• <

Mączyńska: Wzrost wartości kosztorysowej inwestycji wskazuje na poprawę inwestycji

pc

23.03.2018 16:03 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Mączyńska: Wzrost wartości kosztorysowej inwestycji wskazuje na poprawę inwestycji
Mączyńska: Wzrost wartości kosztorysowej inwestycji wskazuje na poprawę inwestycji - GospodarkaMorska.pl

Dwucyfrowa dynamika wzrostu wartości kosztorysowej inwestycji może pokazywać, że następuje poprawa w sferze inwestowania - tak dane GUS ws. kosztorysowej wartości inwestycji rozpoczętych w 2017 r. skomentowała PAP prof. Elżbieta Mączyńska z PTE.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątkowym komunikacie, że wartość kosztorysowa inwestycji rozpoczętych w 2017 r. wzrosła o 10,2 proc. rdr, do 64 mld zł. W 2017 roku rozpoczęto 212,2 tys. inwestycji, tj. o 2,2 proc. więcej niż przed rokiem.

Jak wskazała prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, kosztorys jest podstawowym narzędziem w działalności gospodarczej. "Dla podejmującego inwestycje to kluczowe narzędzie umożliwiające ocenę, ile będzie musiał ponieść nakładów. Jest to podstawa do negocjacji cenowych, bo cena powinna być wyższa od kosztów, żeby przedsiębiorstwo realizujące daną inwestycję uzyskało nadwyżkę" - wyjaśniła prof. Mączyńska.

Jak podkreśliła ekonomistka, wzrost o 10,2 proc. rok do roku "to wzrost, który przekracza tempo wzrostu PKB i produkcji, a w gospodarce jak tempo wzrostu jest dwucyfrowe, to jest to satysfakcjonujące".

Jak oceniła: "Dynamizują się wydatki inwestycyjne, nakłady inwestycyjne. Można to też łączyć z danymi GUS nt. dynamiki produkcji. Szczególnie dużą dynamikę wykazywało budownictwo, ale też charakterystyczne było to, że wśród różnych dziedzin produkcji bardzo dużą dynamikę wykazano w obszarze produkcji maszyn i urządzeń. A maszyny i urządzenia to jest podstawa inwestowania" - powiedziała ekonomistka. Zdaniem prof. Mączyńskiej można to przyjąć "za sygnał, że dynamizuje się w inwestycjach".

Szefowa PTE podkreśliła jednak, że te wyniki "jeszcze wciąż nie są takie, jakie byłyby potrzebne polskiej gospodarce". "Ale dwucyfrowa dynamika może być uznana za dynamikę, która pokazuje, że jednak następuje poprawa w sferze inwestowania" .

Według GUS największy wzrost wartości kosztorysowej rozpoczętych inwestycji odnotowano w górnictwie i wydobywaniu (o 75,9 proc. wobec spadku przed rokiem o 49,8 proc.) oraz transporcie i gospodarce magazynowej (o 62,1 proc. wobec wzrostu o 136,4 proc.).

"Przez powinien okres w górnictwie była duża flauta inwestycyjna i można to traktować jako nadrabianie zaległości" - oceniła prof. Mączyńska. Dodała, że górnictwo, zwłaszcza węglowe, wymaga nowoczesnych technologii, takich które umożliwiają zmniejszenie szkód w zakresie środowiska naturalnego.

Wzrost wskaźników w transporcie i gospodarce magazynowej ekonomistka powiązała z centralnym położeniem Polski. "Mamy dość dobrze rozwinięte usługi transporotowe, wymagania dot. ich począwszy od wysokich parametrów, jakie muszą spełniać samochody, autobusy czy inne urządzenia transportowe zmuszają do inwestycji" - powiedziała. Wskazała też na zapotrzebowanie na magazyny w związku z rozwojem przemysłu i handlu. "Gospodarka magazynowa jest pochodną wzrostu gospodarczego i dynamizacji dynamiki w przemyśle i handlu" - zaznaczyła.

Prof. Mączyńska odniosła się również do rozbieżność między dynamiką wartości kosztorysowej a dynamiką według wartości liczbowej. "Jakaś część wzrostu wartości kosztorysowej wynika z rosnących nakładów różnego rodzaju, np. kosztów robocizny, ponieważ w Polsce charakterystyczna jest dość duża dynamika płac. W wartości kosztorysowej inwestorzy prawdopodobnie już zaplanowali tę dynamikę" - wskazała.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 44192,00 $ tona 2,71% 20 sty
 Cynk 3673,00 $ tona 2,00% 20 sty
 Aluminium 3109,00 $ tona 2,44% 20 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.