• <

Wynik wyszukiwania - " migracja" - Wiadomości

Finlandia. W obawie przed nielegalną migracją zamknięto morskie przejścia graniczne z Rosją

Morskie przejścia graniczne między Finlandią a Rosją na Zatoce Fińskiej zostały w poniedziałek zamknięte do odwołania. Wraz z roztopami operacja hybrydowa polegająca na sterowanym napływie nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu przez Rosję może przenieść się na szlaki wodne – przestrzegają fińskie władze.
15.04.2024

Greckie stosunki z Ankarą uległy poprawie, migracja może stać się jednak dla nich wyzwaniem

W ostatnim czasie stosunki pomiędzy Grecją a Turcją uległy polepszeniu, jednak wyzwaniem może stać się ponowny wzrost napływu migrantów do Unii Europejskiej, ponieważ - zdaniem greckich urzędników - Turcja rozluźniła kontrole graniczne – napisał w poniedziałek grecki portal Kathimerini.
02.10.2023

Premier Meloni zaprasza szefową Komisji Europejskiej na Lampedusę

Premier Włoch Giorgia Meloni zaprosiła przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do odwiedzenia Lampedusy, gdzie od wielu dni panuje chaos związany z napływem nielegalnych imigrantów z Afryki - podała w piątek wieczorem agencja Ansa.
15.09.2023

Włochy: trwa napływ migrantów, jakiego nie widziano od wielu lat

Premier Włoch Giorgia Meloni przyznała w poniedziałek, że kraj znajduje się "pod presją migracyjną, jakiej nie widziano od wielu lat". Tak na konferencji prasowej po pierwszym posiedzeniu rządu po przerwie wakacyjnej odniosła się do rekordowego napływu migrantów, notowanego w ostatnich dniach. Wyraziła opinię, że działania rządu zmierzają w "słusznym kierunku".
28.08.2023

Nielegalna migracja do Unii Europejskiej wzrosła o 10% w I poł. 2023 roku. Połowa przypada na drogę morską.

Liczba nielegalnych migrantów, którzy dostali się do Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2023 roku, wzrosła o jedną dziesiątą w porównaniu z rokiem poprzednim, poinformowała w poniedziałek unijna agencja ds. granic Frontex.
31.07.2023

Ponad 820 migrantów przypłynęło w środę na Lampedusę

Ponad 820 migrantów na pokładzie 16 łodzi przypłynęło od północy w środę na włoską wyspę Lampedusa, podała wieczorem agencja Ansa. To kolejny dzień masowego napływu migrantów, przybywających z Afryki, między innymi z portu Safakis w Tunezji.
28.06.2023

Włoski niszczyciel na Bałtyku - komentarz komandora Rafała Miętkiewicza

Swoją misję na Morzu Bałtycki rozpoczął włoski niszczyciel rakietowy Caio Cuilio. Okręt w zeszłym tygodniu wpłynął na chwilę do Portu Wojennego w Gdyni, by następnie odpłynąć na Bałtyk. O znaczeniu obecności włoskiego okrętu w ramach misji NATO na wodach Bałtyku specjalnie dla Gospodarki Morskiej pisze Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz, oficer Marynarki Wojennej, były kapitan ORP Śniardwy, obecnie m.in. ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE).
29.05.2023

Martwe mewy śmieszki na Jeziorze Zajezierskim w Sztumie padły na ptasią grypę

Od 2 do 4 maja z Jeziora Zajezierskiego w Sztumie strażacy wyłowili 46 mew śmieszek. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Malborku przesłał próbki do badań w laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku. Przyczyną śmierci mew okazała się ptasia grypa.
05.05.2023

Tunezja. Do 25 wzrosła liczba migrantów, którzy zginęli w wyniku zatonięcia łodzi

Liczba osób, które poniosły śmierć w wyniku zatonięcia w środę u wybrzeży Tunezji łodzi z migrantami wzrosła do 25; wcześniej informowano o 10 ofiarach śmiertelnych. Jak dotąd, udało się uratować 76 osób - poinformowały w czwartek tunezyjskie władze.
13.04.2023

Tunezja. Zatonęła łódź z migrantami: 10 osób zginęło, 72 uratowano

U wybrzeży Tunezji zatonęła łódź, na której migranci z Afryki Subsaharyjskiej próbowali nielegalnie dostać się do Europy; 10 z nich zginęło, udało się uratować 72 osoby, los kolejnych 20-30 jest nieznany - poinformowała w środę tunezyjska straż przybrzeżna.
12.04.2023

Papież apeluje o legalizację migracji i tworzenie korytarzy humanitarnych

Papież Franciszek oświadczył w sobotę, że legalna migracja "leży w interesie wszystkich państw". W Watykanie spotkał się z rodzinami uchodźców, którzy przybyli do Włoch korytarzami humanitarnymi, organizowanymi przez stowarzyszenia kościelne, w tym rzymską Wspólnotę Sant'Egidio.
18.03.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
15.01.2023

Do 71 wzrosła liczba ofiar czwartkowego wypadku łodzi u wybrzeży Syrii

Do 71 wzrosła liczba ofiar na skutek wywrócenia się u wybrzeża Syrii łodzi przewożącej migrantów z Libanu - poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na libańskiego minustra transportu Alego Hamije.
23.09.2022

