• <

Wynik wyszukiwania - " fundusze europejskie" - Wiadomości

Ruszyła cyfrowa rewolucja sektora MŚP. Inauguracja Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z Partnerami otworzyła w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym nowy rozdział cyfrowej gospodarki. Inauguracja Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych otworzyła dostęp do bezpłatnych, specjalistycznych usług związanych z wdrożeniem innowacji cyfrowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
17.05.2024

PARP: firmy będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP"

Firmy z sektora MŚP od 28 maja br. będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP", by zwiększyć aktywność za granicą, m.in. przez udział w międzynarodowych targach w tym w EXPO 2025 w Japonii - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości .
10.05.2024

Ruszają prace nad dokumentacją na potrzeby nowego toru podejściowego do Świnoujścia

W poniedziałek w Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie m.in. studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminalu obsługującego wielkie kontenerowce.
06.05.2024

Port Elbląg liczy na większy przeładunek

Morski port w Elblągu ma plan rozwoju wart prawie 200 mln złotych. Zdobycie funduszy na jego realizację będzie wymagało jednak renegocjacji programu unijnego - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".
23.04.2024

Politechnika Gdańska otrzymuje blisko 7 mln zł na rozwój i modyfikację programów kształcenia

Gdańska uczelnia otrzymała dofinansowanie na rozwój i modyfikację programów kształcenia dla kluczowych branż krajowego przemysłu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Placówka uzyskała dotację jako jedna z 23 wnioskodawców.
17.01.2024

Ruszył przetarg dot. budowy toru podejściowego do portu w Świnoujściu

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na opracowanie studium wykonalności wraz z m.in. raportem o oddziaływaniu na środowisko dla budowy nowego toru podejściowego do portu morskiego w Świnoujściu. Możliwość składania wniosków zakończy się 12 lutego br. Wartość inwestycji to 7,33 mld zł.
10.01.2024

Komisja gospodarki morskiej pozytywnie zaopiniowała propozycje budżetowe na 2024 r.

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowe propozycje budżetowe na 2024 r. w zakresie m.in. rybołówstwa, gospodarki morskiej oraz gospodarki wodnej.
28.12.2023

Dwa dni debaty o bezpieczeństwie energetycznym

W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestniczyło w niej kilkaset osób nie tylko Polski, ale także z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecni byli przedstawiciele czołowych firm energetycznych, reprezentanci rządu i samorządu, eksperci branżowi i naukowcy z różnych ośrodków.
14.09.2023

Senat za ustawą o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Senat w czwartek poparł ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego, która ma umożliwić wykorzystanie unijnych funduszy. Budżet tego programu to prawie 732 mln euro.
22.06.2023

Port Kołobrzeg partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg jest partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych, związanych z odnawialnymi źródłami energii. 27 czerwca w Myśliborzu odbędzie się poświęcona im konferencja.
22.06.2023

Inwestycje dla bezpieczeństwa: Projekt programu rozwoju Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na Morzu Bałtyckim

Polski rząd planuje wprowadzić wieloletni program "Program rozwoju Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w zakresie zdolności reagowania na zagrożenia życia ludzkiego i środowiska naturalnego na Morzu Bałtyckim na lata 2023-2032". Za projekt uchwały, który ukazał się w ostatnich dniach w wykazie prac legislacyjnych i programowych, a który ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku, jest odpowiedzialny - Marek Gróbarczyk Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.
10.06.2023

Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Sejm uchwalił w piątek ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego, która ma umożliwić wykorzystanie unijnych funduszy. Budżet tego programu to prawie 732 mln euro.
26.05.2023

Trwają prace nad rozporządzeniem, które ma umożliwić wsparcie finansowe rybołówstwa

W wykazie prac legislacyjnych ukazał się projekt rozporządzenia, które określa szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty pomocy finansowej m.in. za zaprzestanie działalności połowowej, dywersyfikację działalności rybackiej, inwestycje związane z funkcjonowaniem portów i przystani.
19.05.2023

Dni Otwarte na pokładzie Strażaka-28

Świętowanie Dni Otwartych Funduszy Europejskich w porcie Szczecin-Świnoujście rozpoczęło się dzisiaj niezwykłym wydarzeniem. Wszyscy zainteresowani mieli okazję zasiąść za sterami Strażaka-28, najnowszej jednostki we flocie portu.
13.05.2023

Projekt dot. podziału środków finansowych na realizację programu "Fundusze Europejskie dla Rybactwa"

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano 12 maja projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie podziału środków finansowych na realizację programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027.
12.05.2023

Gminy Pomorza Środkowego podpisały Strategię Terytorialną partnerstwa "Strefa Przybrzeżna"

