• <
mewo_2022

OSGE będzie współpracować z Hitachi przy reaktorach BWRX-300

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas OSGE będzie współpracować z Hitachi przy reaktorach BWRX-300

Partnerzy portalu

Fot. OSGE

Orlen Synthos Green Energy i lokalny oddział koncernu Hitachi będą współpracować przy projekcie budowy reaktorów jądrowych BWRX-300. Obie firmy poinformowały w czwartek o podpisaniu memorandum o współpracy w obszarach m.in. IT i inżynierii oprogramowania.

Na mocy podpisanego memorandum bezpośrednia współpraca OSGE z Grupą Hitachi będzie dotyczyć zakresu pozanuklearnego i ma obejmować między innymi najnowszej generacji produkty i systemy dla energetyki wytwórczej, rozwiązania i usługi IT, w tym systemy typu EAM (zarządzanie majątkiem organizacji), systemy i usługi cyberbezpieczeństwa, oraz usługi inżynierii oprogramowania.

Jak przypomniało Hitachi, firma jest obecna w Polse od wielu lat, ma lokalne fabryki oraz centra badawczo-rozwojowe zatrudniające wyspecjalizowaną kadrę liczącą kilka tysięcy pracowników, zrealizowała inwestycje zarówno w obszarze energetyki wytwórczej, jak i w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych.

"Współpraca z OSGE ma strategiczne znaczenie dla całej Grupy Hitachi. (...) Chcemy wykorzystać nie tylko nasze globalne doświadczenia z zakresu energetyki jądrowej, ale również naszą lokalną obecność oraz lata doświadczeń w zakresie cyfryzacji i przesyłu energii" – powiedział Dyrektor Generalny Hitachi Europe na Polskę, Austrię i Europę Centralno-Wschodnią Tadeusz Woszczyński.

Wywodzący się z Japonii koncern jest współwłaścicielem, razem z amerykańskim GE, firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) - dostawcy technologii BWRX-300. OSGE planuje budowę szeregu takich reaktorów. Jak podkreśla OSGE, spółka dąży do maksymalizacji lokalnego wkładu w projekcie i wspólnie z GEH szacuje, że ponad połowa wydatków inwestycyjnych na budowę BWRX-300 może zostać wydatkowana w Polsce.

"Współpraca z Hitachi jest czymś naturalnym. Jestem przekonany, że potencjał jednej z największych firm na świecie w połączeniu z doświadczeniem 6000 pracowników Hitachi w Polsce będzie stanowić ważne wsparcie dla ambitnego projektu budowy małych reaktorów modułowych w naszym kraju" – powiedział prezes OSGE Rafał Kasprów, cytowany w komunikacie spółki.

BWRX-300 należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE - ma powstać w Polsce do końca dekady. OSGE to spółka, w której po połowie udziałów mają Orlen oraz prywatny chemiczny koncern Synthos, należący do Michała Sołowowa.

W grudniu 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla realizacji inwestycji w sześciu lokalizacjach: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Kraków – Nowa Huta i Stalowa Wola – Tarnobrzeg. 2 lutego tego roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał pierwsze w Polsce postanowienie określające zakres raportu środowiskowego dla projektu w Stawach Monowskich.

wkr/ huw/

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.