• <

Ministrowie rozmawiają z Gdynią

pc/gdynia.pl

25.01.2018 15:11 Źródło: własne
Ministrowie rozmawiają z Gdynią - GospodarkaMorska.pl

Władze Gdyni rozmawiały w gdańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z ministrami infrastruktury, głównie o Via Maris i strategicznej dla gdyńskiego portu Drodze Czerwonej. Minister Andrzej Adamczyk i wiceministrowie Kazimierz Smoliński oraz Marek Chodkiewicz otrzymali zapewnienie od prezydenta Wojciecha Szczurka, że Gdynia będzie namawiać lokalne samorządy do sfinansowania studium.

Środowa wizyta przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, na czele z ministrem Andrzejem Adamczykiem, miała na celu przyjrzenie się z bliska możliwościom związanym z planowaną drogą krajową „Via Maris”. Z tym projektem wiąże się także kluczowa z punktu widzenia Gdyni Droga Czerwona, która docelowo ma łączyć port z nową infrastrukturą.

To zadanie, które od lat jest obiektem starań władz Gdyni. Teraz była okazja do rozmowy i wymiany poglądów prezydentów Wojciecha Szczurka i Marka Stępy z przedstawicielami ministerstwa w gdańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Resort infrastruktury na razie jest na etapie wstępnych koncepcji na przebieg tzw. Via Maris, czyli drogi krajowej łączącej Gdynię i Obwodnicę Trójmiasta z Władysławowem. Równolegle ministrowie przyglądają się możliwościom zrealizowania tego projektu wspólnie z Drogą Czerwoną, która połączy gdyńskie tereny portowe z drogą krajową.

Gdynia od lat zabiega o realizację tej inwestycji, zwracając uwagę szczególnie na jej znaczenie dla transportu morskiego i lokalnej gospodarki. O jej znaczeniu dla miasta mówiono już wcześniej, władze Gdyni określały Drogę Czerwoną między innymi mianem „linii życia dla Portu i miasta”.

Oprócz spotkania z prezydentami Szczurkiem i Stępą, ministrowie udali się także na wizję lokalną w miejsce, w którym ma rozpoczynać się planowana inwestycja – przyszłym Węźle Gdynia Morska.

Część dyskusji w gdańskim GDDKiA skupiła się z kolei wokół kosztów pierwszych prac projektowych i koncepcyjnych dotyczących zarówno Via Maris, jak i Drogi Czerwonej. Prezydent Gdyni poza przybliżeniem aktualnej sytuacji drogowej miasta zadeklarował, że dołoży starań, aby wspólnie z samorządami znajdującymi się na północ od Gdyni sfinansować koszta studium tych projektów. Efektem byłby na przykład podgląd na to, jak rozkłada się natężenie ruchu w kluczowych punktach.

- Mogę zadeklarować, że Gdynia będzie rozmawiać z przedstawicielami samorządów znajdujących się na północ od miasta, żeby znaleźć montaż finansowy pod studium dotyczące Via Maris i Drogi Czerwonej. Jesteśmy w stanie to zrobić, to projekt ważny dla całego regionu – mówił podczas spotkania Wojciech Szczurek, prezydent miasta.

Dalsze decyzje dotyczące planowanej Via Maris i związanej z nią Drogi Czerwonej zapadną na szczeblu Ministerstwa Infrastruktury. Przypomnijmy, że władze Gdyni wspólnie z Radą Interesantów Portu Gdynia wydały jesienią zeszłego roku oficjalny komunikat, który zaakcentował wolę wspólnego działania na rzecz przezwyciężenia tzw. bariery administracyjnej.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.