• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Olbrzymia bańka lawy na Hawajach. To niezwykle rzadkie zjawisko

pc

07.04.2018 19:04 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Olbrzymia bańka lawy na Hawajach. To niezwykle rzadkie zjawisko

Partnerzy portalu

Olbrzymia bańka lawy na Hawajach. To niezwykle rzadkie zjawisko - GospodarkaMorska.pl

To zdjęcie ognistej kuli w oceanie podbija internet. Ponad 20-metrowa bańka lawy powstała na Hawajach w wyniku erupcji Mauna Ulu, będącego częścią wulkanu Kīlauea. Jak poinformowali badacze z Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS), to rzadkie zjawisko.

Zdjęcie ognistej kuli wykonał J.B Judd 11 października 1969 r. Przypomniała o nim Amerykańska Służba Geologiczna, która opublikowała je na swoim twitterowym profilu. Lawa sączyła się z wulkanu Mauna Ulu od 10 do 13 października. W chwili powstawania zdjęcia była gęsta i lepka, co spowodowało, że nie rozlała się, a utworzyła olbrzymią kopułę. To rzadkie zjawisko, kiedy bańki lawy już się pojawią, mogą mieć od 10 do 100 m średnicy.

Chociaż ognista kula na zdjęciu wygląda, jakby wyłaniała się z oceanu, to tylko złudzenie. Erupcja miała miejsce na lądzie, a rozgrzaną do czerwoności bańkę otacza magma, która przypomina fale.

Erupcja wulkanu Mauna Ulu, której częścią była bańka lawy, z przerwami trwała od 1969 do 1974 roku.

Dziękujemy za wysłane grafiki.