W. Brytania. Od ogłoszenia planu deportacji do Rwandy przypłynęło już 13 tys. migrantów

Od 14 kwietnia, gdy brytyjski rząd ogłosił plan deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy - który jeszcze nie został wdrożony - przez kanał La Manche przepłynęło co najmniej 13 016 osób - podało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.08.2022

Totalna reorientacja rynku i wysokie frachty. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 12-15/2022)

Chaos na rynku żeglugowym odzwierciedla się również w wysokich, ale aktualnie sztucznie utrzymywanych głównie przez wysokie ceny paliw okrętowych stawkach frachtowych i czarterowych. Obecna sytuacja wprowadziła znaczne zamieszanie na rynku i nieustannie towarzyszącą procesom biznesowym wysoką niepewność.
19.04.2022

Supon znają już pokolenia - tutaj każdy może rozwinąć skrzydła

Inwestowanie w rozwój zawodowy pracowników, przywiązanie do rodzinnych wartości, jak i stałe rozwijanie biznesu z naciskiem na kulturę bezpieczeństwa przeciwpożarowego na lądzie i morzu, sprawiają, że w firmie Supon zbudowano wiele długoletnich karier.
17.03.2022

DCT Gdańsk zmodernizował kolej. To krok w stronę ekologicznego transportu [WIDEO]

DCT Gdańsk zakończył rozbudowę jednego z największych w Europie kolejowych terminali kontenerowych o przepustowości 750 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Nowa inwestycja otwiera możliwości rozwoju na rynkach śródlądowych, które nie mają dostępu do morza oraz stanowi efektywną ekonomicznie i ,,zieloną” alternatywę dla klientów DCT Gdańsk.
25.01.2022

Media: nawet 65 tys. migrantów może forsować w tym roku kanał La Manche

Nawet 65 tys. nielegalnych imigrantów może w tym roku próbować przedostać się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche na pokładach małych łodzi lub pontonów - zakłada najgorszy scenariusz brytyjskiego rządu ujawniony we wtorek przez dziennik "Daily Telegraph".
18.01.2022

Najważniejsze postanowienia 104 sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach od 4 do 8 października 2021 r. odbyła się w formie zdalnej 104 sesja Komitetu MSC, na której podjęto szereg zagadnień przedstawionych poniżej. Na 102 i 103 sesji Komitetu odroczył on rozpatrzenie wielu zgłoszonych dokumentach dotyczących: decyzji innych organów IMO (punkt 2 porządku obrad), zwiększenia możliwości wdrożenia nowych środków (punkt 4 porządku obrad), niebezpiecznej migracji drogą morską (punkt 9 porządku obrad), formalnej oceny bezpieczeństwa (punkt 10 porządku obrad), organizacji Komitetu i metod pracy (pun
08.11.2021

Przyszłość Polski zależy od Bałtyku

Eksperci ogólnoeuropejskiego programu ESPON przedstawiają trzy, najbardziej prawdopodobne scenariusze transformacji gospodarczej i demograficznej państw bałtyckich do 2050 roku. Okazuje się, że przed Polską zwróconą ku morzu, poza licznymi wyzwaniami, stoją wielkie szanse rozwojowe.
23.07.2021

Frontex: nielegalna migracja do UE spadła w 2020 roku o 13 proc.

W 2020 roku liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE spadła w porównaniu z rokiem 2019 o 13 proc., do około 124 tys. przypadków; to pochodna restrykcji wprowadzonych ze względu na pandemię koronawirusa - poinformował w piątek Frontex.
08.01.2021

Regulacja poziomu wody w Jeziorze Jamno. „Nieprzerwany, 11-dniowy wlew ożywczej wody z Bałtyku”

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie kontynuuje prace nad przygotowaniem wariantu naprawczego oraz realizację docelowej modernizacji wrót sztormowych na Jeziorze Jamno. Zanim jednak nastąpią już bezpośrednie roboty budowlane, robią wszystko, by zapewnić jezioru możliwie dobrą sytuację środowiskową. W ostatnim czasie udało się uregulować przepływ wody pomiędzy jeziorem i Morzem Bałtyckim. Wpływ na to miało wcześniejsze wyjęcie części belek szandorowych. Dzięki temu udało się doprowadzić do wpływu wody morskiej do Jamna w list
09.12.2020

Przedstawiciele grupy V4 rozmawiali o kształcie wspólnej polityki migracyjnej UE

Przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali w piątek o kształcie wspólnej polityki migracyjnej UE - poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji. Wideokonferencja odbyła się w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej z inicjatywy wiceministra Bartosza Grodeckiego.
04.12.2020

GAZ-SYSTEM zakończył ważny etap przebudowy gazociągu Goleniów – Police

Spółka w listopadzie br. zakończyła pierwszy etap tej inwestycji, który zakładał realizację przewiertu sterowanego HDD w technologii Intersect pod rzeką Odrą.
02.12.2020

Polska zdecydowanym orędownikiem zaangażowania w regionie Morza Śródziemnego

Polska zawsze była zdecydowanym orędownikiem zaangażowania w regionie Morza Śródziemnego. By skutecznie odpowiadać na wyzwania w tym regionie, potrzebujemy otwartego dialogu - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w trakcie w wideokonferencji OBWE nt. bezpieczeństwa regionu śródziemnomorskiego.
03.11.2020

NATO wobec zmian klimatu – oczekiwania i możliwości

Zmiany klimatu nasilają zagrożenia dla NATO związane m.in. z katastrofami naturalnymi, nieregularnymi migracjami i lokalnymi konfliktami. Zaczynają być też postrzegane przez społeczeństwa państw członkowskich jako jedno z głównych wyzwań. Dlatego zaangażowanie NATO w zwalczanie przyczyn i skutków zmian klimatu będzie ważnym elementem wzmacniania społecznego poparcia dla Sojuszu i jego politycznej spójności.
29.10.2020

UE stoi na krawędzi katastrofy

„Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej” i jego prezes prof. Zdzisław Krasnodębski zlecili belgijskiemu profesorowi Davidowi Engelsowi napisanie programowej preambuły do przyszłej konstytucji konfederacji europejskiej. W rozmowie z PAP prof. David Engels podkreśla, że łączy ona kulturowy konserwatyzm i proeuropejski patriotyzm.
21.10.2020

KE proponuje świeże podejście do systemu migracyjnego

Stary system migracyjny UE nie działa, dlatego potrzebne jest świeże podejście - mówiła w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiając nowe rozwiązania, które mają pomóc przezwyciężyć utrzymujący się od lat klincz państw członkowskich w tej sprawie.
23.09.2020

Potrzebne nowe otwarcie polityki migracyjnej i azylowej UE

Potrzeba nowego otwarcia w polityce migracyjnej i azylowej UE. Wierzę, że propozycja KE będzie oparta na równowadze między zasadami odpowiedzialności i solidarności uzgodnionymi na szczycie w czerwcu 2018 roku - pisze w artykule w Euractiv Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.
21.09.2020

Leyen: Nord Stream 2 to projekt polityczny

Nord Stream 2 to projekt polityczny - podkreśliła w rozmowie m.in. z "Rzeczpospolitą" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pytana o to, czy UE powinna wykonać próbę zablokowania Nord Stream 2 przez UE podkreśliła, że KE od strony biznesowej maksymalnie już wykorzystała swoje możliwości.
21.09.2020

Migracje spowodowane suszą będą się nasilać, nawet wewnątrz Europy

Migracje spowodowane efektami suszy mają miejsce nie tylko w Afryce czy na Bliskim Wschodzie, ale też w obrębie Europy. Ruchy ludności związane z brakiem dostępu do wody będą się w kolejnych latach nasilać - przekonuje dr Karolina Sobczak-Szelc z Ośrodka Badań nad Migracjami UW.
07.09.2020

Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jednej trzeciej ludzkości

Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w zimnej. Naukowcy przeprowadzili liczne analizy, jak zmiana klimatu wpłynie zarówno na rozmieszczenie poszczególnych gatunków jak i całych ekosystemów, takich jak lasy deszczowe, sawanna czy tundra.
27.07.2020

Von der Leyen: w UE nie będzie ożywienia bez Europejskiego Zielonego Ładu

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w Parlamencie Europejskim, że w UE po kryzysie związanym z pandemią nie będzie ożywienia gospodarczego bez Europejskiego Zielonego Ładu. Wskazała, że te kwestie są ze sobą "nierozłączne".
08.07.2020

ISR: Wyludnienie nie sprzyja rozwojowi regionu Morza Bałtyckiego

Demografia to sfera poważnych wyzwań w regionie Morza Bałtyckiego. Instytut Studiów Regionalnych wskazuje na ten obszar jako potencjalnie kluczowy kontekst rozwoju Polski i Pomorza Zachodniego. Jeśli tak ma się stać, to właśnie w rozwiązywaniu problemów demograficznych należy widzieć przedmiot obserwowania trendów, porównywania doświadczeń, współpracy i definiowania nowych rozwiązań.
02.07.2020

Frontex: nielegalna migracja do UE spadła do najniższego poziomu od 2009 r.

W kwietniu liczba wykrytych przypadków nielegalnego przekroczenia granicy UE spadła o 85 proc. w porównaniu z marcem - poinformował we wtorek Frontex. Obecny poziom jest najniższy od 2009 r., kiedy unijna agencja zaczęła zbierać dane.
13.05.2020

Pierwsza próba nielegalnej emigracji łodzią w Belgii

W Belgii po raz pierwszy zatrzymano migrantów, którzy próbowali przedostać się małą łodzią do Wielkiej Brytanii. Przemytnicy i migranci zmieniają sposób działania, by nielegalnie przedostawać się z kontynentu na Wyspy Brytyjskie.
23.01.2020

Komisarz Johansson: musimy walczyć z przemytnikami ludzi

Musimy walczyć z przemytnikami, którzy codziennie narażają życie ludzi, zarabiając przy tym duże pieniądze -? powiedziała we wtorek w Brukseli unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.
03.12.2019

„Die Welt”: Polska jest zirytowana polityką zagraniczną Niemiec

Prawicowy dziennik "Die Welt" konstatuje w środę, że w żadnym innym kraju polityka zagraniczna Niemiec nie wywołuje takiej irytacji jak w Polsce. Chodzi głównie o kwestie związane z obronnością, migracjami i Nord Stream 2.
21.08.2019

Szymański: Prezydencja rumuńska w Radzie UE pod znakiem zmagania się z brexitem

Prezydencja rumuńska w Radzie UE to było kolejne sześć miesięcy, kiedy Unia musiała zmagać się z problemem brexitu; zgodnie z polskimi oczekiwaniami KE przedstawiła pakiet legislacji awaryjnej na wypadek bezumownego wyjścia Wielkiej Brytania z UE - mówił w Senacie wiceszef MSZ Konrad Szymański.
03.08.2019

