22. października w Warszawie odbyło się IV Forum na temat kształcenia zawodowego geodetów i kartografów. Forum otworzyli i przewodniczyli dr Kazimierz Bujakowski – Główny Geodeta Kraju oraz prof. Alina Maciejewska – przewodnicząca Konwentu Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych. IV Forum poświęcone było ocenie realizacji postanowień przyjętych na III Forum oraz analizie kształcenia w zawodzie geodety w szkołach ponadgimnazjalnych.
Prof. Maciejewska stwierdziła, że uczelnie wykonały krok do przodu w celu dostosowania programów kształcenia do wymogów rynku. Niektóre z nich zaoferowały nowe specjalności, inne wykonały korekty programów i nawiązały współpracę z przedsiębiorcami. Inicjatywy podejmowane przez wyższe uczelnie w zakresie praktyk i staży przedstawił dziekan Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Radosław Wiśniewski. W ramach praktyk i staży uzyskiwane są dodatkowe efekty kształcenia, nieujęte w programach kształcenia.
Prof. Wiśniewski zwrócił uwagę, że realizacja staży i praktyk jest dużym wyzwaniem dla uczelni, w wielu sytuacjach obarczonym również ryzykiem zwrotu otrzymanych środków, w przypadku niespełnienia jednego z kluczowych kryteriów programu. Dodatkowo brak jest w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) programu dotyczącego praktyk dla geodetów i kartografów. Następnie przedstawicielka firmy BioStat zaprezentowała wstępne wyniki analizy rynku pracy w zakresie geodezji i kartografii.
Z analizy wynika, że zarówno oczekiwania pracodawców względem absolwentów, jak i absolwentów względem pracodawców rozmijają się. Pracodawcy negatywnie oceniają kreatywność i wykorzystanie wiedzy w praktyce przez absolwentów. Absolwenci mają „za złe” pracodawcom niskie wynagrodzenia i umowy cywilno-prawne. Jednocześnie podkreślają, że pracodawcy niechętnie dzielą się wiedzą ze studentami w trakcie praktyk. Ostatnia część forum poświęcona była kształceniu techników geodetów. W dyskusji zwrócono uwagę na „nadprodukcję” geodetów, jako główną przyczynę nienajlepszej sytuacji na rynku pracy. Jednocześnie zwrócono uwagę że bezrobocie w zawodzie geodety i kartografa zaczęło nieznacznie spadać. Dzięki pozyskanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii środkom na realizację dużych projektów unijnych, sytuacja powinna być stabilna do roku 2020.
Muzealna droga ORP Sokół. Początek nowego etapu życia okrętu
Góra lodowa kolosalna jak Londyn oderwała się od szelfu na Antarktydzie
31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w UMG
Symulator szkoleniowy reachstackera w VR. Jak może zaoszczędzić Twoje pieniądze? [WIDEO]
Erasmus+ w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku
Największy kwiat zatopiony w bursztynie ma przynajmniej 34 miliony lat