mk
„Bardzo dziękuję moim koleżankom i kolegom z Komisji za zaufanie. Pracuje w tej Komisji już ponad 7 lat i jestem dumny, że mogę na jej forum, jako wiceprzewodniczący, reprezentować polskich rybaków. Praca w tej Komisji jest żmudna i wymagająca zaangażowania, często niewdzięczna, ale dająca dużo satysfakcji. Cieszę się, że mogę pozytywnie wpływać na losy rybaków i społeczności nadmorskich nie tylko z regionu Bałtyku, ale i innych akwenów i obiecuję, że będę dalej sumiennie wykonywał swoje obowiązki” - powiedział poseł Jarosław Wałęsa.
Najistotniejszym elementem działalności posła Wałęsy w drugiej połowie ósmej kadencji będzie kontynuacja monitorowania wdrażania reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb), w którą Parlament Europejski był w pełni zaangażowany w ostatnich latach. Ważne, aby była ona w stanie pogodzić różne interesy w celu zapewnienia w perspektywie długofalowej zrównoważonego charakteru środowiska morskiego i zasobów rybnych, rentowności działalności rybaków, gałęzi przemysłu powiązanych z rybołówstwem oraz opłacalności działalności społeczności przybrzeżnych.
Kolejnym priorytetem w pracy posła jest reforma środków technicznych, które obejmują szeroką gamę przepisów regulujących sposoby, miejsca i czas dokonywania połowów. Przepisy te są ustanowione dla wszystkich europejskich basenów morskich, różnią się jednak znacznie w odniesieniu do poszczególnych basenów oraz uwzględniają warunki regionalne. W swojej pracy Poseł Wałęsa chciałby dopilnować, by kształt tego rozporządzenia był możliwie najbardziej korzystny dla polskich rybaków.
„Największym wyzwaniem w pracach Komisji Rybołówstwa w pierwszej połowie tej kadencji był dokument mojego autorstwa ustanawiający ramy dla wielogatunkowego planu zarządzania stadami dorsza, śledzia i szprota. Jego celem było umożliwienie bardziej efektywnego, niż do tej pory zarządzania tymi zasobami w Morzu Bałtyckim. Plan ma pozwolić zachować równowagę pomiędzy potrzebami tych trzech gatunków ryb oraz człowieka. Teraz będą monitorować jego wdrażanie” - dodał poseł Wałesa.
Komisja Rybołówstwa zajmuje się tematyką zarządzania wspólnymi zasobami, europejskimi flotami rybackimi oraz ochrony zasobów rybnych. Ich celem jest umożliwienie wszystkim europejskim flotom równego dostępu do wód i łowisk UE, a rybakom zagwarantowanie pracy w warunkach uczciwej konkurencji.
To największy karp złowiony na wędkę. Padł rekord świata (foto)
00:02:49
Brytyjczyk złowił jedną z najniebezpieczniejszych ryb świata (wideo)
Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!
00:04:31
Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]
00:00:45
Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)
Zatrucie Odry - najnowsze informacje
00:00:00
U wybrzeży Norwegii złowiono gigantycznego halibuta
00:00:00
Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)
00:00:49
Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)
00:01:00
Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
00:01:10
Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]
Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat
Współpraca na rzecz ochrony środowiska. List intencyjny Nauty z Cleanergy i JT Ship Service
Dziki łosoś umacnia się w segmencie premium. W Polsce rośnie rynek ryb i owoców morza?
Pomorskie. W Kuźnicy plaża szersza o 70 metrów. Urząd Morski planuje kolejne prace
Humbak, który utknął na mieliźnie na niemieckim Bałtyku, uwolnił się