• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Rusza rajd nad Bałtykiem na pomoc kobietom z niepełnosprawnością ruchową

pc

04.07.2017 00:48 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Rusza rajd nad Bałtykiem na pomoc kobietom z niepełnosprawnością ruchową
Rusza rajd nad Bałtykiem na pomoc kobietom z niepełnosprawnością ruchową - GospodarkaMorska.pl

Przez 20 dni kobieca ekipa pokona wybrzeże Morza Bałtyckiego, by w ten sposób wskazać problemy z dostępnością plaż dla osób niepełnosprawnych. „Naszym marzeniem jest aby w każdej gminie było chociaż jedno zejście na plażę dostępne dla każdego” - powiedziała PAP organizatorka rajdu.

Po raz szósty fotografka i aktywistka Sylwia Nikko-Biernacka wyruszyła w poniedziałek ze Świnoujścia w pieszy rajd odbywający się pod hasłem "440 km po zmianę". Podczas wyprawy będą jej towarzyszyć ambasadorki projektu - kobiety z niepełnosprawnością ruchową. Zakończenie wyprawy zaplanowano na 24 lipca w Piaskach (województwo pomorskie).

"Mamy marzenie, aby w każdej miejscowości lub gminie w Polsce było choć jedno dostępne zejście na plażę. Takie, które jest wygodne dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, ale też dla ludzi starszych czy opiekunów z małymi dzieci" - powiedziała w rozmowie z PAP Nikko-Biernacka.

Pytana, czy od początku trwania projektu zauważyła zmianę w przystosowaniu zejść na plażę odpowiedziała, że "barier architektonicznych jest coraz mniej, ale wciąż one występują". "Osoby, które zajmują się modernizacją infrastruktury przy plaży nie mają wciąż dostatecznej wiedzy. Obowiązują przepisy prawa budowlanego, ale z naszego doświadczenia wiemy, że nie są one w pełni respektowane i takie zejścia mogą być po prostu niebezpieczne" - wyjaśniła.

"Oczekujemy, że wejścia na plażę będą dostępne nie tylko dla osób z niepełnosprawnością ruchową, ale też będą miały one oznaczenia fakturowe dla osób niewidzących. Myślimy o tym, aby w internecie pojawiły się dokładne informacje z podanymi numerami zejść na plaże, które są przystosowane dla osób niepełnoprawnych, a także aby uruchomiona była komunikacja, dzięki której każdy może dostać się nad morze i odpocząć" - dodała organizatorka rajdu.

Nikko-Biernacka zapowiedziała, że w ramach rajdu w nadmorskich miejscowościach zaplanowane są warsztaty dla wczasowiczów dotyczące podstawowych zasad komunikacji z osobami niepełnosprawnymi.

"Przejście dystansu wzdłuż morza łączy się także z pomocą sponsora projektu, który przekaże wsparcie jednej niepełnosprawnej kobiecie, która wymaga pomocy. W tym roku jest nią Katarzyna Bieniek, która jako 3,5-letnia dziewczynka straciła nogę w wypadku tramwajowym. Dzięki naszej akcji zostanie wymieniona część jej protezy" - zaznaczyła.

Finał tegorocznego projektu zaplanowano we wrześniu podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, na którym zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna "Części wspólne, znajdź podobieństwa". "Bohaterkami fotografii są ambasadorki naszego projektu sportretowane w scenerii plażowej. Celem tych zdjęć jest pokazanie tego, że w sposobach spędzania wolnego czasu naprawdę niewiele nas różni. Każdy ma prawo aby odpoczywać nad polskim morzem niezależnie od stopnia sprawności, od tego czy ma nogę i czy jej nie ma, czy ma rękę czy jej nie ma" - podkreśliła Nikko-Biernacka.

Do tej pory w ramach projektu przeprowadzono konsultacje społeczne z mieszkańcami w 10 wybranych nadmorskich gminach. Efektem tych działań jest powstanie 10 rekomendacji architektonicznych do planów zagospodarowania terenów zielonych z dostępem do morza.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.