• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Potencjał polskiej akwakultury na targach Grüne Woche w Berlinie

16.01.2015 12:58 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Potencjał polskiej akwakultury na targach Grüne Woche w Berlinie

Partnerzy portalu

Potencjał polskiej akwakultury na targach Grüne Woche w Berlinie - GospodarkaMorska.pl

Potencjał akwakultury i strategie jej rozwoju to tematy konferencji naukowej, towarzyszącej berlińskim targom Grüne Woche, które rozpoczęły się 16 stycznia w Berlinie.  

W zorganizowanym pod patronatem polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkaniu uczestniczą naukowcy z Polski, Kanady, Włoch i Niemiec oraz przedstawiciele sektora rybackiego krajów Unii Europejskiej. Jest to kolejna edycja tego typu konferencji organizowanych corocznie, podczas  berlińskiego Zielonego Tygodnia przez Organizację Producentów Ryb Jesiotrowatych.

- Omawiany dziś temat jest szczególnie ważny zważywszy, że jednym z podstawowych celów nowej Wspólnej Polityki Rybackiej Unii Europejskiej jest wspieranie zrównoważonej akwakultury. Kluczowym instrumentem tego wsparcia, obok Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, będą krajowe wieloletnie plany strategiczne na rzecz jej rozwoju – podkreślił dyrektor Departamentu Rybołówstwa Tomasz Nawrocki, reprezentujący podczas konferencji polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Akwakultura  to najszybciej rozwijający się na świecie sektor produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego, ze wzrostem na poziomie 6,6% w skali roku.

Światowe metody połowu ryb zakłóciły równowagę natury, dlatego akwakultura postrzegana jest, jako pewnego rodzaju alternatywa dla tradycyjnego rybołówstwa.

W większości krajów UE akwakultura to przeważnie chów i hodowla ryb w środowisku morskim. Polska akwakultura jest nieco inna, prowadzona przede wszystkim w wodach słodkich, zgodnie z warunkami życia właściwymi dla danego gatunku. Wyróżnia się w niej dwie główne gałęzie: karpiarstwo i pstrągarstwo, które są ściśle powiązane z dwoma gatunkami o fundamentalnym znaczeniu dla tego typu produkcji.

Dyrektor Nawrocki poinformował, że w październiku ub.r. Rada Ministrów zaakceptowała wraz z projektem Programu Operacyjnego RYBY 2014-2020 dokument AKWAKULTURA 2020. Jest to plan strategiczny rozwoju chowu i hodowli ryb w Polsce przewidziany na przyszły okres programowania.  

– Unikatowym rozwiązaniem polskiej strategii AKWAKULTURA 2020 jest jej powiązanie z opracowanymi oddolnie przez środowisko rybackie dwoma dokumentami – Strategią Karp 2020 oraz Strategią Rozwoju Zrównoważonej Akwakultury Intensywnej 2020. Opracowane przez branżę dokumenty należy traktować, jako integralną część strategii rządowej w sytuacji potrzeby zgłębienia lub rozwinięcia jej założeń – podkreślił dyrektor Nawrocki i dodał, że głównym celem strategii AKWAKULTURA 2020 jest osiągnięcie i utrzymanie przez Polskę pozycji lidera w UE w produkcji ryb pochodzących z akwakultury śródlądowej.

Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze Gruene Woche w Berlinie to jedna z największych tego typu imprez na świecie. W tym roku bierze w nich udział blisko 1700 wystawców z 68 krajów.

W Berlinie nie brakuje wystawców z Polski. W tym roku hitem jest m.in. prezentowany w ramach polskiego wystąpienia jesiotr. Promocje tej wspaniałej ryby, a także pozyskiwanego z niej kawioru prowadzi Organizacja Producentów Ryb Jesiotrowatych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.