Kwestie związane z energetyką, odnawialnymi źródłami energii, a także obecną sytuacją geopolityczną - były, jak podaje kancelaria premiera, głównymi tematami wtorkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerrym.
Wicekanclerz, minister gospodarki Niemiec Robert Habeck udał się we wtorek do Wiednia, gdzie odbył rozmowy z przedstawicielami rządu Austrii i austriackim prezydentem Alexandrem Van der Bellenem o współpracy w obliczu niedoborów gazu. Jak pisze agencja APA, oba kraje są w bardzo dużym stopniu uzależnione od dostaw gazu z Rosji.
Rumunia osiągnęła rekordowy odsetek krajowego gazu ziemnego w łącznych zapasach tego surowca, ogłosił we wtorek premier kraju Nicolae Ciuca na swoim profilu na Facebooku. Dodał, że udział ten sięga już 70 proc.
Komisja Europejska wyraziła we wtorek zadowolenie w związku z decyzją władz Kanady o zwrocie do Niemiec po serwisowaniu turbiny gazociągu Nord Stream 1. Podkreśliła, że krok ten usuwa jedną z wymówek stosowanych przez Rosję dla ograniczania dostaw gazu do UE.
Pływający pod banderą Singapuru metanowiec BW Magnolia dostarczył 176. dostawę skroplonego gazu na terminal LNG w Świnoujściu.
Skarga spółki Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową z 2019 roku, która rozszerzyła niektóre zasady rynku wewnętrznego gazu ziemnego na gazociągi z państw trzecich, jest dopuszczalna - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE, zmieniając tym samym wcześniejsze postanowienie Sądu UE.
Przekazanie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 z Kanady do Niemiec to szokująca sprawa. Niemcy utwierdzają najgorsze stereotypy o tym, że są krajem, który zawsze priorytetowo traktował relacje z Rosją i czyni to nadal - mówi PAP szef delegacji PE ds. relacji UE z Rosją, europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).
We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa w związku z sytuacją na rynku gazu. Projekt przewiduje m.in. przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu odbiorcom domowym i instytucjom pożytku publicznego.
Choć głównym dostawcą gazu do Hiszpanii pozostają Stany Zjednoczone, które pokrywają około 30 procent zapotrzebowania, to do roszady doszło na drugim miejscu, gdzie Rosja wyprzedziła Algierię.
Do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen uzyska 4,5 GW energii. W I kw. br. Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE - powiedział PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Orlen przygotowuje się także do transformacji w paliwach - dodał.
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy