• <
smartre_2023

Czechy będą wspierać realizację korytarza Dunaj-Odra-Łaba

11.02.2016 08:08 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Czechy będą wspierać realizację korytarza Dunaj-Odra-Łaba

Partnerzy portalu

Czechy będą wspierać realizację korytarza Dunaj-Odra-Łaba - GospodarkaMorska.pl

Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej spotkał się z Jakubem Karfikiem, Ambasadorem Republiki Czeskiej w Polsce. Rozmówcy podkreślili konieczność polepszenia dostępności do polskich portów dla partnerów z Czech. Akcentowali chęć wsparcia transportu ekologicznego, w który doskonale wpisuje się żegluga śródlądowa.

W tym kontekście kluczowe znaczenie dla rozwoju polsko-czeskiej współpracy ma przywrócenie żeglowności na Odrze.
– Polski rząd przykłada do tego dużą wagę. Kwestia odbudowy polskiej żeglugi śródlądowej została poruszona w expose Pani Premier Beaty Szydło i jest to jeden z priorytetów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – zaznaczył Marek Gróbarczyk.

Szef resortu poinformował także, że Polska podjęła już działania w celu przystąpienia do Konwencji AGN oraz podtrzymuje swoje zainteresowanie realizacją projektu Dunaj-Odra-Łaba. Rozmówcy wyrazili przekonanie, że Polska i Czechy w celu realizacji tego przedsięwzięcia będą ze sobą prowadziły intensywną i korzystną dla obu stron współpracę. Minister Gróbarczyk wyraził gotowość do dialogu ze swoim czeskim odpowiednikiem.

Obecny na spotkaniu Paweł Brzezicki, Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ, zwrócił uwagę na możliwość zaangażowania się czeskich przedsiębiorców w polskich portach morskich, w szczególności w Szczecinie. Jedną z możliwości jest udział czeskich podmiotów w przetargach na dzierżawę na terenie portu.

Omawiane podczas dyskusji tematy będą rozwijane podczas kolejnych spotkań bilateralnych na poziomie międzyrządowym. Z pewnością sprzyjać temu będą silne relacje polityczne i gospodarcze łączące Polskę i Czechy, bliskie sąsiedztwo czy też obecność w organizmach międzynarodowych, jak chociażby UE czy Grupa Wyszehradzka.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.