Ministerstwo Przemysłu poinformowało o tym, że rząd zabezpieczył 60 mld zł na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Elektrownia o mocy do 3750 MWe to historyczna inwestycja, która otwiera Polsce drzwi do grona państw posiadających nowoczesne źródła energii.
Koszty budowy elektrowni rozłożono do 2030 roku, a cała inwestycja ma być finansowana zgodnie z zasadą „equity first” – w pierwszej kolejności wykorzystanie wkładu własnego, a następnie zaciąganie kredytów.
Osobą odpowiedzialną za projekt finansowania i budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest Wojciech Wrochna, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Przemysłu.
"Budowa elektrowni jądrowej to praca na wielu poziomach. Potrzebna jest technologia, operator i wykonawca, ale przede wszystkim potrzebne jest finansowanie. Bez zapewnionych środków, projekt pozostaje jedynie planem na papierze. Decyzja rządu o przeznaczeniu konkretnych pieniędzy na ten cel pokazuje, że Polska myśli o tym projekcie poważnie" - mówi Wojciech Wrochna. Pieniądze są rzeczywiście konkretne. Na sfinansowanie zlokalizowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej generującej moc zbliżoną do obecnie największej polskiej elektrowni węglowej w Bełchatowie rząd planuje przeznaczyć z budżetu państwa 60,2 mld złotych.
Obecna
wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada
budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, z należącą w
100 proc. do Skarbu Państwa, spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jako
inwestorem i operatorem. Jako partnera dla pierwszej elektrowni
poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Ma ona powstać w
lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.
Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r., a rząd ma deklaracje wykonawcy, że od tego momentu potrzebuje siedmiu lat na zakończenie procesu budowy.
Źródło: PAP, Ministerstwo przemysłu.
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy