• <
CTM_980X120_gif_2020

Atak terrorystów na Morzu Czerwonym

Strona główna MW, służby morskie Atak terrorystów na Morzu Czerwonym

mb

18.11.2019 Źródło: własne
Atak terrorystów na Morzu Czerwonym - GospodarkaMorska.pl

Koalicja wojskowa dowodzona przez Arabię Saudyjską w Jemenie poinformowała w poniedziałek, że popierający rząd Iranu bojownicy ruchu terrorystycznego Huti przechwycili 17 listopada Holownik RABIGH 3 płynący pod banderą Arabii Saudyjskiej oraz przejęli południowokoreańską platformę wiertniczą.

Holownik został przechwycony na północ od wyspy Kamaran i przetransportowany do Al Qaryah. Z oficjalnych źródeł wynika, że platforma wiertnicza holowana przez  jednostkę RABIGH 3 również została zajęta przez terrorystów.

Rzecznik koalicji pułkownik Turki al-Malki przekazał mediom państwowym w Arabii Saudyjskiej, że najemnicy byli uzbrojeni i mogą należeć do międzynarodowej siatki terrorystycznej zagrażającej żegludze na całym świecie. Nie powiedział, ilu członków załogi przebywało na pokładzie statków oraz platformie wiertnicznej
 
RABIGH 3 jest holownikiem typu AIS służącym również do gaszenia pożarów na platformach wiertniczych. Ma 39 metrów długości,11 metrów szerokości i nośność 375 ton. Został zbudowany w 1987 roku i pływa pod banderą Arabii Saudyjskiej.

W 2015 roku sojusz państw Arabii Saudyjskiej wyparł siły bojowników Huti z wybrzeża Jemenu. Niestety terrorystom udało się przejąć największy port Morza Czerwonego Hodeidah, gdzie znajduje się baza marynarki wojennej. Huti zagrażają jednostkom (przede wszystkim tankowcom) przepływającym przez cieśnine Bab-al-Mandab w południowej części Morza Czerwonego.

Źródło:
własne

Dziękujemy za wysłane grafiki.