Morawiecki w „Le Figaro” o Unii, Rosji, gospodarce, migracji i polskich reformach

Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi "Le Figaro" mówił, że Europa Środkowa lepiej rozumie rosyjskie zagrożenie, że trzeba na nowo przemyśleć model rozwoju gospodarczego i wyjaśniał polskie stanowisko wobec UE ws. migracji i reformy wymiaru sprawiedliwości.
10.02.2019

Bułgaria: Migracja i pakiet mobilności tematem rozmów Petera Szijjarto w Sofii

Bułgaria i Węgry wyraziły w czwartek zgodne stanowisko ws. unijnego pakietu mobilności i paktu ONZ ws. migracji. Podczas wizyty w Sofii szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto rozmawiał ze swoją odpowiedniczką Ekateriną Zachariewą i szefem MSW Mładenem Marinowem.
18.01.2019

UE: Nielegalna migracja do UE najniższa od 5 lat; Hiszpania zastąpiła Włochy

W minionym roku liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE spadła o 1/4 w porównaniu z 2017 r. - do około 150 tys. To najniższa liczba od pięciu lat. Z piątkowych danych Frontexu wynika, że ruch migracyjny przeniósł się z Włoch do Hiszpanii.
04.01.2019

Wielka Brytania i Francja wzmocnią współpracę w walce z nielegalną migracją

Ministrowie z Francji i W. Brytanii uzgodnili w niedzielę wzmocnienie współpracy w walce z rosnącym napływem migrantów do Zjednoczonego Królestwa przez kanał La Manche. Tego samego dnia na plaży w południowym hrabstwie Kent zatrzymano 6 imigrantów z Iranu.
30.12.2018

W czwartek szef MSZ na spotkaniu OBWE; tematem m.in. eskalacja konfliktu Rosja-Ukraina

W czwartek szef dyplomacji Jacek Czaputowicz weźmie udział w spotkaniu ministrów SZ OBWE w Mediolanie; jednym z najważniejszych punktów debaty ministrów będzie konflikt ukraińsko-rosyjski, w tym ostatnia eskalacja w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej sprowokowana przez Rosję - zapowiedziało MSZ.
06.12.2018

Czechy/Premier Morawiecki w HN: Nie widzę między nami konfliktu interesów

W wywiadzie dla czwartkowego wydania czeskiego dziennika ekonomicznego „Hospodarzske Noviny” (HN) premier Mateusz Morawiecki pozytywnie ocenił obecny stan stosunków Polski z Republiką Czeską, akcentując, że między obu państwami nie ma kwestii konfliktowych.
16.11.2018

Szefowie MSZ Polski i Niemiec: Współpraca polsko-niemiecka niezbędna dla integracji europejskiej

Szefowie MSZ Polski i Niemiec, Jacek Czaputowicz i Heiko Maas, zgodzili się w czasie piątkowych rozmów w Warszawie, że ścisła współpraca polsko-niemiecka jest warunkiem niezbędnym dla przyszłości integracji europejskiej - poinformował resort dyplomacji.
03.11.2018

Morawiecki i Merkel: Ważna stabilizacja na Ukrainie, która powinna pozostać krajem tranzytowym

Podkreślamy wagę stabilizacji sytuacji na Ukrainie, także w kontekście Nord Stream 2 - mówił premier Mateusz Morawiecki po piątkowym spotkaniu z kanclerz Niemiec. Angela Merkel oświadczyła, że wspólnym celem jest, by Ukraina pozostała ważna jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu.
02.11.2018

Szef MSWiA: Global Compact stawia znak równości między migracją legalną i nielegalną

Ogólnoświatowe porozumienie ws. migracji Global Compact (GCM), które ma być podpisane w grudniu w Marrakeszu, stawia znak równości między migracją legalną i nielegalną - uważa szef MSWiA Joachim Brudziński. Z tego powodu chce on, żeby Polska od niego odstąpiła.
13.10.2018

El Pais: Madryt prosi UE o 30 mln euro dla Maroka na walkę z nielegalną migracją

Rząd Hiszpanii zwrócił się do Unii Europejskiej o udzielenie władzom Maroka co najmniej 30 mln euro na wsparcie tego kraju w walce z nielegalną migracją - poinformował w poniedziałek madrycki dziennik “El Pais”.
08.10.2018

Szczerski o wystąpieniu Trumpa: Pokazało zbieżność w kwestii bezpieczeństwa energetycznego

Wtorkowe wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ pokazało zbieżność między Polską i Stanami Zjednoczonymi w kwestiach m.in. pomocy uchodźcom oraz bezpieczeństwa energetycznego - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
26.09.2018

ONZ: Trump krytykuje Niemcy za zależność od rosyjskiej energii

Prezydent Donald Trump oświadczył we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie”. Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".
25.09.2018

Francja/Komentarze: Szczyt w Salzburgu straconą okazją dla UE

Według francuskich komentatorów nieformalny szczyt UE w austriackim Salzburgu wygląda na kolejną straconą okazję dla Unii z powodu nierozwiązania kwestii Brexitu i migracji.
21.09.2018

