• <

Wynik wyszukiwania - "Zabytek" - Wiadomości

O terminalu zbożowym w Gdyni podczas Komisji Gospodarki Morskiej w Sejmie

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dyskusja toczyła się głównie wokół przeładunków zbóż. Ważnym elementem spotkania były wątpliwości dotyczące rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
08.02.2024

30 kwietnia zakończy się remont gdańskiego Żurawia

Zakończenie remontu i modernizacji gdańskiego Żurawia jest planowane na 30 kwietnia br.- poinformowało we wtorek Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
30.01.2024

Nietypowa uroczystość w Muzeum Marynarki Wojennej. Samarytanka znów z podniesioną banderą

Na terenie gdyńskiej placówki muzealnej odbyło się podniesienie podniesienie muzealnej bandery i flagi Urzędu Morskiego na przedwojennej motorówce sanitarnej Samarytanka. Była to pierwsza jednostka morska zbudowana w Gdyni.
17.08.2023

Dyrektor Muzeum Gdańska: Twierdza Wisłoujście nie będzie trwałą ruiną

Do tej pory Twierdza Wisłoujście była udostępniana trochę w formie trwałej ruiny. Chcemy, aby był to obiekt całoroczny z przestrzeniami wystawienniczymi – powiedział Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. Obecnie w fortyfikacji trwają intensywne prace budowlane i rewitalizacyjne.
02.08.2023

Napis "Stocznia Gdańska" odnowiony. Ma wyglądać jak w momencie powstania

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni poinformował, że zakończył przed planowanym terminem naprawę i renowację napisu „Stocznia Gdańska” znajdującego się nad historyczną Bramą nr 2. Dzięki temu można już oglądać jeden z najważniejszych gdańskich symboli upadku komunizmu w pełnej świetności.
21.07.2023

Bizantyjska amfora wyrzucona na brzeg pod Odessą wzbogaci muzeum w Chersoniu

Agencja UNIAN poinformowała, że rodzina uchodźców zobaczyła na wybrzeżu Morza Czarnego pod Odessą wyrzuconą przez fale wielką amforę. Zidentyfikowana jako zabytek z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego została przekazana przez znalazców do Regionalnego Muzeum Wiedzy Lokalnej w Chersoniu.
12.06.2023

Naczelny Sąd Administracyjny uprawomocnił decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków Stoczni Gdańskiej

Oddalono skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wpisaniu do rejestru zabytków historycznego zespołu budowlanego Stoczni Gdańskiej od okresu funkcjonowania Stoczni Cesarskiej do 1989 roku.
31.05.2023

Odnowiony wiatrowskaz z dachu Żurawia gdańskiego można zobaczyć z bliska

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępnia zwiedzającym charakterystyczny wiatrowskaz zamontowany na co dzień 40 metrów ponad ziemią. Chodzi o ikoniczną postać ptaka zdobiącego szczyt Żurawia gdańskiego. Miedziany zabytek wrócił właśnie z konserwacji. Żeby uwiecznić go na zdjęciach trzeba się spieszyć. Obiekt będzie pokazywany tylko przez trzy dni! Jego oficjalny powrót na dach zaplanowano 27 kwietnia.
20.04.2023

Narodowe Święto Niepodległości pod żaglami Mazurka [GALERIA]

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętuje 104. rocznicę odzyskania niepodległości w wyjątkowy, żeglarski sposób. Okazję ku temu stworzyło niedawne pozyskanie przez Muzeum zbioru szczególnie cennych pamiątek, związanych z jednym z najważniejszych wyczynów w historii polskiego żeglarstwa – samotnym rejsem kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata.
08.11.2022

Najstarszy tylnokołowiec zostanie wyremontowany

Moyie, najstarszy sprawny tylnokołowiec pasażerski, który funkcjonuje obecnie jako atrakcja turystyczna w Kanadzie, zostanie wyremontowany.
14.09.2022

Twierdza Wisłoujście. Dawne zadaszenie powróci na Fort Carré

Trwa rewaloryzacja zabytkowej Twierdzy Wisłoujście. Muzeum Gdańska podpisało umowę na prace konserwatorskie Wieńca oraz odbudowę zadaszenia w Forcie Carré. Dzięki temu powróci zadaszenie, które zostało usunięte pod koniec XIX wieku. Prace potrwają do 2024 roku, ale już dziś widać pierwsze efekty.
30.08.2022

