• <
smartre_2023

Norwegia. Obywatel Rosji skazany na karę więzienia za nielegalne filmowanie dronami

jb

29.11.2022 21:15 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Norwegia. Obywatel Rosji skazany na karę więzienia za nielegalne filmowanie dronami

Partnerzy portalu

Norwegia. Obywatel Rosji skazany na karę więzienia za nielegalne filmowanie dronami - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Sąd w Oslo skazał we wtorek 50-letniego obywatela Federacji Rosyjskiej z izraelskim paszportem na 120 dni więzienia za filmowanie dronami. Mężczyzna złamał przepisy sankcyjne, zabraniające Rosjanom korzystania w Norwegii z tego rodzaju sprzętu.

Według sądu Rosjanin 47 razy posłużył się dwoma dronami w okresie od 27 sierpnia do 11 października. W skonfiskowanych nośnikach pamięci znaleziono zdjęcia norweskiej przyrody oraz nieruchomości.

Sąd nie znalazł dowodów, aby mężczyzna zajmował się działalnością szpiegowską. Rosjanin przyznał się do robienia zdjęć, ale twierdził, że jest niewinny, gdyż nie wiedział o istnieniu sankcji.

Obywatel Federacji Rosyjskiej został zatrzymany na początku października na norwesko-rosyjskim przejściu granicznym w Storskog, gdy próbował wyjechać z Norwegii. W jego samochodzie celnicy znaleźli drony oraz sprzęt fotograficzny.

W ubiegłym tygodniu inny - 34-letni - Rosjanin został skazany na 90 dni więzienia za nielegalne loty dronami. W ostatnich tygodniach norweskie władze zatrzymały kilku obywateli Rosji pod zarzutem tego rodzaju działalności.

Jesienią władze Norwegii podwyższyły alert bezpieczeństwa po doniesieniach o przypadkach lotów niezidentyfikowanych dronów nad polami naftowymi i gazowymi. Po wyciekach z gazociągów Nord Stream, spowodowanych aktami sabotażu, norweskie siły zbrojne zwiększyły patrole na Morzu Norweskim oraz Morzu Północnym, gdzie znajduje się infrastruktura energetyczna.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.