Premier Morawiecki przybył do Salzburga na nieformalny szczyt UE

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę do Salzburga, gdzie weźmie udział w spotkaniu liderów państw unijnych. W czwartek natomiast szef rządu będzie uczestniczył w nieformalnym szczycie UE, którego głównym tematem będzie migracja.
19.09.2018

Premier Mateusz Morawiecki w środę udaje się na szczyt UE do Salzburga

Premier Mateusz Morawiecki w środę udaje się na szczyt UE do Salzburga, którego głównym tematem będzie migracja. Poza czwartkowym szczytem szef rządu weźmie też udział w środę w nieformalnym spotkaniu liderów krajów unijnych.
19.09.2018

Badanie: 83 proc. firm skarży się na skomplikowane procedury zatrudniania cudzoziemców

93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania – wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).
18.09.2018

Krynica/ Ekonomiści: musimy się przygotować na spowolnienie gospodarcze; recesja Polsce nie grozi

Polska musi być przygotowana na spowolnienie gospodarcze będące efektem sytuacji globalnej, ale recesja, przynajmniej na razie, nam nie grozi – mówili w czwartek podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy uczestnicy panelu poświęconego prognozom na kolejne lata.
06.09.2018

Szef MSZ: Jedynie NATO dysponuje siłami do zapewnienia nam bezpieczeństwa

Jedynie NATO pod przywództwem Stanów Zjednoczonych dysponuje odpowiednimi siłami militarnymi, by zapewnić nam bezpieczeństwo - mówił w środę minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas jednego z paneli XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.
06.09.2018

Badanie: 22 proc. pracowników z Ukrainy chce się przeprowadzić do Polski na stałe

22 proc. ankietowanych pracowników z Ukrainy chciałoby się przeprowadzić do Polski na stałe, a 26 proc. zamieszkać u nas przez kilka lat - wynika z badania na zlecenie EWL.
27.08.2018

„FT”: Grupa Wyszehradzka mierzy się ze zmianą modelu rozwoju gospodarczego

"Financial Times" opublikował w poniedziałek analizę modelu gospodarczego krajów Grupy Wyszehradzkiej, zwracając uwagę na rosnące problemy pracodawców ze znalezieniem pracowników, rosnące pensje i konieczność wprowadzania zmian technologicznych.
27.08.2018

Minister: Węgry oficjalnie wystąpiły ze Światowego Paktu ws. Migracji

Węgry oficjalnie zgłosiły Organizacji Narodów Zjednoczonych wystąpienie z procesu przyjmowania Światowego Paktu ws. Migracji – powiedział we wtorek dziennikarzom minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w Budapeszcie.
24.07.2018

Węgierski Minister: wystąpimy ze Światowego Paktu w sprawie Migracji

Węgry wystąpią z procesu przyjmowania Światowego Paktu w sprawie Migracji przed jego ostatecznym zawarciem – oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na konferencji prasowej w Budapeszcie.
18.07.2018

W. Brytania: Poziom imigracji z państw UE najniższy od 2013 roku

Brytyjski urząd statystyczny ONS poinformował w poniedziałek, że migracja z państw Unii Europejskiej spadła do najniższego poziomu od 2013 roku. W ubiegłym roku liczba obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii wzrosła o 101 tys.
16.07.2018

Czechy: Premier odrzuca prośbę rządu Włoch w sprawie migrantów

Czeski premier Andrej Babisz odrzucił w niedzielę prośbę szefa rządu Włoch Giuseppe Contego o pomoc w rozdzieleniu i przyjęciu 450 migrantów przybyłych z Libii w rejon Sycylii. Babisz oświadczył, że Czechy nie będą przyjmować żadnych migrantów.
16.07.2018

W.Brytania: May i Trump chwalą relacje i zapowiadają umowę handlową

Brytyjska premier Theresa May i prezydent USA Donald Trump zapewnili w piątek, że pomiędzy ich państwami istnieją doskonałe relacje, oraz zapowiedzieli wypracowanie porozumienia handlowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
14.07.2018

Politolog: w naszych czasach migracja będzie najważniejszym problemem politycznym

Kwestia migracji, tego, kto ma, a kto nie ma dołączyć do naszej wspólnoty narodowej, jak podejmować decyzje na ten temat, będzie zajmowała nas w Europie czy na świecie w kolejnych latach - powiedział PAP politolog z UJ dr Łukasz Fyderek. Jego zdaniem będzie to najważniejszy problem polityczny.
07.07.2018

Szef MSW Niemiec uspokaja Austrię ws. migracji, ale niepewność nie znika

Szef niemieckiego MSW Horst Seehofer uspokajał w czwartek austriackie władze, że rozwiązania w sprawie migracji, które planują Niemcy, nie będą podejmowane kosztem Austrii. Berlin, Wiedeń i Rzym chcą pracować nad zamknięciem szlaku przez Morze Śródziemne.
06.07.2018

Lubnauer: Porozumienie ws. uchodźców to wynik fiaska projektu relokacji

Porozumienie przywódców państw i rządów krajów UE ws. uchodźców jest konsekwencją fiaska projektu relokacji uchodźców; trudno nazwać je sukcesem polskiego rządu - mówiła PAP liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
30.06.2018

Podzieleni liderzy UE zebrali się w Brukseli, żeby rozmawiać o migracji

W Brukseli w czwartek po południu rozpoczął się szczyt UE. Podzieleni w sprawie podejścia do migracji szefowie państw i rządów mają próbować znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu.
28.06.2018