Członkowie Rady Partnerstwa Obszaru Funkcjonalnego Strefy Przybrzeżnej podpisali 21 kwietnia br. dokument Strategii Terytorialnej. Strategia pozwoli na zaplanowanie i realizację wspólnych działań oraz ułatwi pozyskiwanie finansowania zewnętrznego dla projektów, realizowanych na tym obszarze.
21.04.2023

Zrównoważony rozwój rybactwa. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rząd przyjął w środę projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego. Ma on umożliwić realizację programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027, którego budżet to blisko 732 mln euro - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
29.03.2023

Strategia rozwoju Strefy Przybrzeżnej dla gmin leżących nad Morzem Bałtyckim

W Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie samorządy lokalne Strefy Przybrzeżnej przyjęły 1 marca br. wstępną wersję strategii rozwoju obszaru leżącego nad Morzem Bałtyckim.
02.03.2023

MFiPR: Fundusze Europejskie wspierają poprawę bezpieczeństwa dostaw LNG do Polski

Inwestycje energetyczne w Polsce znalazły swoje miejsce na łamach magazynu Panorama wydawanego przez KE. Fundusze unijne poprawiają bezpieczeństwo gazowe Polski: wspierają modernizację gazociągów przesyłowych i budowę magazynów LNG - przekazało w piątek MFiPR.
27.05.2022

PARP przedstawiła działania na 2022 r. Będą nowe fundusze na projekty dot. morza

PARP przedstawiła w środę działania na 2022 r.. Będą nowe fundusze; m.in. około 10 mln euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich.
26.01.2022

MRiRW: do 30 listopada konsultacje dot. Funduszy Europejskich dla Rybactwa

Do 30 listopada br. trwają konsultacje społeczne prognozy oddziaływania na środowisko programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - poinformował resort rolnictwa. Prognozę sporządził Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy.
09.11.2021

Fundusze Europejskie dla Pomorza: trwają konsultacje. Wśród wyzwań m.in. bezpieczeństwo energetyczne

Wśród wyzwań stojących przed województwem pomorskim w nowej perspektywie najważniejsze to m.in. wzmacnianie innowacyjności pomorskich przedsiębiorstw, zaawansowane rozwiązania cyfrowe w administracji publicznej i biznesie.
13.09.2021

Konferencja nt. funduszy dla gospodarki. Kasa z Unii szansą dla firm morskich

Do czwartku, 6 maja trwają zapisy na konferencję podsumowującą konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), która odbędzie się 10 maja - poinformowało MFiPR. Program ma m.in. wpłynąć na wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw.
05.05.2021

PSL: zawetowanie unijnego budżetu to śmierć rozwoju gospodarczego Polski

Weto do unijnego budżetu to śmierć dla wielu firm i wszystkich beneficjantów środków europejskich, ale przede wszystkim dla rozwoju gospodarczego Polski - uważają politycy PSL. Zaapelowali do premiera, "że jeżeli chce coś wetować, to niech zawetuje radykalne zapędy obozu Zbigniewa Ziobry".
03.12.2020

Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?

Jak wykorzystać doświadczenia mijającej perspektywy finansowej do tego, aby lepiej przygotować się na możliwości, jakie przyniosą nam kolejne lata? Czy trudny okres pandemii daje szansę na realizację innowacyjnych projektów i wypracowanie swojej przewagi konkurencyjnej? Skąd czerpać inspirację i motywację do działania? To tylko niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone podczas IV edycji konferencji z cyklu „Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?
09.10.2020

Nie wiesz na co liczyć? Licz (na) Fundusze Europejskie

Dziwnie. Inaczej. Nieswojo. Nietypowo. Z obawami. Ostrożnie. Z różnymi określeniami w tym roku rozpoczynamy sezon wakacyjny. Ale jedno jest niezmienne. Mimo pandemii, a może nawet właśnie przez nią, na Fundusze Europejskie (FE) zawsze możemy liczyć.
09.07.2020

MFiPR: fundusze UE na dotacje obrotowe dla mikro i małych firm

Będą pieniądze z funduszy UE na dotacje na kapitał obrotowy dla mikro i małych firm - poinformowało w piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
03.07.2020

MFiPR: Fundusze unijne na ochronę przeciwpowodziową

Kluczowa inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla mieszkańców województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego została ukończona! Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze, bo o nim mowa, powstał przy wsparciu funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Wkład UE w realizację tej inwestycji o wartości całkowitej przekraczającej 2 mld zł to ponad 667mln zł. W uroczystości otwarcia udział wziął wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
30.06.2020

16 lat w Unii. Jak obecność w Unii Europejskiej zmieniła Pomorze?

