• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Ochrona podwodnego dziedzitwa kulturowego ma wpływ na inwestycje - relacja ze spotkania dotyczącego ratyfikacji Konwencji UNESCO

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Ochrona podwodnego dziedzitwa kulturowego ma wpływ na inwestycje - relacja ze spotkania dotyczącego ratyfikacji Konwencji UNESCO
Ochrona podwodnego dziedzitwa kulturowego ma wpływ na inwestycje - relacja ze spotkania dotyczącego ratyfikacji Konwencji UNESCO - GospodarkaMorska.pl

Marek Nowak

23.08.2016 Źródło: własne

Cyfrowy system wymiany informacji między poszczególnymi służbami zajmującymi się badaniem dna Bałtyku, to jeden z efektów współpracy w zakresie ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego. W Muzeum Marynarki Wojennej odbyło się spotkanie informacyjno – konsultacyjne dotyczące zagadnień ochrony i badania wraków, związane bezpośrednio z planowaniem przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej ratyfikacji Konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego.

- Zajmujemy się tym, co można znaleźć na dnie morza, a zebrane przez nas informacje mają też przełożenie na kwestie gospodarcze, w szczegolności na prace inwestorów realizujących projekty na terenie Zatoki Gdańskiej - mówi Iwona Pomian, Kierownik Działu Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego. - Dzięki naszej pracy z wyprzedzeniem wiadomo między innymi, żena terenie objętym Studium Rozwoju Portu Gdańsk znajduje się dziewięć wrakówz okresu od XIV do XIX wieku.

Choć głównym tematem niemal pięciogodzinnego spotkania była informacja o celach Konwencji UNESCO i skutkach, które niesie ze sobą jej ratyfikacja zarówno w aspekcie formalno-prawnym, jak i wykonawczym, obejmującym koordynację współdziałania służb konserwatorskich z innymi służbami sprawującymi nadzór nad wodami morskimi i innymi podmiotami w celu zapewnienia realizacji celów Konwencji, poruszono też wiele innych zagadnień, w tym między innymi brak uregulowania dotyczącego standardów nurkowania badawczego (poza nurkowaniem archeologicznym) oraz spójnego systemu kształcenia w tym zakresie..

Zdefiniowano też kilka innych luk prawnych, a także nowych zadań z punktu widzenia obowiązków informacyjnych. Poruszono również kwestię zasobów rzeczowych i finansowych niezbędnych do realizacji zadań wynikających z Konwencji UNESCO.

- UNESCO niczego nie narzuca - podkreśla Aleksandra Wacławczyk z Polskiego Komitemu do spraw UNESCO. - Zajmujemy kulturą i edukacją, ale wypracowujemy też pewien system ochrony dziedzictwa oraz dobrych praktych w zakresie wykonywania przepisów. W 2001 roku zauważyliśmy, że w zakresie podwodnego dziedzictwa kulturowego jest luka i zaczęliśmy dążyć do jej uzupełnieni. Podstawowa korzyść, jaką Polska odniesiez podpisania tej konwencji to możliwość czerpania z doświadczenia innych krajów oraz uczestnictwo we współpracy międzynarodowej, co pozwoli też promowac nasze narodowe dziedzictwo kulturowe - dodaje.


W spotkaniu wzięli udział między innymi przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Urządów Morskich w Gdyni i Słupsku, Biura Hydrografii marynarki Wojennej.

Spotkanie odbyło się 23.08 (wtorek), a honorowy patronat nad nim objął Polski Komitet ds. UNESCO.

Departament Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa, który koordynuje przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych, związanych z implementacją postanowień Konwencji do przepisów prawa krajowego w ramach realizacji Celu Szczegółowego 1. Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2014-17, powierzył organizację spotkania firmie LEXCALIBUR sp. z o.o. 


 
Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32425,00 $ tona 0,09% 5 maj
 Cynk 2935,00 $ tona -0,81% 5 maj
 Aluminium 2446,00 $ tona 0,49% 5 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.