Magellan Discoverer ma zapewnić korzyści dzięki wysokiej wydajności, bezpieczeństwu i komforcie pasażerów. Projekt ma stanowić kamień milowy w postaci pierwszej instalacji technologii napędu Azipod na statku hybrydowo-elektrycznym zbudowanym w obu Amerykach.
21.02.2024

Royal Caribbean zamawia we francuskiej stoczni kolejne wycieczkowce klasy Oasis

Gigant morskiej branży turystycznej Royal Caribbean Group podpisał umowę z francuską stocznią Chantiers de l’Atlantique z siedzibą w Saint-Nazaire w sprawie zamówienia siódmego statku klasy Oasis, który będzie działał w ramach jednej z spółek firmy, Royal Caribbean International. Ma to wzmocnić jej pozycję na rynku turystycznych rejsów największymi wycieczkowcami na świecie. Odbywa się to niedługo przed przekazaniem przez wykonawcę najnowszej obecnie jednostki z tej serii, Utopia of the Seas.
19.02.2024

Bez zwarć i przeciążeń na polskich promach Ro-Pax

Na statkach instalowane są coraz bardziej złożone systemy dystrybucji i zarządzania energią. Nowego znaczenia nabierają urządzenia zapewniające bezpieczeństwo zasilania. Przykładem są trzy jednostki budowane obecnie dla spółki Polskie Promy, które będą wyposażone w szereg urządzeń zabezpieczających ABB.
27.12.2023

Royal IHC zbuduje nową, ekologiczną pogłębiarkę dla Boskalis

Boskalis podpisał kontrakt z holenderską firmą Royal IHC na budowę dużej, nowoczesnej pogłębiarki nasiębiernej ssącej ze smokiem wleczonym (trailing suction hopper dredger, TSHD). Przyznanie zamówienia następuje po obszernej fazie projektowania. Statek będzie miał zbiornik o pojemności 31 000 m3 i zostanie zbudowany w ciągu najbliższych kilku lat w stoczni IHC w Krimpen aan den IJsselw Holandii.
27.10.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Westcon Design Poland. Wyrośli z polskiej stoczni i światowego offshore

Zespół Westcon Design Poland tworzą byli projektanci Stoczni Szczecińskiej oraz młodzi entuzjaści współczesnej techniki. Doświadczenie zdobyli realizując ambitne projekty jednostek budowanych w Stoczni Szczecińskiej, jak i w ramach uczestnictwa w międzynarodowych przedsięwzięciach offshore, głównie w Norwegii. Szefów tego prężnie działającego biura projektowego zapytaliśmy o kierunki działalności i najciekawsze przykłady ich prac.
08.11.2022

ABB dostarczy polskim promom Azipody. Czym są i jak działają?

Na Morzu Bałtyckim panuje spory tłok. Szacuje się, że w dowolnym momencie znajduje się na nim około 2000 dużych statków. Dlatego też Międzynarodowa Organizacja Morska (agencja ONZ) określiła Morze Bałtyckie jako obszar, na którym obowiązują bardziej rygorystyczne mechanizmy kontrolne mające zminimalizować wpływ żeglugi na środowisko. Jednym z rozwiązań jest częściowa elektryfikacja floty. Napęd elektryczny pozwala na pełną integrację systemów i urządzeń energetycznych znajdujących się na pokładzie. Podnosi to poziom bezpieczeństw
10.05.2022

Polskie Promy – pędniki do jednostek dostarczy ABB

ABB ogłosiło, że otrzymało zlecenie na dostarczenie pędników do budowy promów dla spółki Polskie Promy.
05.04.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

Spółka Polskie Promy coraz bliżej podpisania kontraktu. Znamy szczegóły

Trwają ostatnie przygotowania do podpisania kontraktu na budowę trzech promów dla spółki Polskie Promy. Dwie z tych jednostek (pierwsza i trzecia) będą pływać w barwach peżemetowskiej spółki promowej Unity Line.
23.09.2021