Jacht Jeffa Bezosa nie spowoduje demontażu zabytkowego mostu

Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że firma Oceanco, która buduje superluksusowy jacht dla multimiliardera Jeffa Bezosa, będzie domagać się demontażu historycznego mostu w Rotterdamie na potrzeby transportu jednostki. W ostatnim czasie firma miała poinformować, że zrezygnuje z pomysłu.
12.07.2022

Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

W sobotę rozpoczyna się sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie) - podały Wody Polskie. To unikatowy zabytek hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi XIX-wiecznych pochylni z tzw. suchym grzbietem.
29.04.2022

Ponowne otwarcie latarni morskiej Rozewie II

1 maja br. nastąpi ponowne otwarcie latarni Rozewie II. Rozewie to najbardziej znana latarnia naszego wybrzeża. Niewielu osobom wiadomo, że w Rozewiu są dwie latarnie: czynna i nieczynna, stara i nowa, nazywana także Rozewie I i Rozewie II, jedna uruchomiona w 1822 i działająca do dziś, a druga uruchomiona w 1875 i wyłączona w 1910.
24.04.2022

Sellin: cieszy inicjatywa mająca na celu uratowanie mostu Tczewskiego

26.03.2022

Narodowe Muzeum Morskie podsumowało współpracę z dwiema placówkami z Kaliningradu

W Narodowym Muzeum Morskim (NMM) w Gdańsku podsumowano we wtorek 2,5-letni projekt realizowany z dwiema instytucjami z Kaliningradu (Rosja): Muzeum Światowego Oceanu oraz Bałtyckim Federalnym Uniwersytetem im. Immanuela Kanta.
22.02.2022

Polski Rejestr Statków świętuje 85-lecie. Dzięki nim na morzu jest bezpieczniej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Polski Rejestr Statków (PRS), jedyne polskie towarzystwo klasyfikacyjne, świętuje 85 urodziny. O historii instytucji przypomina wystawa, którą od piątku 16 lipca do 29 października można zobaczyć na pokładzie statku – muzeum Dar Pomorza przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.
19.07.2021

Gdańsk: Ogłoszono przetarg na rewitalizację koszar napoleońskich Twierdzy Wisłoujście

Do 4 czerwca można zgłaszać oferty, w ogłoszonym przez Muzeum Gdańska, przetargu na rewitalizację koszar napoleońskich Twierdzy Wisłoujście - zespole budowli obronnych na prawym brzegu Martwej Wisły. Warownia jest najstarszym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu.
21.05.2021

MKDNiS: Stocznia Gdańska z potwierdzoną przez sąd ochroną konserwatorską

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 10 czerwca 2020 r. wpisującą Stocznię nr 2, tzw. Stocznię Schichaua, do rejestru zabytków - podało w środę MKDNiS.
21.04.2021

Podlaskie: Wody Polskie wymienią wrota dwóch śluz na Kanale Augustowskim

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wymieni wrota śluz Gorczyca i Paniewo na Kanale Augustowskim. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku podpisał w czwartek umowę na tę inwestycję z jej wykonawcą.
18.02.2021

Plaże nadmorskie będą wyłączone z ustawy o ochronie zabytków

Chcemy m.in. wyłączyć spod działania ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami plaże nadmorskie - powiedziała dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN dr hab. Katarzyna Zalasińska. Popularne chodzenie z detektorem po plaży miałoby być całkowicie zwolnione z dodatkowych obowiązków przewidzianych przepisami - wskazała.
22.10.2020

Średniowieczny miecz w świetnym stanie wydobyty z dna Odry

Podczas prac nad pogłębianiem toru wodnego Świnoujście-Szczecin znaleziono średniowieczny miecz w niemal idealnym jak na swój wiek stanie, wraz z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy. Jak oceniają eksperci archeologowie, znalezisko jest absolutnie unikatowe.
10.08.2020

Drugie życie ORP „Sokół”

W polskiej Marynarce Wojennej służył 16 lat. W tym czasie, w ramach różnego rodzaju ćwiczeń i operacji, przebył prawie 26 tysięcy mil morskich. ORP „Sokół” został wycofany ze służby w czerwcu 2018 roku. To jednak nie koniec jego historii. Okręt podwodny przekazano Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Teraz otrzyma drugie życie i będzie obiektem muzealnym z prawdziwego zdarzenia. W PGZ Stoczni Wojennej trwają właśnie prace zabezpieczające okręt. Tym samym rozpoczął się pierwszy, wstępny etap przygotowujący go do nowej roli.
10.08.2020

ORP Wilk, ORP Orzeł i U-Booty już dostępne w Muzeum Miasta Kołobrzeg

Od 7 sierpnia, w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13 oglądać można unikatowe zabytki związane z wojną podwodną. Na nową wystawę czasową trafiły m.in. fragmenty dokumentacji ORP Wilk i części niemieckich torped.
08.08.2020

Unikatowe zabytki wydobyte przy pogłębianiu toru wodnego

Element podstawy działa przeciwlotniczego – najprawdopodobniej z U-Boota – oraz dodatkowy zbiornik paliwa niemieckiej jednostki patrolowej z czasu II wojny światowej znalazły się wśród przedmiotów wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Jak wskazują specjaliści, to unikatowe zabytki.
22.07.2020

„Zawisza Czarny” wypłynie w harc po Bałtyku

Polscy harcerze działający w Tajnym Hufcu Harcerzy ocalili Gdynię przed zniszczeniem pod koniec II wojny światowej. Teraz zostaną oni upamiętnieni w niezwykły sposób. Centrum Wychowania Morskiego ZHP, wraz z hufcem ZHP i ZHR organizuje morską wyprawę pod hasłem „Harc po Bałtyku”. W jej ramach odbędą się dwa rejsy z historią w roli głównej. W marcu 2020 roku żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie na wody Zatoki Puckiej. Natomiast w 2021 roku uda się na Zatokę Fińską do wybrzeży estońskiego Tallina. A wszystko w hołdzie bohater
17.12.2019

Powstaje kopia szkieletu kobiety z II w., który znaleziono w klifie przy plaży w Bagiczu

Szkielet kobiety z II w. odnaleziony w 1898 r. w kłodzie, w klifie przy plaży w Bagiczu jest najstarszym kołobrzeskim zabytkiem. Staraniem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu podjęto próbę skopiowania szkieletu. Dalszym krokiem ma być rekonstrukcja twarzy kobiety.
27.09.2019

Ruszyła kampania Stocznia Gdańska warta UNESCO

Mamy nadzieję, że wniosek o wpis Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO będzie głosowany w 2021 r. - powiedział we wtorek Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ruszyła też kampania "Stocznia Gdańska warta UNESCO".
24.09.2019

Paradą statków rozpoczął się sezon żeglugowy w Augustowie

Paradą statków i katamaranów rozpoczął się w niedzielę sezon żeglugowy na wodach wokół Augustowa nazywanego turystyczną stolicą województwa podlaskiego.
28.04.2019

Podlaskie: Wyremontowana śluza Swoboda na Kanale Augustowskim za 5,1 mln zł (wideo)

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otworzyło w sobotę po remoncie śluzę Swoboda na Kanale Augustowskim (Podlaskie). Remont kosztował 5,1 mln zł i była to ostatnia śluza po stronie polskiej, która doczekała się remontu.
13.10.2018

Ostróda: Muzeum otrzymało zabytek z początków białej floty

Do zbiorów Muzeum w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) trafił dzwon okrętowy ze zbudowanego w 1912 roku statku pasażerskiego "Lilia Wodna", który był pierwszą jednostką białej floty pływającą po Kanale Elbląskim.
04.10.2018

Słynny wrak wciąż wymaga prac. To unikat!

Dwa lata temu cała Polska emocjonowała się wydobyciem wraku XIX-wiecznego żaglowca odkrytego u wybrzeży Bałtyku na plaży w Międzywodziu. Dziś to już zabytek, który znalazł swoje miejsce w Kamieniu Pomorskim. Wciąż jednak wymaga prac zabezpieczających. Pomoże w tym Pomorze Zachodnie. W piątek 21 września podpisano umowę o dotacji w wysokości 30 tys. zł.
24.09.2018

Port Gdynia modernizuje kolejny obiekt magazynowy

W ostatnich dniach Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. podpisał umowę z firmą Lotus na roboty termoizolacyjne związane z przebudową pomieszczeń oraz instalacji sanitarnej w budynku Magazynowym H przy ul. Polskiej 17 w Gdyni. Wartość kontraktu opiewa na 7 mln PLN., a termin zakończenia prac określono na pierwszy kwartał 2020 roku. Obiekt ten jest jedną z pereł architektonicznych budowli przemysłowych 30-lecia międzywojennego.
06.07.2018

