• <
urząd_morski_gdynia_2021

Kuchciński: Trzeba wzmocnić znaczenie naszego regionu w polityce europejskiej

pc

05.09.2017 23:37 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Kuchciński: Trzeba wzmocnić znaczenie naszego regionu w polityce europejskiej
Kuchciński: Trzeba wzmocnić znaczenie naszego regionu w polityce europejskiej - GospodarkaMorska.pl

Trzeba wzmocnić znaczenie naszego regionu w polityce europejskiej, wzmocnić suwerenność naszych państw, aby ich interesy nie były lekceważone na forum międzynarodowym - mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński inaugurując konferencję "Europa Karpat", w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Spotkania przedstawicieli państw regionu karpackiego z cyklu "Europa Karpat" mają na celu wzmocnienie współpracy i partnerskich więzi pomiędzy nimi. Konferencja stanowi forum wymiany poglądów i pomysłów dotyczących wspólnych działań na rzecz rozwoju nie tylko Karpat, ale też Europy Środkowo-Wschodniej.

„Dyskutujemy o wszystkim co ważne i aktualne pamiętając, że najważniejszym bogactwem ziemi jest człowiek” – podkreślił Kuchciński. Jak dodał z geopolitycznego punktu widzenia tworzymy "pewne centrum Europy". "Oprócz takich państw jak Polska, Czechy, Słowacja i Węgry współpracują z nami Ukraina, czy państwa bałkańskie i Rumunią i Bułgarią” – zauważył.

Kuchciński przekonywał, że region Karpat to bardzo ważny obszar społecznie i kulturowo. "Na terenie Karpat, tych geograficznych, mieszka ponad 20 mln ludzi, ale jeżeli obliczymy zasób ludzki mieszkańców państw karpackich, doliczymy się ponad 150 mln ludzi" – mówił.

Jak zaznaczył, jest to siła, o której powinniśmy pamiętać. Powinniśmy też - jego zdaniem - mieć ambicje działać w takim kierunku, żeby "być traktowani jak równi z równymi, wolni z wolnymi w całej Unii Europejskiej".

"Specyfiką współpracy jest wielkowymiarowość Europy Karpat. Pod jednym szyldem mieszczą się przedsięwzięcia, które łączy troska o zachowanie wielokulturowości, bioróżnorodności, a także (troska) o zrównoważony rozwój" - powiedział Kuchciński. Jak mówił, Polska angażuje się w projekty dotyczące ochrony środowiska, inicjatywy naukowe, przedsięwzięcia o wymiarze społecznym i ekonomicznych, a także we współpracę polityczną.

"Zależy nam na utrzymaniu i wzmacnianiu wymiaru parlamentarnego współpracy w ramach Europy Karpat. Duże nadzieję pokładamy też we współpracy miast karpackich" - podkreślił Kuchciński.

Marszałek Sejmu wskazał też na "pewną spójność" w polityce zagranicznej polskiej oraz państw Europy Środkowej i Wschodniej. Wymienił w tym kontekście inicjatywę Trójmorza oraz Grupę Wyszehradzką.

Kuchciński przekonywał, że „Europa Karpat” osiąga pozytywne wynika w dziedzinach takich jak: infrastruktura, gospodarka, energetyka czy środowisko.

"Z tego wynika przekonanie, że warto zabiegać o podmiotowość całego regionu, mam na myśli naszą część Europy, aby wzmocnić jego znaczenie w polityce europejskiej, ale również wzmocnić suwerenność naszych państw. Żeby interesy państw nie były lekceważone na forum międzynarodowym" - podkreślił Kuchciński. Dodał, że przykładem skuteczności takich działań jest projekt połączeń drogowych ViaCarpatia.

Marszałek Sejmu zwrócił jednocześnie uwagę, że współpraca państw karpackich przeszła „szybką drogę ewolucji”. „Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że obecnie istnieje pilna potrzeba współdziałania w wielu płaszczyznach, ta synergia ogólnopolityczna, jak niektórzy ją nazywają. +Europa Karpat+ to kilkusetletnie dziedzictwo, wspólne bezpieczeństwo, niezwykłe bogactwa naturalne” – mówił marszałek Sejmu.

Od wtorku do czwartku pod hasłem "Projekt Europa - jaki przepis na następne dekady?" odbywa się w Krynicy XXVII Forum Ekonomiczne. To największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą co rok przyjeżdża ponad 3 tys. gości: prezydenci, premierzy, ministrowie, parlamentarzyści naszego regionu, szefowie największych firm z całego świata, najważniejsze osoby świata kultury, nauki oraz mediów z ponad 60 krajów z Europy, Azji i USA.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39575,00 $ tona 1,67% 18 paź
 Cynk 3814,00 $ tona 0,53% 18 paź
 Aluminium 3179,00 $ tona 0,54% 18 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.