Członkostwo we Wspólnocie Europejskiej to dla Pomorza przede wszystkim korzyści z uczestnictwa we wspólnym rynku, który umożliwia swobodny przepływ ludzi, towarów, usług i kapitału w granicach Unii. To także możliwość korzystania ze środków unijnych. Pomorskie pozyskało do tej pory ponad 46 mld zł, dzięki którym zrealizowanych zostało przeszło 36 tysięcy projektów.
18.06.2020

Puda: mimo pandemii, w firmach realizowanych jest ok. 60 tys. projektów inwestycyjnych

Mimo pandemii, w firmach realizowanych jest ok. 60 tys. projektów inwestycyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej - powiedział Grzegorz Puda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
07.06.2020

Terminal Krk LNG ze wsparciem chorwackiego rządu

Chorwacja zamierza współfinansować powstanie terminalu LNG na północnym Adriatyku w kwocie 100 mln euro – zapowiedział tamtejszy minister energetyki i środowiska, Tomislav Coric.
22.03.2019

Chorwacja będzie współfinansować budowę terminalu Krk LNG

Chorwacja zamierza współfinansować powstanie terminalu LNG na północnym Adriatyku w kwocie 100 mln euro – zapowiedział tamtejszy minister energetyki i środowiska, Tomislav Coric.
13.02.2019

Kwieciński: Wzrosło wykorzystanie zasobów pracy, mierzone poziomem zatrudnienia, przekroczyliśmy 72 proc.

Aby skuteczniej realizować Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowujemy strategie sektorowe, np. dot. transportu czy cyfryzacji - mówił w sobotę szef MIiR Jerzy Kwieciński. Dodał, że programy wsparcia będą realizowane z różnych środków, nie tylko unijnych.
26.01.2019

Spotkanie z Komisją Transportu Parlamentu Europejskiego

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel oraz przedstawiciele spółek Grupy PKP spotkali się 18 września 2018 r. z członkami Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego. Tematem rozmów były projekty rozwoju połączeń międzynarodowych pomiędzy Unią Europejską a Azją, realizowane przez PKP Cargo i PKP Linię Hutniczą Szerokotorową w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Dyskutowano nad wspólnym europejskim obszarem przewozów pasażerskich oraz inwestycjami na kolei, które przekładają się na wzrost konkurencyjności tego środka
19.09.2018

Włochy/Rząd: Sprawa Aquariusa sygnałem politycznym dla UE

Przedstawiciele nowego rządu Włoch, powołanego przez Ruch Pięciu Gwiazd i Ligę podkreślają, że sprawa statku "Aquarius" z 629 migrantami, który niewpuszczony do włoskiego portu został przyjęty w Hiszpanii, jest sygnałem z Rzymu do UE.
18.06.2018

Premier dla Gazety Polskiej: propozycja unijnego budżetu KE głęboko niezadowalająca

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" ocenił propozycję Komisji Europejskiej wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 jako "głęboko niezadowalającą i nieakceptowalną". Jednocześnie dodał, że nie obawia się powiązania budżetu z kwestią praworządności.
12.06.2018

Morawiecki: Polska i Rumunia będą bronić interesów regionu środkowoeuropejskiego

Polska i Rumunia mają spójne poglądy m.in. ws. unijnej polityki spójności, czy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu; będziemy z determinacją bronić interesów regionu środkowoeuropejskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Rumunii Vioricą Dancilą.
26.05.2018

List intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. a Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A.

11 kwietnia br. podczas Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2018 w Gdańsku doszło do podpisania Listu intencyjnego w sprawie współpracy pomiędzy Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. a Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A.
12.04.2018

Kwieciński: mamy już 31,6 tys. unijnych umów inwestycyjnych na 281 mld zł

Podpisano już umowy na realizację 31,6 tys. unijnych projektów inwestycyjnych na 281 mld zł - poinformował w czwartek szef MIR Jerzy Kwieciński na konferencji prasowej poświęconej realizacji polityki spójności. Niepokoi niski stopień realizacji projektów regionalnych.
16.02.2018

W 2018 stawiamy na Odrę

Odra to potencjał transportowy i gospodarczy, na którym może korzystać pięć nadodrzańskich regionów. Co do tego zgodni byli uczestnicy konferencji inaugurującej Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, z udziałem marszałków, samorządowców i przedstawicieli administracji państwowej. - Jesteśmy i będziemy ambasadorami Odry - powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak, która jest członkiem Komitetu Honorowego Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018.
13.02.2018

Kwieciński: w 2018 r. PKB powinno wzrosnąć więcej niż założone w budżecie 3,8 proc.