Mardi Gras pierwszym statkiem wycieczkowym bunkrującym LNG w Ameryce Północnej

MS Mardi Gras stał się pierwszym statkiem wycieczkowym, który bunkrował skroplony gaz ziemny w Ameryce Północnej, gdzie statek przygotowuje się do powrotu do żeglugi.
11.06.2021

ABB dostarczy napęd lodołamacza flocie nowo budowanych zbiornikowców LNG

Fińska firma technologiczna ABB wygrała kontrakt o wartości ponad 300 milionów dolarów od Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering na dostawę pakietu zasilania i napędu dla sześciu nowych statków transportowych LNG, które pływałyby wzdłuż Północnej Drogi Morskiej.
04.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowych pytaniach, które pojawiły się wokół katastrofy promu Estonia

W naszym cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowych teoriach dotyczących katastrofy promu Estonia. Pojawiły się one 26 lat po katastrofie statku.
29.09.2020

Szkoła Morska w Gdyni: oferta kursów z wykorzystaniem symulatorów mostka nawigacyjnego

Szkoła Morska w Gdyni wzbogaciła swój arsenał edukacyjny o kolejne, nowe propozycje kursów. Stało się to głównie za sprawą zwiększenia zakresu sektora wizyjnego na głównym mostku symulatora nawigacyjnego. I tak, na chwilę obecną, oferta wygląda następująco:
16.12.2019

Terminal Jamał LNG z pełną flotą 15 tankowców

Ostatni, piętnasty gazowiec LNG klasy lodowej został dostarczony rosyjskiemu terminalowi Jamał LNG. Jednostka o nazwie Yakov Gakkel została wybudowana w koreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) i należy po połowie do Teekay LNG i China LNG Shipping.
11.12.2019

Jednostka z napędem ABB Azipod® po raz pierwszy na Biegunie Północnym

Statek patrolowy KV Svalbard należący do norweskiej Straży Przybrzeżnej stał się pierwszą jednostką wyposażoną w napęd Azipod®, która dotarła na Biegun Północny. Na KV Svalbard, koordynowanym przez Centrum Nansena (NERSC) w Bergen pracują wspólnie naukowcy z Norwegii, Polski, Stanów Zjednoczonych i Kanady.
09.09.2019

Naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN na Biegunie Północnym (wideo)

21 sierpnia 2019 r. naukowcy z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) po raz pierwszy w historii instytutu prowadzili pomiary na Biegunie Północnym.
09.09.2019

Niecodzienny widok. Zobacz jak, przy pomocy ciężarowca, przewożony jest duży wycieczkowiec (foto, wideo)

Operacja załadunku wycieczkowca Carnival Vista na półzanurzalny ciężarowiec BOKA Vanguard zakończyła się powodzeniem. Jednostka jest teraz transportowana do portu Freeport.
15.07.2019

Rekordowy ciężarowiec Boskalisu będzie służył jako suchy dok dla wycieczkowca Carnivala (wideo)

Półzanurzalny ciężarowiec duńskiego koncernu Royal Boskalis Westminster będzie służył jako suchy dok dla wycieczkowca Carnival Vista. To efekt kontraktu zawartego z Carnival Cruise Line. Jedyna w swoim rodzaju operacja odbędzie się w porcie Freeport (Bahamy) na pokładzie jednostki BOKA Vanguard w najbliższych tygodniach.
04.07.2019

Norweska Perła po raz pierwszy w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Norwegian Pearl w Porcie Gdynia. Luksusowy wycieczkowiec z charakterystycznie pomalowanym kadłubem zacumował we wtorek przy Nabrzeżu Francuskim. To jego pierwsza wizyta w Gdyni.
28.05.2019

ABB dostarczy napęd dla nowych statków ekspedycyjnych Seabourn

Koncern technologiczny ABB otrzymał kontrakt na dostarczenie napędu dla dwóch nowych wycieczkowców ekspedycyjnych armatora Seabourne.
14.04.2019

ABB dostarczy napęd i silnik na pierwszy chiński wycieczkowiec

Chińska stocznia Waigaoqiao Shipbuilding Co wybrała ABB jako dostawcę napędu i silnika dla pierwszego wycieczkowca wybudowanego w Państwie Środka. Zawarte w tym będą dwa systemy napędowe typu Azipod.
26.03.2019

Przełomowe testy zdalnie pilotowanego promu pasażerskiego

Wybudowany w polskiej stoczni dwustronny prom pasażerski Suomenlinna II przeszedł pomyślnie testy zdalnego pilotowania w pobliżu portu w Helsinkach. Dzięki dzisiejszym technologiom zdalny nadzór nad statkami z każdego miejsca na ziemi jest już rzeczywistością.
29.01.2019

Damen zainstalował skrubery na zmodernizowanym wycieczkowcu Queen Elizabeth

Wycieczkowiec Queen Elizabeth armatora Cunard został wyposażony w bliźniacze układy oczyszczania spalin w czasie 12-dniowego remontu i modernizacji w stoczni Damen Shiprepair Brest.
10.01.2019

Polacy popłyną na wyprawę antarktyczną

Na przełomie lutego i marca przyszłego roku polska ekipa będzie badała występowanie i dystrybucję kryla na Antarktyce. Na organizację ekspedycji przyznano 87580 euro. Wyprawa odbędzie sie na jednostkce RV Maria S. Merian.
30.08.2017

Konkurs na projekt techniczny promu dla PŻB

Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" rozpisała konkurs na projekt techniczny promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – poinformowało Radio Szczecin. Jest już sporządzony projekt kontraktowy jednostki, który jest podstawą do ustalenia ceny promu.
14.07.2017

Konefał: pierwszy etap projektowania promu dla PŻB na ukończeniu

Pierwszy etap projektowania promu pasażersko-samochodowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest już na ukończeniu – poinformował PAP członek zarządu MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Konrad Konefał. Jak dodał, jednocześnie prowadzone są prace w szczecińskiej stoczni.
22.06.2017

Uroczystość położenia stępki pod budowę promu dla PŻB już w najbliższy piątek

Rozpoczęcie budowy promu ro-pax dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej coraz bliżej. Uroczystość położenia stępki odbędzie się 23 czerwca o godzinie 10:00 w Szczecinie. Pochylnia Wulkan jest już gotowa.
21.06.2017

Znamy szczegóły budowy promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Prace związane z realizacją budowy promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej przez Morską Stocznię Remontową Gryfia nabierają tempa. Na ukończeniu jest pierwszy etap projektowania, a jednocześnie ruszyły przygotowania do położenia stępki oraz modernizacji pochylni Wulkan Nowy na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego.
06.06.2017

NKT Victoria norweskim Statkiem Roku 2017. Jej kadłub powstał w Polsce

Zaawansowany technologicznie kablowiec NKT Victoria niedawno opuścił norweską stocznię Kleven Verft AS i rozpoczął pracę przy północnym wybrzeżu Szkocji. Częściowo wyposażony kadłub jednostki powstał w ubiegłym roku w stoczni Crist.
30.05.2017

Nowoczesny kablowiec z kadłubem z Polski już rozpoczął pracę

Zaawansowany technologicznie kablowiec NKT Victoria niedawno temu opuścił norweską stocznię Kleven Verft AS i rozpoczął pracę przy północnym wybrzeżu Szkocji. Warto przypomnieć, że częściowo wyposażony kadłub dla tej jednostki powstał w zeszłym roku w stoczni Crist.
23.05.2017

Najważniejsze statki 2016 roku: Shturman Albanov

Maritime Reporter & Engineering News jak co roku wybrała zestaw statków, które zachwyciły dziennikarzy swoją konstrukcją lub były przełomowe dla światowej żeglugi. Na łamach naszego portalu będziemy kolejno prezentować grono wyróżnionych. Dziś pora na Shturman Albanov - pierwszy statek w historii, który jest w stanie operować w Arktyce przez cały rok.
02.01.2017

Rosja ma już pierwszą jednostkę zdolną operować w Arktyce przez cały rok

Rosyjski gigant żeglugowy Sovcomflot powiadomił, że jego nowy tankowiec po raz pierwszy dostarczył ropę z złóż w Zatoce Obskiej do portu w Murmańsku. Shturman Albanov na swoim pokładzie dostarczył 34 tys. ton ropy.
20.09.2016

