• <
BOTA_2023

Prezydent spotkał się z premierem i szefem MSZ

pc

06.03.2018 21:44 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezydent spotkał się z premierem i szefem MSZ

Partnerzy portalu

Prezydent spotkał się z premierem i szefem MSZ - GospodarkaMorska.pl

We wtorek późnym popołudniem odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MSZ Jacka Czaputowicza oraz szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego; według prezydenckiego ministra rozmowy dotyczyły inicjatywy Trójmorza.

Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim i trwało ok. dwóch godzin.

Jak powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, spotkanie miało charakter roboczy, było zaplanowane kilka tygodni temu i dotyczyło koordynacji działań rządu i ośrodka prezydenckiego w sprawie inicjatywy Trójmorza.

Szczerski w rozmowie z PAP zapewnił, że nie zostało ono zwołane w trybie pilnym i uczestniczyli w nim także eksperci. Zaprzeczył, by podczas spotkania miał pojawić się wątek wtorkowych doniesień portalu onet.pl.

Portal podał, że "Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz - do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent ani wiceprezydent USA nie będą się z nimi spotykać". Według portalu, istnienie ultimatum potwierdza notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego, dwa tygodnie po podpisaniu przez prezydenta Polski ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Szczerski poinformował, że poza sprawą Trójmorza i "kwestii międzynarodowych", w trakcie spotkania pojawił się też wątek działań rządu w związku z katastrofą w Poznaniu, gdzie w wyniku wybuchu gazu zawaliła się kamienica i zginęło pięć osób.

Także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała we wtorek dziennikarzom w Sejmie, że według jej wiedzy spotkanie dotyczyło inicjatywy Trójmorza. Zaznaczyła jednocześnie, że gospodarzem spotkania był prezydent i wszelkie pytania dotyczące przebiegu rozmów należy w związku z tym kierować do Kancelarii Prezydenta.

Wcześniej, odnosząc się do informacji Onetu, rzeczniczka rządu powiedziała, że dwustronna współpraca strategiczna z USA nie jest zagrożona, a kontakty dyplomatyczne pozostają na dotychczasowym poziomie. Dodała, że świadczy o tym m.in. wizyta wiceministra spraw zagranicznych Marka Magierowskiego w Waszyngtonie i planowana wizyta szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego w Stanach Zjednoczonych.

Z kolei Krzysztof Szczerski powiedział we wtorek po południu RMF FM, że "żadne z planowanych spotkań z władzami w Waszyngtonie nie zostało odwołane". "Nie ma żadnego zawieszenia czy przerwy w realizowaniu agendy zaplanowanych spotkań" - podkreślił.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.