pc
To zdjęcie ognistej kuli w oceanie podbija internet. Ponad 20-metrowa bańka lawy powstała na Hawajach w wyniku erupcji Mauna Ulu, będącego częścią wulkanu Kīlauea. Jak poinformowali badacze z Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS), to rzadkie zjawisko.
Zdjęcie ognistej kuli wykonał J.B Judd 11 października 1969 r. Przypomniała o nim Amerykańska Służba Geologiczna, która opublikowała je na swoim twitterowym profilu. Lawa sączyła się z wulkanu Mauna Ulu od 10 do 13 października. W chwili powstawania zdjęcia była gęsta i lepka, co spowodowało, że nie rozlała się, a utworzyła olbrzymią kopułę. To rzadkie zjawisko, kiedy bańki lawy już się pojawią, mogą mieć od 10 do 100 m średnicy.
Chociaż ognista kula na zdjęciu wygląda, jakby wyłaniała się z oceanu, to tylko złudzenie. Erupcja miała miejsce na lądzie, a rozgrzaną do czerwoności bańkę otacza magma, która przypomina fale.
Erupcja wulkanu Mauna Ulu, której częścią była bańka lawy, z przerwami trwała od 1969 do 1974 roku.
Dome fountain of episode 10, October 10–13, 1969, eruption of Kilauea Volcano. This dome fountain is about 20 m (65 ft) high. Symmetrical dome fountains such as this are rare. #Tbt #HI @Volcanoes_NPS pic.twitter.com/sKSQaVINKs
— USGS (@USGS) 29 marca 2018
Otwarto Morskie Centrum Nauki
W Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu może powstać kierunek związany z budową morskich farm wiatrowych na Bałtyku
Koniec projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”
Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony
Nadchodzi Święto Morza 2023
Powstał model 3D obecnego stanu wraku Titanica. Zobacz niesamowitą wizualizację