• <

Ukraińcy informują o zatopieniu rosyjskiego trałowca

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ukraińcy informują o zatopieniu rosyjskiego trałowca

Partnerzy portalu

Fot. X/@ConnieLingus123

W nocy z soboty na niedzielę ukraińska marynarka wojenna poinformowała o zatopieniu rosyjskiego trałowca. Na ten moment nie znamy szczegółów akcji. 

"Wczoraj wieczorem ukraińskie Siły Obronne zniszczyły trałowiec 266-M Kowrowiec należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy, wraz ze swoimi zaprzysiężonymi braćmi, nadal przybliża nas do zwycięstwa" - czytamy w komunikacie. (https://tinyurl.com/54yfdu5a)

Kowrowiec to trałowiec projektu 266M, został zwodowany w 1974 r. Wykonywał misje na Oceanie Atlantyckim i w Zatoce Perskiej. Jego głównym zadaniem było niszczenie min i oczyszczanie akwenów.

Choć ataki sił zbrojnych Ukrainy na rosyjskie bazy i okręty nie doprowadziły do odzyskania przez Kijów pełnej kontroli nad własnymi wodami na Morzu Czarnym, udało im się skutecznie ograniczyć zdolność rosyjskiej Floty Czarnomorskiej do działań ofensywnych. Z racji na to, że nie może ona wykorzystać pełni potencjału, w tym wsparcia z powietrza, czy skutecznie uzupełniać swoje wyposażenie i otrzymywać posiłki, regularnie ogranicza swoją działalność morską, co szczególnie widać po ukraińskich atakach, gdy okazują się skuteczne. Dochodzi tu również czynnik psychologiczny i propagandowy, gdyż mimo że Rosja posiada większe okręty, zdolne do ataków rakietowych na Ukrainę, w obliczu sytuacji na froncie lądowym nie mogą skutecznie wesprzeć działań ofensywnych. Istnieje też obawa, że dojdzie do ataku na okręt, a utrata np. fregaty, nieważne ile by to kosztowało broniące się państwo, byłoby potężnym ciosem dla Rosji. Przypomnijmy, że z powodu porażek i utraty bądź uszkodzenia kilku okrętów władze rosyjskie wymieniły dowódców zarówno Floty Czarnomorskiej, jak i całej Marynarki Wojennej.

Dowództwo Sił Morskich Ukrainy wielokrotnie zapowiadało, że będzie kontynuować działania przeciwko Flocie Czarnomorskiej. Jego zdaniem udało się wyłączyć z działań bojowych nawet 1/3 rosyjskich sił morskich na Morzu Czarnym, co traktuje się jako ogromny sukces.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.