Volvo Ocean Race - Copernicus rodzynkiem na ostatnim etapie

Zbudowany w 1973 roku Copernicus będzie jedynym jachtem na ostatnim etapie Volvo Ocean Race na trasie z Goeteborga do Hagi, który brał udział w pierwszej edycji wokółziemskich regat. W składzie załogi będzie ówczesny ich uczestnik 73-letni Bronisław Tarnacki.
07.06.2018

Piotr Tarnacki: będę żeglował z ojcem i dla ojca

Piotr Tarnacki podkreślił, że na legendarnym jachcie Copernicus będzie płynął razem z ojcem i to jemu dedykuje rejs z Goeteborga do Hagi w ramach regat Volvo Ocean Race. "Ja nie miałem możliwości wyboru dyscypliny. Musiałem zostać żeglarzem" - przyznał z uśmiechem.
05.06.2018

Co dalej z Westerplatte? Odpowiada prof. Małgorzata Omilanowska (WYWIAD)

Prof. Małgorzata Omilanowska: - Środowiska prawicowe ogarnął jakiś amok "rekonstruktorski". Czasem ma to tragikomiczny wymiar, jak odtworzenie zamachu na Jana Pawła II, które miało miejsce we wsi Ostrowo koło Ropczyc na Podkarpaciu - do obejrzenia w internecie. Warto się zastanowić, czy inicjatorom rekonstrukcji przedwojennych budynków na Westerplatte nie chodzi po prostu o to, żeby za 100 milionów złotych z państwowej kasy mieć scenografię do rekonstruowania zdarzeń.
26.04.2018

Twierdza Wisłujście Pomnikiem Historii

Twierdza Wisłoujście oraz zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie zostały ustanowione Pomnikami Historii. To nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale także możliwość pozyskiwania dodatkowych środków na prace remontowe. Uroczystość wręczenia nominacji dla nowych Pomników Historii odbyła się 20 kwietnia 2018 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
21.04.2018

Starosta drawski: Okręt podwodny „Kondor” byłby wspaniałą atrakcją turystyczną

Starosta drawski Stanisław Kuczyński chce, by wycofany ze służby w marynarce wojennej okręt podwodny +Kondor+ trafił do powiatu i stał się jedną z atrakcji turystycznych regionu. W środę o rekomendację w tej sprawie zwrócił się do marszałka województwa.
11.01.2018

Wyremontują w Gdańsku jacht pułkownika Kuklińskiego

Operacja “Strażnik Poranka” trwała przez niemal cały wtorek, 4 lipca - od rana do wieczora. Dwumasztowy jacht pułkownika Ryszarda Kuklińskiego jest w tak złym stanie technicznym, że trzeba było odholować go Martwą Wisłą z mariny na gdańskiej Szafarni do przystani w Błotniku. Teraz trzeba zorganizować pieniądze na przeprowadzenie remontu kapitalnego.
05.07.2017

Mechanizmy pochylni Kanału Elbląskiego czeka naprawa

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozstrzygnął przetarg na naprawę mechanizmów pochylni Kanału Elbląskiego. Wady i usterki, które uwidoczniły się od czasu rewitalizacji tej drogi wodnej w 2015 r., mają być usunięte przed sezonem żeglugowym.
27.02.2017

Konserwacja dłubanki z X wieku na UMK w Toruniu

Na UMK w Toruniu przeprowadzana jest konserwacja łodzi jednopiennej pochodzącej z X wieku, wydobytej z dna jeziora Lednickiego. Cały proces może potrwać ponad dwa lata. Wydobyta na powierzchnię na początku listopada dłubanka znajduje się obecnie w wannach w hali laboratoryjnej.
06.12.2016

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego wyróżniona

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego przeprowadzona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku została wyróżniona w XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku 2015”. Prestiżowe Wyróżnienie (II miejsce) „Modernizacja Roku 2015” w kategorii „sport i rekreacja” przyznało Jury Konkursu.
29.08.2016

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego „Budową Roku 2015”

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego przeprowadzona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku została uznana za „Budowę Roku 2015". Prestiżową nagrodę I stopnia i tytuł „Budowy Roku” przyznał Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
27.05.2016

Przed sezonem żeglugowym pochylnie na Kanale Elbląskim przeszły pomyślnie testy

Przed rozpoczynającym się sezonem żeglugowym pochylnie i śluzy na Kanale Elbląskim przeszły pomyślnie testy. Po przerwie jesienno-zimowej tym wyjątkowym szlakiem wkrótce statki przewiozą pierwszych pasażerów.
28.04.2016