W tym roku polskie PKB powinno wzrosnąć więcej niż założone w budżecie 3,8 proc. – powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jego zdaniem ten rok będzie rokiem inwestycji.
02.02.2018

Największy program operacyjny 2007-2013 zamknięty i rozliczony

Warty ponad 28 mld euro Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2007-2013 został zamknięty i rozliczony. Jak poinformował w piątek wiceminister rozwoju Witold Słowik, w czwartek wpłynęła ostatnia transza rozliczenia.
29.12.2017

PGNiG pozwoli obniżyć samorządom emisje dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 80 proc i zmniejszyć koszty ciepła

PGNiG chce współpracować z samorządami przy budowie lokalnych sieci gazowych w oparciu o stacje regazyfikacyjne, do których docierać będzie skroplony gaz ziemny (LNG). Spółka zawarła właśnie kontrakt na pierwszą taką inwestycję w Skórczu na Pomorzu. Zasilenie miasta w surowiec sprowadzany poprzez terminal w Świnoujściu przełoży się na niższe koszty ciepła dla mieszkańców oraz zmniejszenie rocznej emisji dwutlenku węgla do atmosfery o blisko 80 proc. PGNiG zamierza rozwijać tę linię biznesową i szuka kolejnych klientów, któ
31.10.2017

Ponad 105 mln zł dotacji dla pomorskich firm na inwestycje

180 firm otrzyma ponad 105 mln złotych dofinansowania na inwestycje w ramach właśnie rozstrzygniętego przez Zarząd Województwa Pomorskiego naboru wniosków ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. W wyniku podjętej przez Zarząd Województwa decyzji o zwiększeniu puli środków na dofinansowanie projektów, niemal co druga firma, która startowała w konkursie, otrzyma wsparcie.
20.10.2017

Żegluga dopełnieniem sieci korytarzy transportowych

Rozmowa z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
31.01.2017

Kwieciński: Świnoujście ma potencjał do rozwoju tzw. przemysłu wolnego czasu

Świnoujście ma potencjał do rozwoju tzw. przemysłu wolnego czasu - powiedział PAP wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, który w środę w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) konsultował z lokalnymi samorządowcami i przedsiębiorcami projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Kwestią, która szczególnie interesuje miasto, jest gospodarka morska.
14.09.2016

Strategia UE dla regionu Morza Bałtyckiego – gdzie jesteśmy i co chcemy osiągnąć

W Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja poświęcona unijnej Strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego. Zorganizowało ją Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Spotkanie otworzyli wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej Peter Schenk.
11.12.2015

WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Rafał Zahorski (Nowoczesna)

Wybory parlamentarne tuż za progiem. Z tej okazji pytaliśmy kandydatów wszystkich komitetów o ich pomysły i wizję polskiego gospodarki morskiej. Odpowiedzieli nam tylko przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem. Sprawdźmy, jak z naszymi pytaniami poradził sobie Rafał Zahorski, kandydat do Sejmu Nowoczesnej.
21.10.2015

UE przeznacza środki na LNG

Co najmniej 73 statki będą do 2020 roku napędzane LNG, na ten cel Komisja Europejska przeznaczy 33 miliony euro w projekcie dla portów w Genui i La Spezia.
15.09.2015

VII Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem przedstawicieli MIiR

Wiceszefowe resortu Iwona Wendel i Dorota Pyć uczestniczyły w VII Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbył się 21 kwietnia 2015 r. w Katowicach. Wiceminister Wendel wzięła udział w panelach: Design, projektowanie, kreatywność oraz Finansowanie innowacji, natomiast wiceminister Pyć uczestniczyła w dyskusji: Inwestycje w polskich portach morskich.
22.04.2015

Wszystkie Kontrakty Terytorialne podpisane

– Dzisiaj podpisujemy ostatnie z porozumień i tym samym kończymy proces uzgadniania kluczowych dla strony rządowej i samorządowej celów do realizacji w najbliższych latach oraz najważniejszych przedsięwzięć – powiedziała minister Maria Wasiak podczas uroczystości zawarcia Kontraktu Terytorialnego (KT) dla Województwa Pomorskiego. Odbyła się ona 19 grudnia 2014 r.
22.12.2014

Centrum Transferu Technologii Morskich- „czas na spójną politykę promocji polskiej technologii”

W ostatnich czasach zwiększyła się liczba studentów i uczelni wyższych, lecz paradoksalnie transfer technologii i wiedzy między sektorem naukowym a praktyką gospodarczą pozostał na niskim poziomie. Tymczasem innowacyjność przekłada się na wzrost konkurencyjności firm tworzących sektor gospodarczy. Jest to szczególnie widoczne w branży morskiej, gdzie nowatorskie technologie wyznaczają nowe kierunki inwestycji oraz przyczyniają się do rozwiązywania globalnych problemów ekologicznych czy energetycznych. O promowaniu polskiej myśli
27.01.2013

Pieniędzy na terminal aż za dużo

Mimo podpisania z bankami komercyjnymi umów zapewniających pełne sfinansowanie budowy terminalu LNG w Świnoujściu - rząd PO - PSL zdecydował się zapewnić alternatywne finansowanie inwestycji ze środków europejskich. Minister Aleksander Grad twierdzi, że opóźnienia związane z pozyskaniem tych środków pozostają bez wpływu na termin oddania terminalu LNG do użytku.
07.09.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.