• <
smartre_2023

PGE zamierza zbudować w Żarnowcu magazyn energii elektrycznej o mocy co najmniej 200 MW

gm

20.07.2022 13:37 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PGE zamierza zbudować w Żarnowcu magazyn energii elektrycznej o mocy co najmniej 200 MW

Partnerzy portalu

PGE zamierza zbudować w Żarnowcu magazyn energii elektrycznej o mocy co najmniej 200 MW - GospodarkaMorska.pl
Fot. PGE/Wojciech Dąbrowski

Elektrochemiczny magazyn energii elektrycznej o mocy co najmniej 200 MW i pojemności co najmniej 820 MWh zamierza zbudować PGE w Żarnowcu na Pomorzu. Spółka poinformowała w środę, że otrzymała od regulatora promesę koncesji na magazynowanie energii.

Projekt otrzymał taką promesę jako pierwszy w Polsce - podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki. Jak przypomniał, celem strategicznym Grupy PGE w obszarze magazynowania energii jest posiadanie 800 MW nowych instalacji magazynowania energii w Polsce w 2030 r.

"Instalacje zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju. Projekt magazynu energii w Żarnowcu wpisuje się w cele Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie lepszej integracji energii elektrycznej z OZE oraz ograniczenia wykorzystania wysokoemisyjnych jednostek konwencjonalnych" – dodał Dąbrowski.

Jak przypomniała spółka, projekt budowy wielkoskalowego Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej (BMEE) przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh w czerwcu 2022 r. uzyskał Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która - jak podkreśliła PGE - jest niezbędnym, niezwykle istotnym krokiem na drodze kontynuacji prac projektowych. BMEE jest jednym z największych tego typu projektów na skalę europejską - zaznaczyła PGE.

Cały projekt zakłada połączenie ESP Żarnowiec o mocy 716 MW z BMEE w innowacyjną instalację hybrydową o mocy co najmniej 921 MW i pojemności ponad 4,6 GWh. Będzie ona w stanie świadczyć pełen zakres regulacyjnych usług systemowych, posłużyć do „odbudowy” systemu energetycznego lub zasilić energią około 200 tysięcy domów przez okres co najmniej 5 godzin, przy średnim obciążeniu 5 kW na dom - poinformowała PGE. Dodatkowo magazyn będzie pełnił funkcję bilansowania technicznego i handlowego dla niestabilnych źródeł energii odnawialnej - lądowych i morskich farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych należących do Grupy PGE.

W I kwartale 2022 r. planowany BMEE został wpisany do rejestru Rynku Mocy, a prowadzone już wcześniej prace projektowe doprowadziły do uzyskania dla niego warunków przyłączenia do sieci przesyłowej.

PGE zaznaczyła, że projekt ubiega się o dotacje ze środków Komisji Europejskiej, Grupa dodatkowo poszukuje partnerów biznesowych w celu sfinansowania inwestycji.

Planowana lokalizacja magazynu znajduje się ok. 10 km od brzegu Morza Bałtyckiego. Jak przypomniała PGE, na morzu ma trzy decyzje lokalizacyjne umożliwiające budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3,5 GW. Z kolei ok. 30 km od ESP Żarnowiec i planowanego magazynu leży należąca do Grupy PGE Farma Wiatrowa „Lotnisko” o mocy ok. 100 MW z potencjałem rozbudowy o kolejne 140 MW, w tym m.in. o wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne. Połączenie wszystkich tych źródeł jednostek w jednym obszarze krajowego systemu umożliwi integrację zielonej energii elektrycznej wytworzonej w tych aktywach oraz zwiększy ich elastyczność i sterowalność - ocenia PGE.

Grupa PGE to producent energii elektrycznej z węgla i źródeł odnawialnych; ma 5,4 mln odbiorców. Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i zysku. Spółka jest notowana na giełdzie, Skarb Państwa ma niecałe 61 proc. akcji.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.