• <

Szef włoskiego MSW proponuje hot spoty na statkach na Morzu Śródziemnym

27.04.2016 12:46 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Szef włoskiego MSW proponuje hot spoty na statkach na Morzu Śródziemnym
Szef włoskiego MSW proponuje hot spoty na statkach na Morzu Śródziemnym - GospodarkaMorska.pl

Włochy proponują urządzenie punktów identyfikacji migrantów na morzu - oświadczył w środę szef MSW Angelino Alfano. Jego zdaniem tzw. hot spoty, punkty pobierania odcisków palców i zbierania danych osobowych, mogłyby powstać na statkach ratujących uchodźców.

“Analizujemy możliwość zaproponowania Unii Europejskiej wykorzystania statków jako miejsc identyfikacji migrantów, by móc pobrać odciski palców i dane na morzu w czasie akcji ratunkowej” - oświadczył minister Alfano podczas spotkania z unijnym komisarzem ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitrisem Awramopulosem w Katanii na Sycylii.

Sprawa tzw. hot spotów wywoływała wcześniej polemiki między władzami Włoch a przedstawicielami Unii Europejskiej, którzy apelowali do Rzymu o wprowadzenie skutecznych metod identyfikacji migrantów.

Włochy odpowiadają, że system ten działa sprawnie. Ponadto władze włoskie zapowiedziały na jesieni zeszłego roku, że odciski palców będą pobierane od wszystkich migrantów, nawet jeśli oznaczać to będzie użycie wobec nich siły. Niektórzy nie zgadzają się na poddanie takiej procedurze.

Komisarz Awramopulos i szef włoskiego MSW otworzyli oficjalnie w Katanii siedzibę regionalnej grupy zadaniowej Unii (EURTF). Jest to - wyjaśniono w czasie uroczystości - platforma współpracy między różnymi grupami ekspertów z unijnych agencji, między innymi Frontexu i europejskiego urzędu wsparcia w dziedzinie azylu, zaangażowanych w kwestie organizacji punktów identyfikacji i przyjmowania migrantów. Ta grupa zadaniowa pomaga władzom włoskim w zarządzaniu napływem migrantów i walce z ich przemytem.

Minister Alfano oświadczył, odnosząc się do kryzysu migracyjnego: “Potrzeba zdecydowanych działań ze strony Unii Europejskiej, bo stoimy na rozdrożu”.

„W przeciwnym razie Unia ma przed sobą bardzo posępną i smutną perspektywę” — dodał.

Awramopulos stwierdził zaś: „Wszystkie kraje członkowskie powinny zaakceptować kroki podjęte przez UE” w sprawie kryzysu z napływem migrantów. Dodał, że Unia postępuje w duchu odpowiedzialności i solidarności.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.