• <

Rosja: Ministerstwo obrony zapowiada duże ćwiczenia na Morzu Śródziemnym

ew

30.08.2018 12:50 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosja: Ministerstwo obrony zapowiada duże ćwiczenia na Morzu Śródziemnym

Partnerzy portalu

Rosja: Ministerstwo obrony zapowiada duże ćwiczenia na Morzu Śródziemnym - GospodarkaMorska.pl

 Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało w czwartek przeprowadzenie ćwiczeń na Morzu Śródziemnym w dniach 1-8 września; ma w nich wziąć udział ponad 25 okrętów i statków pomocniczych oraz około 30 samolotów.

"Zgodnie z planem przygotowań sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej pod kierunkiem dowódcy marynarki wojennej admirała Władimira Korolowa w dniach od 1 do 8 września roku 2018 na Morzu Śródziemnym zostaną przeprowadzone ćwiczenia na dużą skalę grupy sił marynarki wojennej i sił powietrzno-kosmicznych Rosji" - poinformował rosyjski resort obrony.

Objaśniono, że planowane jest użycie w manewrach ponad 25 okrętów i jednostek pomocniczych, w tym krążownika rakietowego Marszał Ustinow. "W międzynarodowej przestrzeni powietrznej do zadań ćwiczebnych przystąpi około 30 samolotów, w tym bombowce strategiczne Tu-160, samoloty dalekiego rozpoznania, wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych Tu-142MK i Ił-38, myśliwce Su-33 i samoloty wielozadaniowe Su-30SM" - informuje ministerstwo obrony Rosji.

Agencja Retuers zaznacza, że do ćwiczeń rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym dochodzi w czasie napięć między Rosją a Zachodem w związku z syryjską prowincją Idlib. To ostatnia duża enklawa pod kontrolą dżihadystów i sił rebelianckich, a - jak podały w środę źródła zbliżone do władz w Damaszku - syryjskie siły rządowe przygotowują się do ofensywy na tę prowincję.

W poniedziałek rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że USA przygotowują się do przeprowadzenia ataku rakietowego na syryjskie siły rządowe oraz, że USA wzmacniają swe zdolności uderzeniowe na Bliskim Wschodzie. Ambasador Rosji w USA generał Anatolij Antonow przekazał, że w tym tygodniu poinformował przedstawicieli władz amerykańskich o zaniepokojeniu Moskwy przygotowywaniem przez Waszyngton nowych ataków na Syrię. Ostrzegł przed "bezpodstawną i nielegalną agresją" na ten kraj.

Dziękujemy za wysłane grafiki.