• <

Ponowne otwarcie Ambasady RP w Panamie

pc/MSZ

21.04.2018 17:07 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Ponowne otwarcie Ambasady RP w Panamie - GospodarkaMorska.pl

Po dziesięciu latach nieobecności Polska wraca do Panamy – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski podczas uroczystej inauguracji Ambasady RP w Panamie, z udziałem wiceszefa panamskiej dyplomacji Luisa Miguela Hincapié.

– Ponowne otwarcie ambasady w Panamie nie ogranicza się tylko do interesów politycznych i gospodarczych, ale obejmuje także ochronę obywateli polskich – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji. - Polska społeczność zajmuje uprzywilejowane miejsce w polityce zagranicznej rządu RP. Jej praca i działalność przyczyniają się do obrony polskich interesów - podkreślił. - Dziękuję wszystkim członkom polskiej społeczności za przywiązanie do tradycji ich ojczyzny, a jednocześnie za ich wkład w dobrobyt społeczeństwa panamskiego - dodał wiceszef polskiego MSZ.

Polska reaktywuje swoją obecność dyplomatyczną w Panamie i Ameryce Środkowej, a w kompetencji terytorialnej placówki znajdują się także Belize, Dominikana, Gwatemala, Haiti, Honduras, Nikaragua oraz Salwador.

W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz panamskich, korpusu dyplomatycznego i Polonii.

– Istnieją pewne punkty zbieżności między Polską a Panamą. Łączy nas szacunek dla zasad demokratycznych i praw człowieka, podzielamy ideę wolności gospodarczej i jesteśmy przeciwni protekcjonizmowi – zwócił uwagę wiceminister Marek Magierowski. - Oba kraje są członkami globalnej koalicji przeciwko tak zwanemu państwu islamskiemu – dodał.

Wiceministrowie Marek Magierowski i Luis Miguel Hincapié przewodniczyli również organizowanym po raz trzeci polsko-panamskim konsultacjom politycznym. Ich przedmiotem były m.in. przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Była to okazja do podzielenia się polskimi doświadczeniami w organizacji tego wydarzenia. Rozmówcy poruszyli także kwestię współpracy w dziedzinie gospodarczej, w tym w zakresie zastosowania „zielonych technologii”. Omówili też działania w ramach koalicji anty-DAESH, do której należą oba kraje, jak również przyszłość Wspólnoty Państw Latynoamerykańskich i Karaibskich (CELAC).

Wiceszef polskiego MSZ wygłosił ponadto wykład w Akademii Dyplomatycznej Panamy poświęcony priorytetom polskiej polityki zagranicznej wobec Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Podczas wizyty w Panamie wiceminister Marek Magierowski wręczył Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej wieloletniemu konsulowi honorowemu RP w Colón, José Domingo Palermo Trujillo.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,14% 23 maj
 Cynk 3776,00 $ tona 0,59% 23 maj
 Aluminium 2962,00 $ tona 1,09% 23 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.