• <
escort_980x120_gif_2020

Martwy wieloryb w Zatoce Gdańskiej

23.08.2015 10:54 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Martwy wieloryb w Zatoce Gdańskiej

Partnerzy portalu

Martwy wieloryb w Zatoce Gdańskiej - GospodarkaMorska.pl

Niecodzienny widok. Martwy wieloryb z grupy fiszbinowców został odnaleziony w Zatoce Gdańskiej, w odległości ok. 100 metrów od plaży w Stegnie. Walenia przebadają teraz polscy naukowcy, po tym jak olbrzym zostanie odholowany do Helu.

Zgłoszenie o martwym wielorybie otrzymał w sobotę rano Błękitny Patrol WWF. Na miejsce od razu trafili naukowcy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, którym udało się częściowo określić gatunek walenia. Jest to wieloryb z grupy fiszbinowców,  które charakteryzują się obecnością fiszbinów, czyli rogowych płyt w szczękach, służących do odfiltrowania planktonu z wody.  Do fiszbinowców zalicza się największe ssaki morskie, np. płetwala błękitnego, który jest największym znanym zwierzęciem, jakie żyło kiedykolwiek na Ziemi.

Nie wiadomo jeszcze, z którego dokładnie gatunku wywodzi się martwy wieloryb. Naukowcy stwierdzili, że na pewno nie jest to humbak ani wieloryb karłowaty. Ze wstępnych badań wynika, że waleń ma ok. 10 ton i mierzy od 12 do 15 metrów. Do Bałtyku olbrzym przedostał się przez Cieśniny Duńskie. Dziwi tylko, że nikt nie zauważył wcześniej dryfującej tuszy wieloryba, który zginął prawdopodobnie kilka dni temu.

Wieloryb posłuży teraz naukowcom jak obiekt badań i przedmiot dydaktyczny. Możliwe, że w przyszłości wykorzystany będzie jako okaz muzealny.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.