• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Młodzi ludzie chcą Pogorią popłynąć na ŚDM w Panamie

ew

15.02.2018 10:03 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Młodzi ludzie chcą Pogorią popłynąć na ŚDM w Panamie
Młodzi ludzie chcą Pogorią popłynąć na ŚDM w Panamie - GospodarkaMorska.pl

Młodzi ludzie chcą żaglowcem Pogoria popłynąć na Światowe Dni Młodzieży 2019 w Panamie. Rejs organizowany w 100-lecie odzyskania niepodległości i 40. rocznicę wyboru na papieża Karola Wojtyły ma promować Polskę. Będzie miał także wymiar ewangelizacyjny.

Hasło rejsu "Sail to Panama ave Mama!”.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są wolontariusze, którzy byli zaangażowani w ŚDM 2016 w Polsce. "Sam Ojciec Święty Franciszek zachęcał młodych: przyjeżdżajcie, przylatujcie i przypływajcie" – mówił PAP przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Rejsu ks. Roman Bogacz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

"Chcemy przekazać młodym ludziom z całego świata, że młodzież polska jest wierna tym ideałom, które zaszczepiał w nas św. Jan Paweł II" – dodał.

Rejs ma mieć także wymiar ewangelizacyjny. "Każdego dnia sprawowana będzie msza św., będą też spotkania biblijne i dyskusje. Chcemy budować wiarę młodych ludzi. Będąc z dala od domu i będąc uzależnionym od żywiołów: wody, wiatru, słońca, człowiek bardziej otwiera się na Boga" – mówił ks. Bogacz. "Mam nadzieję, że dojdzie do integracji młodych ludzi i że dojrzeją w wierze, zrozumieją, iż można ukształtować swój charakter w oparciu o wiarę i o wymagania - stawiając czoła wielkim wyzwaniom. Ten rejs to szkoła odpowiedzialności i współdziałania” – dodał.

Jednym z wielu pomysłów jest wykonanie wiosła, które zostałoby przekazane papieżowi Franciszkowi, jako następcy Piotra Rybaka, podczas spotkania z młodzieżą w Panamie. Młodzi ludzie chcą też schodząc w portach z pokładu Pogorii prezentować polską kulturę i tradycje, m.in. tańce regionalne, a grupa teatralna przygotuje na ŚDM pantomimę.

Pogoria ma wypłynąć 3 listopada z portu Civitavecchia kilkadziesiąt kilometrów od Rzymu. Wyprawę poprzedzi msza odprawiona przy grobie św. Jana Pawła II – pomysłodawcy ŚDM. Organizatorzy będą też zabiegać o spotkanie z papieżem Franciszkiem i jego błogosławieństwo na drogę. 11 listopada w cieśninie Gibraltarskiej młodzi ludzie chcą wrzucić do morza kwiaty, by oddać hołd premierowi rządu RP na uchodźstwie gen. Władysławowi Sikorskiemu, który w 1943 r. zginął w tym miejscu w katastrofie lotniczej. Zaplanowano, że do Panamy Pogoria dopłynie 20 stycznia 2019, na dwa dni przed rozpoczęciem ŚDM.

Rejs jest podzielony na pięć dwu- i trzytygodniowych etapów, z których każdy ma przyjąć inną czterdziestoosobową załogę na pokład. Pierwszy etap będzie wiódł z Włoch na Grand Canaria, a kolejne z: Grand Canaria na Martynikę, z Martyniki do Panamy, a po ŚDM z Panamy do Bermudów i z Bermudów do Cherbourga we Francji. Ten ostatni będzie najtrudniejszy, przeznaczony dla doświadczonych na morzu żeglarzy.

Załoga składać się będzie z uczniów szkół średnich i studentów. Poza nimi Pogorią popłyną: kapitan statku, oficerowie, wachtowi, maszyniści, kucharz, opiekunowie medyczni i kapłani. Są jeszcze miejsca na pierwszy i ostatni etap. W Światowych Dniach Młodzieży w Panamie uczestniczyć będzie 90 młodych ludzi z III i IV etapu rejsu.

Żaglowiec będzie zawijał do portów eksponując barwy i emblematy narodowe. Młodzi ludzie będą kręcić film o tym, co obcokrajowcy wiedzą o Polsce, jak odbierają Polaków i czym dla nich jest wolność i niepodległość. Film zostanie opublikowany po zakończeniu rejsu w mediach społecznościowych.

W ciągu 100 dni na morzu "Pogoria" ma pokonać blisko 12 tys. mil morskich czyli ponad 22 tys. km. Koszt rejsu jest szacowany na 2,5 mln zł. Organizatorzy: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Wypłyń na głębię” współpracujący ze Stowarzyszeniem Sail Training Association Poland poszukują sponsorów, którzy mogliby wesprzeć ten projekt.
SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.