• <
urząd_morski_gdynia_2021

Włochy/ Szef MSW: UE chciała finansować ośrodki internowania dla migrantów

pc

17.08.2017 16:13 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Włochy/ Szef MSW: UE chciała finansować ośrodki internowania dla migrantów
Włochy/ Szef MSW: UE chciała finansować ośrodki internowania dla migrantów - GospodarkaMorska.pl

Szef MSW Włoch Marco Minniti powiedział, że Unia Europejska w dniach rekordowego napływu migrantów w czerwcu chciała przekazać jego krajowi dodatkowe pieniądze na utworzenie dla nich ośrodków internowania. To byłyby „prawdziwe więzienia”- dodał.

Minister Minniti, cytowany w czwartek na łamach „Il Giornale”, opisał reakcję UE na wydarzenia sprzed kilku tygodni, gdy w ciągu 48 godzin na włoskie wybrzeża przybyło 12 tys. migrantów, przywiezionych na pokładach 27 statków ratowniczych.

„Wiecie, co nam zaoferowali nasi przyjaciele z Brukseli po tych tragicznych i strasznych dniach? Nie zaproponowali nam rozwiązań politycznych czy konkretnych operacji, by nam pomóc. Zaproponowali tylko, że dadzą nam więcej pieniędzy na stworzenie nowych hot spotów” - oświadczył szef włoskiego MSW, odnosząc się do forsowanych przez UE punktów identyfikacji oraz rejestracji migrantów.

Minniti wyjaśnił: „Zaproponowali nam, byśmy stworzyli nowe centra, z których migranci nie mogliby wyjść. Proponowali założenie ośrodków internowania, czyli prawdziwych więzień, także dla nieletnich bez opieki”.

Słowa te tak zinterpretował następnie włoski dziennik: "Pieniądze oferowane Włochom przez Brukselę miały służyć temu, by zagwarantować, że uchodźcy, zabrani z morza przez organizacje pozarządowe i przewiezieni na włoskie wybrzeża, nie ruszą się z Włoch, nie zbliżą się do granic Francji, Szwajcarii, Austrii i Słowenii, co wystawiłoby na ryzyko suwerenność i wrażliwość naszych europejskich +przyjaciół+".

W wywiadzie dla dziennika “La Repubblica” były szef MSZ Francji Bernard Kouchner ocenił: „W tym kryzysie jedynymi, którzy ratują honor Europy, jesteście wy Włosi, którzy zabieracie migrantów z morza, by potem udzielić im godnej gościny, a także kanclerz Angela Merkel, która otwiera dla nich drzwi Niemiec”.

Kouchner, który w 1971 roku założył organizację Lekarze Bez Granic, wyraził opinię, że decyzja o zawieszeniu patroli jej statków oraz dwóch innych organizacji pozarządowych u brzegów Libii jest błędna, bo pozostawia „bardzo niebezpieczną próżnię”. Ostro skrytykował stawianie przez media i niektórych polityków zarzutów NGO o sprzyjanie przemytowi migrantów i powiązania z przemytnikami.

Organizacje, których patrole zostały zawieszone, nie podpisały kodeksu postępowania, opracowanego przez MSW Włoch w ramach walki z nielegalną imigracją i procederem przemytu uciekinierów z Afryki, wysyłanych z brzegów Libii.

Zdaniem Kouchnera w Cieśninie Sycylijskiej powinny znajdować się statki ONZ. „W przeciwnym razie będzie dalej prowadzona wojna bardziej z migrantami niż z ich przemytnikami” - ostrzegł.

Od początku roku do Włoch przybyło prawie 100 tys. migrantów.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.