• <

Komisja obrony pozytywnie o szczegółowych kierunkach przebudowy armii

pc

11.09.2019 04:50 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Komisja obrony pozytywnie o szczegółowych kierunkach przebudowy armii
Komisja obrony pozytywnie o szczegółowych kierunkach przebudowy armii - GospodarkaMorska.pl

Sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała we wtorek "Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2021-2035".

To pierwszy tego typu dokument przygotowany w 15-letniej, a nie jak dotychczas 10-letniej perspektywie. Jest on podstawą bardziej szczegółowych planów, w tym planu modernizacji technicznej.

"Bardzo się cieszę, że nie było głosów przeciwnych. To świadczy to tym że to dobry dokument" – powiedział przewodniczący komisji Michał Jach (PiS). "Ważne, że dokument dotyczy planowania na 15 lat, zgodnie ze standardami NATO, będzie aktualizowany co cztery lata. W obecnej sytuacji czas systemów, w które wyposażamy siły zbrojne, często przekracza 10 lat" – zaznaczył.

Jak powiedział przewodniczący, w opiniowanym dokumencie "są pewne, bardzo istotne zmiany" w porównaniu z poprzednimi szczegółowymi kierunkami. "Zmieniła się filozofia postrzegania rozwoju sił zbrojnych; wprowadzone zmiany odpowiadają na dynamikę i globalizację zagrożeń. To bardzo dobry dokument. Czekamy teraz na program modernizacji technicznej" – dodał Jach.

Pozytywnie o opiniowanym dokumencie wypowiedział się też wiceprzewodniczący komisji, były wiceminister obrony Czesław Mroczek (PO-KO). "Po raz pierwszy szczegółowe kierunki zostały przygotowane na 15-letni okres. Odnotowuję, że zostało to zrobione w terminie, poprzednie dokumenty były przyjmowane z rażącymi opóźnieniami" - powiedział Mroczek.

Zaznaczył również, że "nie było kontrowersji, nikt nie głosował przeciwko temu projektowi". "Dyskusja była, były pewne wątpliwości, ale nie było głosów przeciw. Jest zapowiedź dobrych działań, jest odniesienie się do tego, co pojawia się na świecie w związku z nowymi zagrożeniami" – dodał.

Także wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz zwrócił uwagę, że dokument różni się od poprzednich przede wszystkim 15-letnią – a nie 10-letnią pespektywą planistyczną. "Otwiera to nowe, większe możliwości planistyczne przed polska armią, otwiera też drogę do przygotowania kolejnych dokumentów"- powiedział. Dodał, że priorytety zawarte w liczącym kilkanaście stron dokumencie są zbieżne z realizowanymi obecnie, jak rozbudowa komponentu cybernetycznego. Wiceszef MON zaznaczył, że choć w wielu obszarach "Strategiczne kierunki" są kontynuacją dotychczasowych dokumentów, to pewne plany są wyraźniej zapisane, jest np. wprost mowa o samolotach piątej generacji.

Główne kierunki rozwoju sił zbrojnych wskazuje prezydent, a Rada Ministrów co cztery lata przyjmuje uchwałę w sprawie szczegółowych kierunków na 15 lat (przed zmiana ustawy w ubiegłym roku ten okres wynosił 10 lat). Dokument jest podstawą przygotowywanego przez MON programu rozwoju sił zbrojnych, a ten – podstawą planu modernizacji technicznej, który pozwala zawierać umowy na zakup uzbrojenia i wyposażenia.

Obecnie obowiązujące "Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP" zostały określone na lata 2017-2026. Kolejne zostaną przyjęte na 15 lat, według planu w 2020 r. po przyjęciu szczegółowych kierunków powstanie kolejny program rozwoju sił zbrojnych - także operujący w perspektywie 15-letniej.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35325,00 $ tona 1,73% 21 wrz
 Cynk 3002,00 $ tona -0,50% 21 wrz
 Aluminium 2863,00 $ tona 0,60% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.