• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Szósta edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku za nami!

PMK

10.12.2015 08:00 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Szósta edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku za nami!

Partnerzy portalu

Szósta edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku za nami! - GospodarkaMorska.pl

Już ponad 18 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku. Uroczystość zakończenia kolejnego sezonu odbyła się 9 grudnia na Wyspie Spichrzów, z widokiem na Motławę.

Infrastruktura wodna Gdańska zmienia się na naszych oczach, a tym zmianom już od sześciu lat nieodłącznie towarzyszy Program Edukacji Morskiej. Po prawie półwieczu jachty znów mogą cumować przy Wyspie Spichrzów wzbogacając krajobraz Głównego Miasta. To przestrzeń spotkania historii
z przyszłością i dlatego właśnie tu odbyło się podsumowanie kolejnego sezonu Programu, który jest przykładem nowoczesnej edukacji morskiej i jednocześnie kontynuacji tradycji Miasta Gdańska.

W pawilonie informacyjnym Granarii Gdańsk spotkali się przedstawiciele instytucji  zaangażowanych  w realizację Programu oraz dyrektorzy szkół. Podczas uroczystości podsumowany został kolejny rok żeglarskich aktywności.

Na liczne walory edukacyjne żeglarstwa zwrócił uwagę Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rozwoju Społecznego:  Kluczowym jest doświadczenie, podczas którego grupa uczniów staje się załogą i wspólnymi siłami wprawia jacht w ruch. Podziwianie Gdańska z wodnej perspektywy uświadamia, jak znaczącą rolę w historii i rozwoju naszego Miasta odgrywał i odgrywa przemysł morski. Łączy nas woda i myśląc o rozwoju Gdańska nie możemy o niej zapominać.

A jak udział w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku ocenia młodzież? Podczas uroczystości zaprezentowane zostały wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 57% uczestników stwierdziło, że Program jest ważnym uzupełnieniem nauczania historii, 69% ankietowanych po wypłynięciu w rejs nabrało większego szacunku do Morza Bałtyckiego, a aż 77% uświadomiło sobie jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie. 37% myśli o kontynuacji żeglarskiej edukacji.

- Co trzeci uczestnik rejsu chciałby chciałby wrócić na łódkę. To dobry wynik – podkreśla Mateusz Kusznierewicz pomysłodawca Programu Edukacji Morskiej. Mistrz olimpijski podkreślił również, że żeglarstwo to bardzo różnorodny sport, w którym każdy może wybrać swoją własną drogę.

Bez dwóch zdań żeglarską pasją zarazili się laureaci ogólnopolskiego konkursu „Świat za sto lat”, którzy wypłynęli w wakacyjny rejs na pokładzie jachtu True Delphia, z kapitanem Andrzejem Kopytko.

Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji był także wyjazd reprezentacji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku na wystawę światową EXPO do Mediolanu. Młodzież przeprowadziła warsztaty żeglarskie i opowiadała o gdańskiej inicjatywie w międzynarodowym Pawilonie programu Kinder+Sport. Dodatkowe aktywności realizowane są dzięki zaangażowaniu sponsorów Programu Grupy LOTOS oraz Ferrero Polska.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.