PMK
Już ponad 18 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku. Uroczystość zakończenia kolejnego sezonu odbyła się 9 grudnia na Wyspie Spichrzów, z widokiem na Motławę.
Infrastruktura wodna Gdańska zmienia się na naszych oczach, a tym zmianom już od sześciu lat nieodłącznie towarzyszy Program Edukacji Morskiej. Po prawie półwieczu jachty znów mogą cumować przy Wyspie Spichrzów wzbogacając krajobraz Głównego Miasta. To przestrzeń spotkania historii
z przyszłością i dlatego właśnie tu odbyło się podsumowanie kolejnego sezonu Programu, który jest przykładem nowoczesnej edukacji morskiej i jednocześnie kontynuacji tradycji Miasta Gdańska.
W pawilonie informacyjnym Granarii Gdańsk spotkali się przedstawiciele instytucji zaangażowanych w realizację Programu oraz dyrektorzy szkół. Podczas uroczystości podsumowany został kolejny rok żeglarskich aktywności.
Na liczne walory edukacyjne żeglarstwa zwrócił uwagę Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rozwoju Społecznego: Kluczowym jest doświadczenie, podczas którego grupa uczniów staje się załogą i wspólnymi siłami wprawia jacht w ruch. Podziwianie Gdańska z wodnej perspektywy uświadamia, jak znaczącą rolę w historii i rozwoju naszego Miasta odgrywał i odgrywa przemysł morski. Łączy nas woda i myśląc o rozwoju Gdańska nie możemy o niej zapominać.
A jak udział w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku ocenia młodzież? Podczas uroczystości zaprezentowane zostały wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 57% uczestników stwierdziło, że Program jest ważnym uzupełnieniem nauczania historii, 69% ankietowanych po wypłynięciu w rejs nabrało większego szacunku do Morza Bałtyckiego, a aż 77% uświadomiło sobie jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie. 37% myśli o kontynuacji żeglarskiej edukacji.
- Co trzeci uczestnik rejsu chciałby chciałby wrócić na łódkę. To dobry wynik – podkreśla Mateusz Kusznierewicz pomysłodawca Programu Edukacji Morskiej. Mistrz olimpijski podkreślił również, że żeglarstwo to bardzo różnorodny sport, w którym każdy może wybrać swoją własną drogę.
Bez dwóch zdań żeglarską pasją zarazili się laureaci ogólnopolskiego konkursu „Świat za sto lat”, którzy wypłynęli w wakacyjny rejs na pokładzie jachtu True Delphia, z kapitanem Andrzejem Kopytko.
Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji był także wyjazd reprezentacji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku na wystawę światową EXPO do Mediolanu. Młodzież przeprowadziła warsztaty żeglarskie i opowiadała o gdańskiej inicjatywie w międzynarodowym Pawilonie programu Kinder+Sport. Dodatkowe aktywności realizowane są dzięki zaangażowaniu sponsorów Programu Grupy LOTOS oraz Ferrero Polska.
Muzealna droga ORP Sokół. Początek nowego etapu życia okrętu
Góra lodowa kolosalna jak Londyn oderwała się od szelfu na Antarktydzie
31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w UMG
Symulator szkoleniowy reachstackera w VR. Jak może zaoszczędzić Twoje pieniądze? [WIDEO]
Erasmus+ w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku
Największy kwiat zatopiony w bursztynie ma przynajmniej 34 miliony lat