Kadłub nowoczesnego kablowca wypłynął ze stoczni Crist

W sobotę ze Stoczni Crist wypłynął częściowo wyposażony kadłub kablowca ABB Victoria, zamówionego przez firmę ABB. Teraz kadłub zmierza do norweskiej stoczni Ulsteinvik, gdzie zostanie dokończona budowa jednostki. Statek trafi do służby w 2017 roku.
06.09.2016

Kursy Dynamicznego Pozycjonowania na dynamicznym rynku pracy

Dynamiczne Pozycjonowanie to wspomagany komputerowo system, który pozwala na precyzyjne manewrowanie lub utrzymanie pozycji statku. Prawidłowa obsługa tego typu systemów przez certyfikowanych nawigatorów jest szczególnie ważna w pracy jednostek offshore. Ze względu na trudną sytuację na rynku gas & oil zdobycie uprawnień Operatora DP stało się jednak utrudnione. Wychodzą temu naprzeciw inicjatywy Szkoły Morskiej w Gdyni.
09.08.2016

ABB z nowym kontraktem o wartości 60 mln dolarów

Włoska stocznia Fincantieri skorzysta ponownie z technologii szwajcarskiej grupy ABB. Koncern dostarczy stoczni kompletne instalacje zasilania elektrycznego i elektryczne układy napędowe - Azipod XO. Pędniki będą zainstalowane na dwóch statkach wycieczkowych budowanych obecnie dla Carnival Corporation.
03.11.2015

ABB inwestuje w najnowocześniejszy kablowiec do układania i serwisowania kabli podmorskich

ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, zamówiła najnowocześniejszy na świecie kablowiec, aby zwiększyć możliwości w zakresie układania i konserwacji kabli podmorskich, poprawiając jednocześnie wydajność i precyzję. Nowy statek, który będzie mierzyć ok. 140 metrów długości i 30 metrów szerokości, zostanie zbudowany w stoczni Kleven w Norwegii zgodnie ze specyfikacją ABB. Dostawa spodziewana jest w 2017 roku.
12.10.2015

ABB zamawia najbardziej zaawansowanego na świecie kablowca

Szwajcarski koncern ABB złożył zamówienie na najnowocześniejszy specjalistyczny statek przeznaczony do układania, podnoszenia i konserwacji kabli podmorskich. Nowa jednostka będzie wykonana według specyfikacja złożonych przez Szwajcarów.
22.09.2015

ABB czołowym innowatorem branży morskiej w 2015 roku

ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, za swój najnowszy elektryczny układ napędowy Azipod D i znaczący wkład w rozwój nowoczesnej żeglugi zdobyła nagrodę „Innovation of the Year” („Innowacja Roku”).
30.06.2015

ABB rozszerza linię napędów Azipod, aby poprawić elastyczność i niezawodność w sektorze żeglugi

Azipod D – najnowszy morski elektryczny system napędowy firmy ABB – zwiększa wydajność przy zachowaniu niezawodności i elastyczności.
10.04.2015

Wszystko, co powoduje problemy w manewrowaniu mamy w zasięgu ręki - rozmowa z Jackiem Nowickim, dyrektorem Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska (wideo)

Nawet doświadczeni kapitanowie i piloci morscy potrzebują ćwiczeń. Choć dobrze radzą sobie z wykonywaniem standardowych, codziennych zadań, muszą być przygotowani na sytuacje wyjątkowe. W Badawczo-Szkoleniowym Ośrodku Manewrowania Statkami położonym nad jeziorem Silm w Kamionce koło Iławy, zawodowcy ćwiczą pod okiem instruktorów sytuacje awaryjne i wykonują manewry na akwenach ograniczonych. Na odpowiednio przeskalowanych modelach zdobywają doświadczenie w manewrowaniu dużymi i bardzo dużymi jednostkami, a także statkami w
20.11.2014

Najpierw Azipody, a teraz zrobotyzowane ekrany wideo dla Royal Caribbean

ABB rozszerza ofertę dla wycieczkowców o zrobotyzowane centra rozrywkowe na największych statkach na świecie.
27.08.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.