• <

Dwie białuchy wypuszczone na wolność po latach spędzonych w ciasnym akwarium (wideo)

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Dwie białuchy wypuszczone na wolność po latach spędzonych w ciasnym akwarium (wideo)
Dwie białuchy wypuszczone na wolność po latach spędzonych w ciasnym akwarium (wideo) - GospodarkaMorska.pl
fot. Sea Life Trust

Po dziewięciu latach przetrzymywania w niewoli i zmuszania do wykonywania sztuczek w chińskim parku wodnym Changfeng Ocean World, dwie białuchy wreszcie odzyskały wolność. Little Grey i Little White, zostały przewiezione na Islandię, gdzie będą mogły przeżyć resztę swoich dni w pierwszym na świecie rezerwacie białuch na otwartych wodach.

Przetransportowanie dwóch waleni na inny kontynent w środku globalnej pandemii nie jest łatwym zadaniem. Udało się tego dokonać brytyjskiej organizacji charytatywnej Sea Life Trust. Jak powiedział jej szef, Andy Bool: "To niesamowite uczucie przyczynić się do bezpiecznego transportu tych zwierząt do nowego, islandzkiego domu. Little Grey i Litte White nie widziały światła słonecznego odkąd były bardzo młode. Po raz pierwszy od dziewięciu lat mają styczność z naturalnym środowiskiem".

Białuchy zostały schwytane w 2011 r. u wybrzeży Rosji. Niemal całe swoje życie spędziły występując w ciasnym, chińskim parku wodnym. Obecnie oswajają się z nową przestrzenią w Beluga Whale Sanctuary prowadzonym przez Sea Life Trust w Zatoce Klettsvik  w Islandii. To pierwszy rezerwat dla białuch znajdujący się wodach otwartych na świecie.

Jak powiedziała na antenie CNN Audrey Padgett, dyrektor generalna Beluga Whale Sanctuary: "Transport Little Grey i Litte White nie był łatwym zadaniem. Każda z nich waży nieco więcej niż tonę i zjada około 50 kilogramów ryb dziennie. Operacja wymagała użycia specjalnie zaprojektowanego sprzętu, współpracy z lekarzami weterynarii oraz dużej ilości wody i lodu, aby nieustannie polewać zwierzęta".
Według Padgett, nowy dom białuch to znacznie „większe, naturalne środowisko”, które pozytywnie wpłynie na psychikę trzymanych wcześniej w zamknięciu zwierząt.


Gospodarka Morska
fot. Sea Life Trust
Gospodarka Morska
fot. Sea Life Trust
Gospodarka Morska
fot. Sea Life Trust

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.