• <

Spółki z Polski spotkają się z blisko 50 zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi

ew

19.03.2018 14:18 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Spółki z Polski spotkają się z blisko 50 zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi
Spółki z Polski spotkają się z blisko 50 zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi - GospodarkaMorska.pl

30 spółek z Polski i innych krajów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej spotka się z blisko 50 zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi - poinformował PKO Bank Polski. W Londynie rozpoczyna się szósta edycja konferencji CEE Capital Markets, promująca polski rynek kapitałowy.

Organizatorem konferencji, którą zaplanowano między 19 a 21 marca, jest PKO Bank Polski. "Jest to największe tego typu wydarzenie organizowane poza Polską" - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

"Chcemy pokazać inwestorom, że Polska z jej dynamicznie rozwijającą się gospodarką, pozytywnie zmieniającym się otoczeniem prawnym dla biznesu i cennymi zasobami kapitału ludzkiego, jest dziś doskonałym miejscem do lokowania kapitału" - podkreślił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

"Konferencja w Londynie jest bez wątpienia jedną z najlepszych okazji spotkania z przedstawicielami największych światowych instytucji finansowych" - powiedział prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło, cytowany w komunikacie. "Rosnące zainteresowanie ze strony spółek, inwestorów czy władz publicznych pokazuje, że zyskuje ona miano najbardziej wartościowego i prestiżowego wydarzenia promującego polski rynek kapitałowy. Dowodem na to jest ponad 450 spotkań między przedstawicielami spółek a inwestorami" – podkreślił Zbigniew Jagiełło.

Jak podkreślono, "celem organizowanej corocznie od 2013 roku konferencji jest promocja polskiego rynku kapitałowego wśród zagranicznych inwestorów". "Pierwsze edycje konferencji skupiały się na krajowych spółkach, w tym roku formuła spotkania, po raz trzeci, realizowana jest w wersji rozszerzonej o przedsiębiorstwa z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - podano w komunikacie.

W konferencji najliczniejszą grupą stanowią największe polskie spółki notowane na GPW z sektorów: energetycznego, paliwowego i chemicznego. "Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do spotkań przedstawicieli spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie z zarządzającymi funduszami i przedstawicielami największych instytucji finansowych z Londynu" - dodano.

Jak podkreślono, "Polska jest postrzegana jako bardzo dobre miejsce do inwestowania, ze względu na doskonałe wyniki gospodarcze, dobrą kondycję finansów publicznych i perspektywy rozwoju". "Gospodarka powróciła w 2017 r. na ścieżkę szybkiego wzrostu, którego dynamika przekracza obecnie 5 proc w skali rok do roku. Będąc ważnym ogniwem w globalnych łańcuchach produkcyjnych Polska korzysta z poprawy koniunktury i dynamicznego wzrostu wymiany handlowej na świecie" - poinformowano.

Jak dodano, "główną siłą napędową wzrostu PKB jest popyt wewnętrzny z silną konsumpcją prywatną i przyspieszeniem działalności inwestycyjnej". "Wzrost aktywności inwestycyjnej odzwierciedla napływ funduszy unijnych, konieczność zwiększenia zdolności produkcyjnych ze względu na jej wysokie wykorzystanie oraz chęć zwiększenia wydajności. Ogromna zmiana na polskim rynku pracy (szybki spadek bezrobocia i tendencja wzrostowa płac), której towarzyszą istotne transfery socjalne prowadzi do silnej poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych, co odzwierciedla zrównoważony i silny wzrost konsumpcji prywatnej" - zaznaczono w komunikacie.

"Pomimo silnego popytu wewnętrznego inflacja pozostaje niska, a gospodarka jest dobrze zrównoważona. Zadłużenie zagraniczne spada, a saldo na rachunku bieżącym bilansu płatniczego jest na poziomie najwyższym od 22 lat. Także ceny nieruchomości są najbardziej stabilne w regionie, a duży napływ pracowników-imigrantów utrzymuje presję płacową pod kontrolą, wspierając konkurencyjność polskich przedsiębiorstw" - dodano.
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 42475,00 $ tona 2,41% 18 sty
 Cynk 3543,00 $ tona 0,25% 18 sty
 Aluminium 3005,00 $ tona -0,10% 18 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.