• <

Problemy z wyciągnięciem olbrzymiego wieloryba (zdjęcia)

25.08.2015 10:08 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Problemy z wyciągnięciem olbrzymiego wieloryba (zdjęcia)

Partnerzy portalu

Problemy z wyciągnięciem olbrzymiego wieloryba (zdjęcia) - GospodarkaMorska.pl

Pojawiły się problemy z wyciągnięciem martwego wieloryba z wody, którego w niedzielę naukowcy ze Stacji Morskiej odholowali ze Stegny do Helu. Dźwig nie poradził sobie z ciężarem zwierzęcia. O godz. 14.00 planowane jest wznowienie operacji, wtedy ma pojawić się nowy sprzęt.

Nośność dźwigu użytego do wyciągnięcia wieloryba wynosi 40 ton. Jednak ramię dźwigu musiało zostać wysunięte i w konsekwencji jego udźwig się znacznie zmniejszył. Podczas podnoszenia wieloryba włączyły się czujniki antyprzeciążeniowe i operację trzeba było przerwać. Urząd Morski w Gdyni zdecydował o ściągnięciu 200-tonowego dźwigu.

Akcja wyciągania walenia trwa już od rana. Jest ona bardzo skomplikowana, bo w jego ciele nagromadziły się gazy i istnieje groźba rozsadzenia wieloryba. Zwierzę docelowo ma być przetransportowane w miejsce wskazane przez naukowców Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Posłuży naukowcom jak obiekt badań i przedmiot dydaktyczny. Możliwe, że w przyszłości wykorzystany będzie jako okaz muzealny.

Przypomnijmy, że zgłoszenie o martwym wielorybie otrzymał w sobotę rano Błękitny Patrol WWF. Na miejsce od razu trafili naukowcy Stacji Morskiej, którym udało się częściowo określić gatunek walenia. Jest to wieloryb z grupy fiszbinowców,  które charakteryzują się obecnością fiszbinów, czyli rogowych płyt w szczękach, służących do odfiltrowania planktonu z wody.  Do fiszbinowców zalicza się największe ssaki morskie, np. płetwala błękitnego, który jest największym znanym zwierzęciem, jakie żyło kiedykolwiek na Ziemi.

Nie wiadomo jeszcze, z którego dokładnie gatunku wywodzi się martwy wieloryb. Naukowcy stwierdzili, że na pewno nie jest to humbak ani wieloryb karłowaty. Ze wstępnych badań wynika, że waleń ma ok. 10 ton i mierzy od 12 do 15 metrów. Do Bałtyku olbrzym przedostał się przez Cieśniny Duńskie. Dziwi tylko, że nikt nie zauważył wcześniej dryfującej tuszy wieloryba, który zginął prawdopodobnie kilka dni temu.

Aktualizacja

Martwy wieloryb został po południu wyciągnięty po wznowieniu akcji. Został przetransportowany na plac, na którym odbędzie się jego sekcja zwłok, która wyjaśni, co było przyczyną jego śmierci.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.