Nowa bandera na Dzień Flagi

Jest imponujących rozmiarów (wys. 2,5 m, dł. 5 m), w dobrym stanie i z ciekawą, jeszcze nie do końca zbadaną, historią. Do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku trafił właśnie nowy eksponat - bandera Polskiej Marynarki Wojennej z okresu II Rzeczypospolitej.
26.04.2016

Kanał Elbląski nominowany do prestiżowej nagrody

Kanał Elbląski, a w szczególności wchodzące w jego skład: zespół pochylni Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny oraz cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Ostróda i Małą Ruś zostały nominowane do nagrody „Zabytek Zadbany 2016”, przyznawanej przez Generalnego Konserwatora Zabytków.
12.04.2016

Konserwator zabytków ochroni gdańską stocznię

To epokowa decyzja: pomorski konserwator zabytków wpisze najstarszy obszar dawnej Stoczni Gdańskiej, tzw. Stocznię Cesarską, do rejestru zabytków. Teren, mimo przyszłej rozbudowy, ma więc szansę zachować swój historyczny charakter i klimat.
10.03.2016

Powstanie kładki na Ołowiance opóźni się o kolejne miesiące

Kiedy pod koniec kwietnia słoweńska firma Ponting, odpowiedzialna za projekt przejścia między Śródmieściem a Ołowianką, dostarczyła plan budowy kładki, ruszyła procedura wydawania pozwoleń na budowę. Wydawało się, że realizacja projektu rozpocznie się lada dzień. Niestety przesunęła się o kolejny rok i rozpocznie się najwcześniej na przełomie I i II kwartału 2016 roku.
19.10.2015

Zakończono remont unikatowego mostu w szczecińskich Podjuchach

Most w Podjuchach już po remoncie. W czasie dwumiesięcznej modernizacji usprawniono między innymi system sterowania przęsłem, a także zabezpieczono most przed korozją.
03.08.2015

Na takich jachtach pływali najpotężniejsi ludzie na świecie

Do niedawna wizytówką Białego Domu były prezydenckie jachty, na których czas spędzały największe głowy państw i wysoko postawieni oficjele. Sprawdzamy, na jakich statkach pływali jedni z najbardziej wpływowych ludzi na świecie.
29.07.2015

Trwa remont niezwykłego mostu w Szczecinie. Jedyny taki w Europie

Do końca lipca potrwa remont jedynego w Europie kolejowego mostu zwodzonego na rzece Regalica w Szczecinie. „Jest jeszcze siedem takich obiektów w Stanach Zjednoczonych. Ważna historyczna dla Polski sprawa, zabytek techniki, którą warto pokazać i wyremontować, aby mogła służyć dalej żegludze na Regalicy” - powiedział Zbigniew Wolny z PKP PLK.
16.06.2015

Kładka na Ołowiance przedmiotem sporów gdańskich środowisk

Kiedy pod koniec kwietnia słoweńska firma Ponting odpowiedzialna za projekt przejścia między Śródmieściem a Ołowianką dostarczyła plan budowy kładki ruszyła procedura wydawania pozwoleń na budowę. Pomorski konserwator zabytków nie widział przeciwwskazań, w związku z czym firma Mosty Gdańsk, autor projektu budowlanego, mogła przystąpić do pracy. Mogła, lecz tak się nie stało, bo wtedy swój sprzeciw zgłosiły organizacje, które nie chcą ingerencji w infrastukturę tej zabytkowej części miasta.
08.05.2015

Podniesiony z dna Bałtyku wrak samolotu Douglas trafi do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Oczyszczony i zabezpieczony wrak zabytkowego samolotu Douglas A20, podniesiony z dna Bałtyku 6 października br., jest już przygotowany do transportu do Krakowa.
04.11.2014

MON zaczyna rozmowy z potencjalnymi dostawcami okrętów podwodnych w ramach dialogu technicznego

W czwartek mają rozpocząć się rozmowy z potencjalnymi dostawcami okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach procedury dialogu technicznego, która jest pierwszy etapem procesu pozyskiwania okrętów. Modernizacja i wymiana floty jest konieczna przede wszystkim ze względu na zobowiązania Polski w ramach NATO, ale również dla ochrony terytorium morskiego. Dlatego, zdaniem ekspertów, Polska powinna rozważyć zaopatrzenie okrętów również w pociski manewrujące – jako element ochrony i w celu odstraszania potencjaln
28.01.2014

