pc
Trudna sytuacja emerytowanych kapitanów żeglugi wielkiej. Jak informuje Radio Szczecin, z powodu niskich emerytur coraz częściej mają oni problemy z utrzymaniem i zwracają się po pomoc do różnych instytucji. Jednorazowe świadczenie przyznaje np. Związek Zawodowy Kapitanów i Oficerów.
– Uczestniczę w posiedzeniach komisji socjalnej w PŻM, kiedyś nie było wypadków, że kapitan pisał podanie o zapomogę – powiedział dla Radia Szczecin kpt. Jerzy Lipiński, przewodniczący Organizacji Zakładowej PŻM w Związku Zawodowym Kapitanów i Oficerów, który pomaga kapitanom w trudnych sytuacjach życiowych.
Poinformował radio, że problemy coraz częściej mają kapitanowie, których żony nie pracowały.
Zdaniem kapitana Marka Stachyry, trudna sytuacja wynika z tego, że kapitanowie nie byli ubezpieczeni i nie płacili składek na ZUS.
– Zarabialiśmy w dewizach i nie było nawet możliwości, podczas pływania mogliśmy płacić na ZUS, a na urlopie takiej możliwości nie mieliśmy – powiedział dla Radia Szczecin kpt. Marek Stachyra.
W Polskiej Żegludze Morskiej kapitan zarabia około 6 400 dolarów miesięcznie, kiedy jest w morzu. Pensji nie otrzymuje na urlopie lub czekając na statek – podaje Radio Szczecin.
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
Jak organy celowo wypuszczają marynarzy na mielizny podatkowe – aktualne zmiany i praktyka organów podatkowych
Najdroższy błąd w porcie może powstać przy wyborze polisy OC, a nie podczas przeładunku
Marynarski Paragraf 22 - definicja transportu międzynarodowego
IMO przeciwna opłatom za tranzyt przez cieśniny morskie
Pięć osób z zarzutami w sprawie wyłudzenia ponad 7,5 mln zł z NCBR
Strategiczny ruch CMA CGM na kontynencie arabskim. Francuskie umacnianie logistyki w Omanie [ANALIZA]