• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Tour de Stocznia - zwiedzanie Stoczni Gdańskiej na rowerach

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Tour de Stocznia - zwiedzanie Stoczni Gdańskiej na rowerach
Tour de Stocznia - zwiedzanie Stoczni Gdańskiej na rowerach - GospodarkaMorska.pl
13.07.2016 Źródło: PAP

Zwiedzanie Stoczni Gdańskiej na rowerach pod hasłem Tour de Stocznia organizuje w czwartek Europejskie Centrum Solidarności. Podczas półtoragodzinnej przejażdżki będzie można zobaczyć m.in. niedostępne na co dzień części zakładu.

"Tour de Stocznia to w pewnym sensie nawiązanie do rowerowej tradycji Stoczni Gdańskiej. W latach 70., 80. i 90. ub. wieku rowery były bowiem dość popularnym i praktycznym środkiem transportu na terenie tego zakładu. Umożliwiały pracownikom szybkie i sprawne przemieszczanie się po obszarze firmy, który obejmował niespełna 150 hektarów" - powiedział PAP kustosz ECS i organizator przejażdżki Andrzej Trzeciak.

Dodał, że jeśli traktować stocznię jako "przemysłowe miasto", to z pewnością było to w przeszłości miasto z największą w Polsce liczbą rowerów. Jego zdaniem, pojazdów tych w stoczni mogłoby być kilkaset. "Pod względem ich zagęszczenia stocznia mogła konkurować nawet z Amsterdamem" - powiedział.

Wyjaśnił, że stoczniowcy byli zagorzałymi cyklistami nie tyle z wyboru, co z konieczności i przymusu. "Odległości dzielące w stoczni różne miejsca sięgały nawet kilku kilometrów. Pieszo na taką trasę trzeba było poświęcić kilkadziesiąt minut, a rowerem jedynie kilka lub kilkanaście minut. W stoczni rower był obiektem pożądania i troski. Stoczniowcy pracowali bowiem na akord, co oznaczało, że ile przepracowali, tyle zarobili. Szybkie przemieszczanie się po zakładzie leżało więc w ich prywatnym interesie" - powiedział kustosz ECS.

Trzeciak podkreślił, że Tour de Stocznia wbrew nazwie nie będzie rajdem, ani wyścigiem rowerowym.

"Będzie to zwiedzanie niespieszne. Będziemy chcieli zajrzeć do wszystkich historycznych części stoczni, w tym dawnej Stoczni Cesarskiej, czyli terenu A Stoczni Gdańskiej im. Lenina, oraz jej terenu B, tj. byłej Stoczni Schichaua. Obejrzymy stoczniowe pochylnie, a także wybierzemy się na wyspę Ostrów, niedostępną na co dzień do zwiedzania" - objaśnił.

Nadmienił, że dla ok. 30 uczestników wyprawy przygotowano również kilka ciekawostek. "Dowiedzą się, co robi w stoczni Mleczny Piotr, skąd wypatrywano alianckich bombowców i dlaczego stoczniowe rolki były jedyne na świecie. Dziś jednak nie chciałbym zdradzać, co się za tym wszystkim kryje. Niech będzie to prawdziwa atrakcja dla tych, którzy wezmą udział w naszym rowerowym spacerze" - zastrzegł Trzeciak.

Tour de Stocznia ruszy w czwartek w godzinach popołudniowych spod Pomnika Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności.

Kolejna taka rowerowa wycieczka ma się odbyć 14 sierpnia w 36. rocznicę wybuchu historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.