Druga próba wydobycia bombowca Douglas A-20 z dna Bałtyku w przyszłym roku

Na przełomie maja i czerwca przyszłego roku podjęta zostanie druga próba wyciągnięcia z dna Bałtyku koło Rozewia amerykańskiego bombowca Douglas A-20 z okresu II wojny światowej. To unikalny zabytek w skali światowej. Archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku wydobyli z wraku ok. 50 różnych obiektów.
30.10.2013

Centralne Muzeum Morskie- ostatnie badania Porcelanowca mają przełomowy charakter

Pochodzący z I połowy XIX wieku wrak tzw. Porcelanowca czekał na eksplorację od połowy lat 60-tych. Dopiero w 2013r. ekipa CMM wydobyła z wraka zabytki. Podwodne prace archeologiczne były okazją do zastosowania nowatorskich technik badawczych. Z Gospodarką Morską rozmawiał Tomasz Bednarz z Działu Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Kierownik projektu „Inwentaryzacja wraka F53.27 Porcelanowiec z Zatoki Gdańskiej”.
14.08.2013

Rdzewiejąca „atomowa bomba ekologiczna” czeka na złomowanie

Przez niezdecydowanie rosyjskiego ministerstwa obrony stary radziecki statek Lepse, wyładowany tonami odpadów radioaktywnych, nie może się doczekać utylizacji. Wywołuje to poważną irytację Norwegów, którzy w znacznej części finansują operację "uprzątnięcia" Lepse, uznawanego za jedną z najgorszych "bomb ekologicznych" na Dalekiej Północy - informuje tvn24.
13.06.2013

Centralne Muzeum Morskie- „wraki są kapsułami czasu”

Mimo dziesięcioleci badań archeologicznych, dno Bałtyku kryje jeszcze niejedną tajemnicę. Realizacja projektów badawczych jest przedsięwzięciem, które przyczyni się do ocalenia zabytków dziedzictwa morskiego naszej części Europy. Z Gospodarką Morską rozmawia dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku Jerzy Litwin.
26.03.2013

Są pieniądze na remont, ale sprawa miejsca nierozwiązana

Urząd Marszałkowski wyłoży pieniądze na remont masztu Maciejewicza, na razie nie wiadomo jednak, czy zabytek po renowacji wróci na miejsce, w którym stoi teraz - między Zamkiem Książąt Pomorskich a Aniołem Wolności.
01.02.2013

Kołobrzeg: Zabytek prosto z dna morza

XVII-wieczną kotwicę wydobyli z Bałtyku płetwonurkowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Tryton w Kołobrzegu oraz członkowie Fundacji Strażnicy Historii.
13.09.2012

Zabytek z XIX wieku zostanie zniszczony?

Gdańscy radni zwrócili się do wojewody z prośbą o wyjaśnienia dot. zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków na zniszczenie pochodzącej z XIX wieku tzw. główki wejściowej do portu. Rajcy zaapelowali też, by w przyszłości takie decyzje były konsultowane.
25.04.2012

Gdańsk: Zabytkowy żuraw portowy zostanie odnowiony

Jeden z dwóch zabytkowych żurawi portowych, stojących na nabrzeżu przy ul. Szafarnia nad Nową Motławą, zdemontowała we wtorek ekipa firmy Pascal w Gdańsku. Dzięki niej niszczejący od czasów zakończenia działań wojennych zabytek dawnej techniki portowej doczeka się renowacji. Oba urządzenia dźwigowe są wpisane do inwentarza zabytków Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku (CMM).
19.04.2012

Dla kogo parowiec?

Nie wiadomo jeszcze, gdzie trafi wydobyty kilka dni temu w Kołobrzegu wrak 15-metrowej łodzi. Jednostka o napędzie parowym spoczywała na dnie Bałtyku, zaledwie 60 metrów od brzegu, na wysokości kołobrzeskiego sanatorium Arka Medical Spa. Na jej ślad natrafili saperzy.
17.06.2011

Zabytek ze Szczecinem na rufie - do remontu

Pod koniec października z nabrzeża Motławy zniknie cumujący od prawie 30 lat na wysokości wyspy Ołowianki "Sołdek" - pierwszy powojenny statek pełnomorski, dziś służący jako muzeum. Jednostka zostanie odholowana do stoczni, gdzie przejdzie remont.
19.10.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.