• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Spotkanie w sprawie nowych uregulowań w zakresie rybołówstwa rekreacyjnego

03.02.2015 06:03 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Spotkanie w sprawie nowych uregulowań w zakresie rybołówstwa rekreacyjnego

Partnerzy portalu

30 stycznia armatorzy i właściciele statków rybackich prowadzący połowy rekreacyjne spotkali się w Urzędzie Morskim w Gdyni z dyrektorem Departamentu Rybołówstwa Tomaszem Nawrockim.

- Podpisana wczoraj przez Prezydenta RP nowa ustawa o rybołówstwie morskim kompleksowo reguluje także kwestie dotyczące rybołówstwa rekreacyjnego. Tematyce tej poświecony jest odrębny rozdział ustawy, który określa zasady prowadzenia przez armatora statku wędkarstwa morskiego – podkreślił dyrektor Tomasz Nawrocki i dodał, że do tej pory obowiązywały w tym zakresie przepisy z 2004 r.

- W związku z dynamicznym rozwojem branży wędkarskiej w ostatnich latach, wprowadzenie nowych uregulowań prawnych było konieczne – podkreślił dyrektor Departamentu Rybołówstwa.

W myśl nowej ustawy o rybołówstwie morskim wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego na obszarach morskich RP przez armatora statku może być prowadzone na podstawie pozwolenia wydanego przez okręgowego inspektora rybołówstwa morskiego. Pozwolenie takie wydawane będzie na miesiąc lub 12 miesięcy.

Główne, wprowadzane nową ustawą zmiany dotyczą:

-    obowiązku sporządzania raportów z połowów rekreacyjnych prowadzonych przez armatorów statków w  odniesieniu do gatunków ryb objętych wieloletnim planem odbudowy,
-    prowadzenia rejestru wydawanych pozwoleń na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego oraz
-    podwyższenia opłat za wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego.

Dyrektor Nawrocki podkreślił, że organizacja rejsów wędkarskich przez armatorów statków stanowi zarobkową działalność gospodarczą, która ze względu na coraz większą skalę wywiera znaczący wpływ na zasoby morskie.  

Armator organizujący połowy rekreacyjne od jednej osoby pobiera za rejs opłatę 
ok. 150 - 200 zł., za pozwolenie płacąc jedynie 49 zł rocznie. Przyczynia się natomiast do odłowienia znacznie większej ilości ryb, ponieważ w rejsach bierze zwykle udział ok. 10. uczestników.

Część z podnoszonych podczas spotkania kwestii, jak np. wymiary i okresy ochronne dla wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego nie została uregulowana w ustawie. Będą one przedmiotem wnikliwej analizy i konsultacji społecznych, także ze środowiskiem wędkarskim podczas prac nad przygotowywaniem rozporządzenia dotyczącego rybołówstwa rekreacyjnego.

Podczas spotkania wyjaśniono wiele szczegółów dotyczących nowych rozwiązań. Ustalono, że armatorzy i właściciele statków rybackich prowadzący połowy rekreacyjne będą aktywnie uczestniczyć w pracach nad przygotowywanym rozporządzeniem.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.