• <

Na Bałtyku rozpoczęły się największe ćwiczenia marynarki i lotnictwa morskiego

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Na Bałtyku rozpoczęły się największe ćwiczenia marynarki i lotnictwa morskiego
Na Bałtyku rozpoczęły się największe ćwiczenia marynarki i lotnictwa morskiego - GospodarkaMorska.pl

pc

03.10.2016 Źródło: własne

Na morzu i w powietrzu. Rozpoczęły się największe w tym roku ćwiczenia polskiej marynarki wojennej. Ich scenariusz do końca owiany jest tajemnicą. Manewry potrwają przez cały tydzień i odbywają się jednocześnie w trzech miejscach na Bałtyku.

– Szczegółów nie mogę zdradzić. Będą one ujawniane na bieżąco. Kryzys, z którym zmierzą się ćwiczący, jest fikcyjny, ale działania muszą się odbywać w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realnych – wyjaśnia portalowi polska-zbrojna.pl kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski.

Ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni noszą kryptonim „Ostrobok”, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu – „Wargacz”, a Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – „Kormoran”. Zaangażowane w nie śmigłowce, samoloty, jednostki pomocnicze i okręty przez najbliższy tydzień będą współpracować, a ich celem jest wspólny scenariusz, którego dowódcy jednostek póki co ujawniać nie chcą. Na morze wyjdzie łącznie kilkanaście okrętów i jednostek pomocniczych. Wśród nich znajdą się m.in. mały okręt rakietowy ORP „Grom”, korweta ORP „Kaszub”, okręt ratowniczy „Lech” oraz dwa okręty podwodne. Jak podaje portal polska-zbrojna.pl, będą one toczyły symulowane pojedynki z siłami nawodnymi, wspomaganymi przez lotnictwo ZOP, czyli te wyspecjalizowane w zwalczaniu okrętów podwodnych. W planach są także strzelania artyleryjskie. Oprócz tego, okręty zawiną do bazy w Helu, by tam uzupełnić zapasy rakiet i torped.

W ćwiczeniach, razem z  okrętami 3. i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, biorą udział także siły lądowe. Wśród nich m.in. 43. Batalion Saperów z podlegającą mu kompanią chemiczną, oraz Morska Jednostka Rakietowa z Siemirowic. Do zadań przystąpiły także samoloty i śmigłowce Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W Gdyni Babich Dołach i na Helu ćwiczą m.in. startowanie i lądowanie wprost z portowego nabrzeża oraz współpracę z pływającymi jednostkami Straży Granicznej. Lotnicy biorą także udział w działaniach związanych ze zwalczaniem okrętów podwodnych oraz ratownictwem. Pierwszy raz w historii do tego ćwiczenia użyte zostały inne jednostki niż te typowo ratownicze, bo zdaniem dowództwa, żołnierze muszą być gotowi i na taki wariant.

Ćwiczenia „Wargacz”, „Ostrobok” i „Kormoran” potrwają do końca tygodnia.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.