• <
smartre_2023

Eolus i Simply Blue Group chcą wspólnie rozwijać pływające farmy wiatrowe na Bałtyku

11.12.2022 13:37
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Eolus i Simply Blue Group chcą wspólnie rozwijać pływające farmy wiatrowe na Bałtyku

Partnerzy portalu

Eolus i Simply Blue Group chcą wspólnie rozwijać pływające farmy wiatrowe na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Eolus jako jednej z pierwszoplanowych deweloperów elektrowni wiatrowych w Skandynawii oraz Simply Blue Group, wiodący irlandzki deweloper morskiej energetyki wiatrowej, w ramach nowego partnerstwa będą rozwijać cztery projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Inwestorzy chcą postawić na pływające fundamenty. 

Dwa projekty pływających farm wiatrowych będą realizowane w Szwecji oraz dwa kolejne – w Finlandii. Na projekt „SeaSapphire” składają się cztery farmy wiatrowe:

– Skidbladner - zlokalizowana 100 km na południowy wschód od Sztokholmu

– Herkules - zlokalizowana 60 km na południowy wschód od wyspy Gotlandii

– Un-disclosed - zlokalizowana w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim

– Wellamo - zlokalizowana 90 km poza regionem Satakunta

– Projekty SeaSapphire, wzmocnią i zdywersyfikują nasze portfolio offshore. Połączenie wieloletniego doświadczenia Eolusa w rozwijaniu projektów odnawialnych oraz wiedzy specjalistycznej Simply Blue Group w zakresie pływającego wiatru pozwoli nam zbudować silne i udane partnerstwo. Daje to ogromne możliwości dodania znaczącej produkcji zielonej energii elektrycznej w krajach nordyckich – komentuje Per Witalisson, szef Eolus.

Z kolei Sam Roch-Perks, prezes Simply Blue Group dodaje, że podejście deweloperów do błękitnej gospodarki przyniesie korzyści społeczeństwom nadmorskim i interesariuszom w postaci nowych miejsc pracy i zaangażowania w działania, które umożliwią zarządzanie zrównoważoną transformacją energetyczną w Finlandii i Szwecji oraz osiągnięcie celów związanych z neutralnością klimatyczną. 

Projekty joint venture są w trakcie opracowywania, a szczególny nacisk kładzie się na rozwój łańcucha dostaw. Gdyby wszystko przebiegało zgodnie z obecnymi planami, projekty te produkowałyby do 40TWh/rok, przyczyniając się do realizacji ambicji i potrzeb Szwecji i Finlandii w zakresie zwiększenia produkcji ekologicznej energii elektrycznej.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.