• <

OZZL przeciw ograniczeniu przez ZUS liczby papierowych zwolnień

ew

06.03.2018 12:31 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska OZZL przeciw ograniczeniu przez ZUS liczby papierowych zwolnień
OZZL przeciw ograniczeniu przez ZUS liczby papierowych zwolnień - GospodarkaMorska.pl

OZZL zarzuca ZUS-owi ograniczanie liczby wydawanych lekarzom papierowych druków zwolnień; zdaniem związku, ma to celu przymuszenie lekarzy do wystawiania e-zwolnień. ZUS przyznaje, że ograniczył liczbę papierowych zwolnień, ale każdy lekarz, który zgłosi braki - druki otrzyma.

Papierowe zwolnienia lekarskie przejdą do historii 1 lipca 2018 r. Zgodnie z prawem, od tego dnia lekarze będą wystawiać zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Obecnie - od 1 stycznia 2016 r. - możliwe jest wystawianie zwolnień w obu systemach. Przejście na system elektroniczny ma pomóc ZUS-owi w kontroli najkrótszych zwolnień.

"Zarząd krajowy OZZL protestuje przeciwko ograniczeniu przez ZUS liczby druków ZUS ZLA, wydawanych lekarzom w ostatnich trzech miesiącach. Oficjalnym tłumaczeniem przedstawianym przez ZUS jest przygotowanie się do całkowitego przejścia na wystawianie zwolnień w formie elektronicznej od lipca bieżącego roku, co ma powodować - zdaniem urzędników ZUS - zmniejszenie zapotrzebowania na druki papierowe. Ograniczenia te jednak wprowadzone są w okresie nasilonych zachorowań na choroby infekcyjne, w tym grypę i w praktyce powodują dodatkowe utrudnienia dla lekarzy i chorych" - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztofa Bukiela.

Według niego, "takie ograniczenia stanowią - w ocenie wielu lekarzy - formę +tresury+ i przymusu do korzystania z elektronicznych zwolnień wobec braku druków papierowych, co jest wyrazem przedmiotowego traktowania lekarzy przez urzędników ZUS". "System elektronicznego wystawiania druków ZUS ZLA jest ciągle daleki od sprawności i - w ocenie wszystkich środowisk lekarskich - powinien być wdrażany stopniowo, równolegle do systemu dotychczasowego" - uważa Bukiel.

"Ostrzegamy, że próby wprowadzenia e-zwolnień na zasadzie "tępego przymusu" może spowodować, że wielu lekarzy zrezygnuje z uprawnienia do wystawiania na rzecz ZUS druków zwolnień, których celem jest wypłata świadczeń pieniężnych, a obowiązek orzekania o stanie zdrowia pacjentów (i konieczność zwolnienia z pracy) lekarze będą wypełniać na zwykłych kartkach papieru, jak to już robili przed laty. Przypominamy, że wystawianie zaświadczeń na rzecz ZUS, w tym druków ZUS ZLA nie należy do świadczeń zdrowotnych!" - czytamy w oświadczeniu.

ZUS przyznaje, że w związku z wejściem w życie od 1 lipca 2018 r. systemu e-zwolnień, ograniczył liczbę wydawanych jednorazowo bloczków zwolnień lekarskich (ZLA), "tak by nie były one gromadzone jako swego rodzaju zapas na przyszłość".

"Podkreślić bowiem należy, że Zakład nie drukuje już nowych bloczków, a jedynie wydaje posiadane zapasy. Liczba wydawanych bloczków oparta jest o statystyki, wystawianych w minionych latach, zwolnień przez lekarzy. Zapewniamy, że żadnemu lekarzowi nie zabraknie druków zwolnień przed 1 lipca 2018 r. Każdy z medyków, który zgłosi brak druków zwolnień, otrzyma z Zakładu nowe druki" - zapewnił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, komentując dla PAP oświadczenie ZK OZZL.

Andrusiewicz przypomniał, że to jak wygląda druk zwolnienia lekarskiego oraz zasady wystawiania zwolnień lekarskich określają w Polsce przepisy prawa, nie zaś ZUS.

Zaznaczył, że rolą ZUS w projekcie elektronizacji zwolnień lekarskich było przygotowanie systemu informatycznego, który będzie obsługiwał cały projekt e-ZLA. "System został przygotowany i funkcjonuje od 1 stycznia 2016 r. Dotychczas za jego pośrednictwem lekarze wystawili ponad 2,3 mln zwolnień. W celu ułatwienia pracy medykom i sprawniejszego wystawiania e-zwolnień, w grudniu ubiegłego roku ZUS wprowadził swój, autorski certyfikat służący jako podpis elektroniczny. ZUS wychodzi poza swoje ustawowe obowiązki i prowadzi w całym kraju szkolenia dla lekarzy z zakresu obsługi e-zwolnień, a także pomaga rejestrować profile na Platformie Usług Elektronicznych, które umożliwiają wystawianie e-ZLA" - poinformował.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska na początku marca w rozmowie z PAP przekonywała, że upowszechnienie elektronicznych zwolnień lekarskich da praktyczną możliwość kontroli zwolnień najkrótszych i przez to pozwoli ograniczyć wynagrodzenia chorobowe, na które w ubiegłym roku pracodawcy wydali 6,5 mld zł.

"Mamy zdiagnozowane wszystkie ryzyka związane z e-zwolnieniami. Do najważniejszych należą: struktura wiekowa lekarzy wystawiających orzeczenia o niezdolności do pracy, braki sprzętu komputerowego w przychodniach oraz dostępu do internetu. Ale to nie są problemy nie do przezwyciężenia. Rozmawiamy z lekarzami, szkolimy ich, zakładamy konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS" – podkreśliła prezes ZUS.

"Nasza strategia polega na tym, żeby przekonać znaczną część z obecnych 145 tys. lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień do ich elektronicznej formy. Obecnie z tej drogi korzysta ok. 10 proc. medyków, ale ta liczba systematycznie się powiększa" – podała prezes ZUS. Poinformowała, że między styczniem i lutym 2018 r., czyli w ciągu miesiąca, liczba zwolnień elektronicznych w stosunku do wszystkich zwolnień wzrosła z 9,5 proc. do 13 proc.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.