• <
UNIWERSYTET_MORSKI_GDYNIA_1100x200

Polak w radzie nadzorczej Naftogazu

naftogaz ukraina

W skład zatwierdzonej wczoraj przez ukraiński rząd rady nadzorczej największego tamtejszego przedsiębiorstwa paliwowo-energetycznego NAK Naftogaz Ukrainy wszedł Polak Robert Śleszyński.

Ukraiński rząd zatwierdził nową radę nadzorczą przedsiębiorstwa NAK Naftogaz Ukrainy – największego w kraju koncernu paliwowo-energetycznego. Nowa rada jest międzynarodowa: znaleźli się w niej Polak Robert Śleszyński, Duńczyk Erik Rasmussen, Kanadyjczyk Duncan Nightingale, Norweg Thor Martin Anfinnsen oraz dwójka Ukraińców, reprezentujących administrację państwową: Anna Atremenko i Kostiantyn Mariewycz. 

Powołanie nowej rady nadzorczej Naftogazu to element zobowiązań ukraińskiego rządu wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i element reformy spółek należących do skarbu państwa. 

Robert Śleszyński jest jednym z czterech niezależnych członków nowej rady. Jest byłym pracownikiem Grupy Orlen, gdzie piastował m.in. stanowiska kierownika projektów w obszarze fuzji i przejęć, a także dyrektora departamentu M&A, następnie dyrektora wykonawczego ds. inwestycji kapitałowych. Pełnił także funkcję starszego doradcy ds. strategii w PwC. 

Norweg Thor Martin Anfinnsen ma w CV między innymi pracę na stanowiskach kierowniczych w Equinorze i innych spółkach energetycznych, m.in. Danske commodities, Eurogas Association czy Dublin Bay Power. Erik Rasmussen z kolei ma doświadczenie wyniesione z pracy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w zakresie finansowania projektów infrastrukturalnych i energetycznych, jest także cenionym ekspertem w dziedzinie zasobów naturalnych i ładu korporacyjnego. Z kolei Duncan Nightingale w ciągu ponad 3 dekad kariery miał okazję zarządzać wydobyciem zasobów i rozwojem aktywów energetycznych w wielu krajach, obecnie stoi na czele Blacksteel Energy. Nie jest nowym nazwiskiem na ukraińskim rynku: od 2024 roku przewodniczy radzie nadzorczej Ukrnafty, czyli spółki z portfela Naftogazu specjalizującej się w wydobyciu ropy naftowej. 

Ukraiński rząd w radzie naftogazu reprezentują Anna Artemenko i Kostiantyn Mariewycz. Artemenko to wiceminister gospodarki, środowiska i rolnictwa, specjalizująca się m.in. w kwestiach związanych z dostosowywaniem prawa do wymogów unijnych. Z kolei Mariewycz to obecny sekretarz stanu Gabinetu Ministrów Ukrainy, od lat obecny w strukturach administracji państwowej. Mariewycz zasiada w radzie Naftogazu od 2023 roku. 

fot. Depositphotos


JOTUN_2026
PSEW_2026_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.