Premier Morawiecki przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie UE

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek przybył do Brukseli na dwudniowy szczyt UE, który będzie poświęcony głównie kwestii migracji. Szef rządu weźmie udział również w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
28.06.2018

Tusk: UE musi kontrolować granice - stawką wyborcy

UE musi być zdolna kontrolować granice zewnętrzne, bo coraz więcej ludzi zaczyna wierzyć, że tylko rządy silnej ręki, z tendencjami autorytarnymi, są w stanie zatrzymać falę nielegalnej migracji - ocenił w środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
27.06.2018

Włochy: Poufne spotkanie Macron-Conte w Rzymie, tematem migracja

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował na konferencji prasowej we wtorek w Rzymie, że w czasie swej wizyty przeprowadził poufne rozmowy z premierem Włoch Giuseppe Conte między innymi o migracji. Spotkanie odbyło się w tajemnicy i nie było planowane.
27.06.2018

Dworczyk ws. migracji: z determinacją będziemy bronili zdrowego rozsądku

Będziemy z determinacją bronić zdrowego rozsądku w kwestii migracji, tzn. rozwiązywania problemów tam, gdzie one powstają i uszczelniania granic zewnętrznych UE; dziś większość krajów przyznaje rację rządowi RP - powiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
25.06.2018

Politico: Starcie ws. migracji między urzędnikami Tuska i Junckera

Planowany na niedzielę miniszczyt UE ws. migracji to kolejne pole starcia między sekretarzem generalnym KE Martinem Selmayrem, bliskim współpracownikiem szefa KE Jean-Claude’a Junckera, a Piotrem Serafinem, szefem gabinetu Donalda Tuska – pisze "Politico".
22.06.2018

Morawiecki: Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców

Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie. Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że szefowie rządów V4 nie będą uczestniczyć w niedzielnym spotkaniu w Brukseli w sprawie migracji.
22.06.2018

Chorąży: przygotowujemy strategię dalszych negocjacji z KE ws. budżetu UE

Większość państw nie jest zadowolona z propozycji budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 - mówi PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży. Dodał, że trwa przygotowanie wspólnej strategii dalszych negocjacji z KE.
20.06.2018

Morawiecki o spotkaniu z Merkel: staramy się znaleźć konsensus m.in. ws. migracji

Jesteśmy w jednej grupie, jeśli chodzi o myślenie o klimacie i wielu tematach europejskich - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowego spotkania w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak dodał, rozmowa dotyczyła kluczowych spraw, takich jak m.in. migracja. Staramy się znaleźć konsensus w tej sprawie - dodał.
19.06.2018

KE przedstawiła propozycje w sprawie nakładów związanych z migracją i ochroną granic

KE przedstawiła we wtorek propozycję przewidującą trzykrotne zwiększenie nakładów związanych z migracją i zarządzaniem granicami w nowej perspektywie finansowej UE. Pula środków na te cele ma wzrosnąć do 34,9 mld euro z 13 mld w obecnej siedmiolatce.
13.06.2018

Kwieciński: Pracę w Polsce w 2017 r. podjęło 1,2-1,5 mln Ukraińców

Pracę w Polsce podjęło w 2017 roku 1,2-1,5 mln Ukraińców - powiedział minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński. Dodał, że w 2030 r. na polskim rynku pracy będzie brakować 1,5 mln osób, więc migracja musi rosnąć.
22.03.2018

Dla branży logistycznej pracownicy ze Wschodu oznaczają być albo nie być

Do 2050 roku na rynku pracy zabraknie około 10,6 mln osób w wieku 18–44 lat. Może to wyrównać migracja 4,5 mln pracowników ze Wschodu – wynika z danych Deloitte. W 2017 roku zostało wydanych 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, z czego 94 proc. dla Ukraińców. Pracownicy ze Wschodu potrzebni są zwłaszcza w branży logistycznej, dla której są oni gwarantem rozwoju. Konieczne są dalsze ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców ze Wschodu i godziwe warunki zatrudnienia. Bez tego cudzoziemcy wybiorą kraje zachodni
07.03.2018

Włochy: Migracja, walka z kryzysem, miejsca pracy - tematy kampanii przed wyborami

Migracja, podnoszenie gospodarki i finansów z kryzysu, walka z bezrobociem i stosunek do UE - te tematy zdominowały kampanię przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech. W jej trakcie nie odbyła się żadna telewizyjna debata liderów ugrupowań.
03.03.2018

Szijjarto: Węgry zawsze będą głosować przeciw sankcjom wobec Polski

Gdy dojdzie do jakiegokolwiek głosowania w dowolnej instytucji europejskiej na temat jakichkolwiek sankcji przeciwko Polsce, Węgry zgłoszą weto - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
10.02.2018

UE/Frontex: W 2017 roku nielegalna migracja do UE spadła o 60 proc.

