• <
BOTA_2023

Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich: Rzecznik MŚP to dobre rozwiązanie

pc

28.04.2018 04:34 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich: Rzecznik MŚP to dobre rozwiązanie

Partnerzy portalu

Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich: Rzecznik MŚP to dobre rozwiązanie - GospodarkaMorska.pl

W Konstytucji Biznesu dobrym rozwiązaniem jest rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, bezstronny, apolityczny - ocenił Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich. Wyraził nadzieję, że przy wyborze rzecznika ta zasada będzie przestrzegana.

"W Konstytucji Biznesu dobrym rozwiązaniem jest rzecznik małych i średnich przedsiębiorców - bezstronny, apolityczny. Apolityczność jest tutaj najważniejsza. Mamy nadzieję, że przy wyborze rzecznika będzie to przestrzegane, bo będziemy mieli wówczas swoją reprezentację" - mówił Kowalski podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami w MPiT nt. Konstytucji Biznesu, która wchodzi w życie 30 kwietnia.

"To jest bardzo dobry krok, w bardzo dobrym kierunku. Natomiast za tym krokiem muszą nadążyć pozostałe ministerstwa. Trzeba zacząć tak upraszczać prawo, żeby ono było rzeczywiście czytelne i jasne dla przedsiębiorcy" - ocenił.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), którego wprowadza Konstytucja Biznesu, ma stać na straży przedsiębiorców i być bezstronny. Do jego zadań będzie należeć m.in. opiniowanie aktów prawnych ważnych dla przedsiębiorców, a także podejmowanie interwencji w indywidualnych sprawach.

Jak wyjaśniła w piątek Luiza Modzelewska, wicedyrektor departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, ustawa o rzeczniku wchodzi w życie 30 kwietnia, natomiast rzecznik będzie powołany w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie Konstytucji Biznesu, czyli najpóźniej do końca października.

"Siedziba rzecznika będzie określona w statucie biura rzecznika i będzie to musiało uwzględniać dwa kryteria: po pierwsze wymóg efektywnej realizacji zadań rzecznika, (...) Druga kwestia to potrzeba dekoncentracji, czyli zasady, by wykonywanie zadań administracji nie było skupione w jednej aglomeracji" - wyjaśniła.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.