• <
siemens_gamesa_2022

Vestas: w 100 proc. nadające się do recyklingu łopaty turbin – to możliwe!

18.10.2021 23:58 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Vestas: w 100 proc. nadające się do recyklingu łopaty turbin – to możliwe!

Partnerzy portalu

Vestas: w 100 proc. nadające się do recyklingu łopaty turbin – to możliwe! - GospodarkaMorska.pl
Fot. Vestas/prasowe

Najnowsze plany duńskiej firmy dotyczące obiegu zamkniętego obejmują cele zwiększenia wydajności materiałowej o 90 proc. i zmniejszenia odpadów w łańcuchu dostaw o 50 proc. do końca dekady.

Vestas ogłosił również nowy cel – 100 proc. recyklingu łopat turbin wiatrowych do 2030 roku w ramach swojej najnowszej inicjatywy dotyczącej obiegu zamkniętego.

Duńska firma określiła kompleksowy zestaw zobowiązań, które należy wdrożyć w całym łańcuchu wartości, aby przyspieszyć drogę do osiągnięcia turbin o zerowej ilości odpadów do 2040 roku.

Cele obejmują zwiększenie wydajności materiałowej o 90 proc. i zmniejszenie ilości odpadów w łańcuchu dostaw o 50 proc. do 2030 roku, a także zwiększenie wysiłków na rzecz regeneracji i ponownego wykorzystania komponentów turbin przy jednoczesnej regionalizacji infrastruktury naprawczej i remontowej tam, gdzie jest to tylko możliwe.

Oczekuje się, że przyczyni się to do dalszej redukcji odpadów przy jednoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i stymulacji tworzenia lokalnych miejsc pracy.

Grunt to recykling

Podczas gdy główne komponenty turbiny już w dużej mierze podlegają recyklingowi, plan działania zobowiązuje firmę do osiągnięcia 55 proc. całkowitego wykorzystania komponentów z recyklingu do 2030 roku i 75 proc. do 2040 roku, głównie poprzez tworzenie nowych pętli naprawczych dla mniejszych komponentów.

Dodatkowo firma zobowiązuje się również do zmniejszenia ilości odpadów produkcyjnych trafiających na składowiska do mniej niż 1 proc., a także do zapewnienia, że ​​ponad 94 proc. materiałów produkcyjnych zostanie poddanych recyklingowi do 2030 roku – znaczny wzrost w porównaniu z 52 proc. materiałów poddawanych obecnie recyklingowi.

- Eliminacja odpadów z cyklu życia turbin zależy od zbudowania w pełni zamkniętego łańcucha wartości. Aby odnieść sukces, liderzy branży muszą zbudować dojrzałe ścieżki prowadzące do obiegu zamkniętego i zapewnić ich pełne przyjęcie w ramach ich łańcuchów wartości, ponieważ pomoże to wzmacniać innowacje technologiczne, ilość materiałów i współpracę z interesariuszami niezbędną do rozwoju ogólnobranżowego obiegu zamkniętego energetyki wiatrowej - mówi Lisa Ekstrand, starszy dyrektor i dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Vestas.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.