W minionym roku nielegalna migracja do UE spadła o 60 proc. w porównaniu z rokiem 2016; w ciągu ostatnich 12 miesięcy bezprawnie granicę przekroczono nieco ponad 204 tys. razy - wynika z opublikowanych we wtorek danych Frontexu.
05.01.2018

UE: V4 wyłoży 35 mln euro, by wesprzeć Włochy w walce z migracją z Libii

Państwa Grupy Wyszehradzkiej zadeklarują w czwartek podczas spotkania z premierem Włoch, że wyłożą w sumie 35 mln euro, każde z nich taką samą część, aby wesprzeć Rzym w działaniach w Libii mających powstrzymać nielegalną migrację - podały źródła dyplomatyczne.
14.12.2017

Szydło: Propozycje szczytu w Abidżanie ws. migracji wymagają doprecyzowania

Polska opowiada się za readmisją migrantów do krajów pochodzenia, ale decyzje dotyczące ich ewakuacji wymagają doprecyzowania - oceniła po szczycie UE-Unia Afrykańska w Abidżanie premier Beata Szydło. Dodała, że temat migracji pojawi się na szczycie UE w Brukseli.
30.11.2017

Szczyt UE-UA: Zgoda na ewakuację migrantów z Libii

Podczas szczytu Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej w Abidżanie zaakceptowano w środę późnym wieczorem plan pilnej, ale dobrowolnej ewakuacji migrantów z Libii do krajów ich pochodzenia. To reakcja na informacje o nielegalnych aukcjach migrantów w Libii.
30.11.2017

Premier Szydło spotkała się w Abidżanie z premierami Etiopii i Algierii

Premier Beata Szydło na marginesie szczytu UE-UA w Abidżanie odbyła w środę dwa spotkania bilateralne: z premierem Etiopii Desalegnem Hailemariamem i szefem algierskiego rządu Ahmedem Ujahią. W spotkaniach premier towarzyszyła m.in. wiceszefowa MSZ Joanna Wronecka.
30.11.2017

Szydło: Chcąc zatrzymać migrację z Afryki, trzeba tu stworzyć perspektywy

Przed rozpoczęciem szczytu UE-Unia Afrykańska w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej premier Beata Szydło podkreśliła w środę, że jeśli nielegalna migracja z Afryki ma zostać zatrzymana, należy stworzyć tam perspektywę życia i rozwoju, zwłaszcza dla młodzieży.
29.11.2017

Wzajemne relacje i młodzież tematami szczytu UE i Unii Afrykańskiej

Szefowie państw i rządów UE oraz przywódcy 55 krajów Unii Afrykańskiej zbiorą się w środę w Abidżanie, w Wybrzeżu Kości Słoniowej, aby omówić relacje między oboma kontynentami. Tematami rozmów mają być także problemy młodzieży i kwestie bezpieczeństwa.
28.11.2017

Premier: Rola agencji Frontex nie do przecenienia

Rola agencji Frontex, która zajmuje się bezpieczeństwem Europy i Europejczyków, jest nie do przecenienia - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło podczas uroczystości związanej z wejściem w życie porozumienia o siedzibie agencji Frontex w Warszawie.
21.11.2017

Hiszpania wydała 610 mln euro na ochronę granic przed migracją z Afryki

Władze Hiszpanii wydały od 2002 r. ok. 610 mln euro na ochronę granic przed napływem afrykańskich migrantów - wynika z badań fundacji porCausa. Beneficjentami tych środków jest ponad 300 hiszpańskich i zagranicznych spółek.
13.11.2017

Delegacja służb granicznych Tadżykistanu w MOSG

Z wizytą w Morskim Oddziale Straży Granicznej w Gdańsku od 23 do 27 października przebywała delegacja przedstawicieli służb granicznych oraz ambasador Tadżykistanu. Inicjatorem spotkania był Dyrektor Zarządu ds. Cudzoziemców KGSG płk SG Andrzej Jakubaszek, który przewodniczył delegacji ze strony polskiej. Z zadaniami Morskiego Oddziału Straży Granicznej gości zapoznał kmdr SG dr Piotr Patla Komendant MOSG.
31.10.2017

Konferencja OBWE: trzeba przekształcić wyzwania migracji we wzajemne korzyści

Należy przekształcić wyzwania wynikające z zarządzania falami migracyjnymi we wzajemne korzyści - podkreślano na zakończonej w środę w Palermo Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE. Jednym z głównych tematów obrad było bezpieczeństwo.
25.10.2017

Państwa UE mają pomóc Włochom zamknąć centralny szlak migracyjny

Szefowie państw UE zaoferowali podczas szczytu w Brukseli w czwartek dodatkowe wsparcie dla Włoch; jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego w centralnej części Morza Śródziemnego - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
19.10.2017

Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej

– Polska wspiera starania krajów Bałkanów Zachodnich o członkostwo w Unii Europejskiej. Proces integracji europejskiej państw Europy Południowo-Wschodniej przyczynia się do umacniania bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie – powiedział minister Witold Waszczykowski w Budapeszcie.
11.10.2017

Bitner o pomyśle SSE na obszarze całej Polski: To myślenie ogólnorozwojowe

Oceniam te propozycje z umiarkowanym optymizmem, gdyż zmienia się kilka rzeczy, które może miały sens w początkowym okresie transformacji, ale już od dawna go nie mają - tak Maciej Bitner, główny ekonomista WiseEuropa skomentował to, że MR planuje rozszerzyć SSE na obszar całej Polski.
06.09.2017

Najważniejsze postanowienia z 98. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC)

98. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej odbyła się w Londynie w dniach 7-16 czerwca b.r. Polskę reprezentowali przedstawiciele Administracji: Wacław Bielawski - Stały Przedstawiciel RP przy IMO - Przewodniczący Delegacji, Marta Grabowska – Zastępca Przewodniczącego delegacji, Tadeusz Wojtasik - Zastępca Przewodniczącego delegacji, Przemysław Lenard i Magdalena Kierzkowska - członkowie delegacji oraz Jacek Poturalski (PRS) - ekspert.
02.08.2017

Sopot: Szefowie MSZ państw V4, krajów nordyckich i bałtyckich m.in. o bezpieczeństwie w regionie

Problemy dot. bezpieczeństwa zdominowały wtorkowe rozmowy w Sopocie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz ośmiu państw nordyckich i bałtyckich. "Nasz sąsiad na wschodzie - Rosja - jest coraz bardziej nieprzewidywalny" - mówił szef norweskiego MSZ Borge Brende.
30.05.2017

Nieformalna Morska Konferencja Ministerialna na Malcie

Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wziął udział w Nieformalnej Morskiej Konferencji Ministerialnej na Malcie. Głównym tematem spotkania był „niebieski wzrost”, czyli inicjatywa zmierzająca do wykorzystania potencjału mórz, oceanów i wybrzeży Europy.
20.04.2017

Szef resortu gospodarki morskiej z wizytą na Malcie

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wziął udział w Ministerialnej Sesji Morskiej na Malcie. Podczas spotkania odbyło się podpisanie deklaracji ministerialnej, która dotyczy priorytetów w transporcie morskim UE do roku 2020: konkurencyjności, digitalizacji i dekarbonizacji. Tekst deklaracji jest zgodny z dotychczasowymi działaniami UE i Polski.
29.03.2017

Wymiar humanitarny. Migracja głównym tematem obrad ARLEM na Malcie

– Wymiar humanitarny powinien być naczelną zasadą dla naszych działań – powiedział w środę na Malcie szef Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula, otwierając konferencję na temat migracji.
25.02.2017

Unijni przywódcy przyjęli plan mający ograniczyć migrację z Afryki

Unijni przywódcy na piątkowym nieformalnym szczycie przyjęli plan, który ma ograniczyć rosnącą migrację na szlaku śródziemnomorskim z Afryki. Priorytetem ma być współpraca z libijską strażą graniczną oraz walka z przemytnikami.
04.02.2017

Spacery architektoniczne po gdyńskim porcie

Jedyna taka okazja do poznania portowej architektury Gdyni! Podczas „Migracji | Kreacji 2", 9 i 16 lipca zapraszamy na spacery tematyczne z przewodniczką, które przybliżają aktualną zabudowę portu, jak i to, co z niej bezpowrotnie zniknęło. Na szlak można wyruszyć także samodzielnie – przy każdym obiekcie znajdują się specjalnie zaprojektowane stanowiska informacyjne.
08.07.2016

ICMPD otwiera Centrum Koordynacji i Współpracy ds. Migracji w Regionie Morza Śródziemnego

Otwarcie Centrum na Malcie potwierdza wagę, jaką organizacja przykłada do pełnionej przez nią roli najważniejszego podmiotu w obszarze zarządzania migracją.
25.05.2016

95 sesja Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu (MSC) – IMO wprowadza paliwa gazowe

Przyjęcie Międzynarodowego Kodeksu bezpieczeństwa statków napędzanych LNG lub innymi paliwami o niskiej temperaturze zapłonu (Kodeks IGF) to jedna z ważniejszych decyzji podjętych podczas 95 sesji Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu, która odbyła się w dniach 3-12 czerwca 2015 r. w Londynie.
06.07.2015

Zagadnienia omawiane podczas sesji Komitetu Prawnego IMO

Podczas sesji Komitetu Prawnego IMO (International Maritime Organization) poruszono kwestie związane z nasilonymi w ostatnim czasie migracjami na Morzu Północnym. Komitet zachęcił również państwa członkowskie do ratyfikowania i wprowadzenia konwencji o odpowiedzialności i odszkodowaniach za szkody związane z przewozem morskim substancji niebezpiecznych i szkodliwych. Poruszano kwestie dotyczące sprawiedliwego traktowania marynarzy, którzy zostali poszkodowani w wypadku na morzu, odnotowano projekt konwencji ujednoliconych
12.05.2015

U wybrzeży Włoch uratowano 2,8 tysięcy emigrantów

Aż 2,8 tysięcy emigrantów zostało ocalonych w ostatni weekend na wodach przybrzeżnych Włoch. Oznacza to, że już 15 tys. uciekinierów, głównie z Libii, przybyło do tego kraju w tym roku – donosi Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).
13.04.2015

20 lat koncernu Wärtsilä w Polsce

W Polsce działają obecnie trzy spółki należące do koncernu Wärtsilä; Wartsila Polska Sp. z o.o., Wärtsilä Ship Design Poland Sp. z o.o. oraz Wärtsilä Baltic Design Centre Sp. z o.o. Ich siedziby, nie bez przyczyny, mieszczą się tam, gdzie funkcjonuje i rozwija się polski przemysł okrętowy; w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.
18.02.2015

Kozłowska: Żegluga śródlądowa to impuls rozwojowy dla Kujaw i Pomorza

– Inwestycje w Dolinie Dolnej Wisły to potencjalne 20 tys. nowych miejsc pracy tylko w województwie kujawsko-pomorskim – zwraca uwagę, w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl”, Iwona Kozłowska, posłanka PO z tego regionu.
06.05.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.