• <

Staniłko z MR: gospodarka przestawiła się w sposób szokowy na cyfrowe tory

Strona główna Prawo, polityka Staniłko z MR: gospodarka przestawiła się w sposób szokowy na cyfrowe tory
Staniłko z MR: gospodarka przestawiła się w sposób szokowy na cyfrowe tory - GospodarkaMorska.pl

ew

23.06.2020 Źródło: PAP

Gospodarka przestawiła się w sposób szokowy na cyfrowe tory - mówił we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Jan Staniłko w Ministerstwa Rozwoju, Wskazał na zaskakujący poziom zainteresowania przedsiębiorców różnymi aspektami cyfryzacji firm.

Jak ocenił Staniłko podczas wideopanelu poświęconego cyfrowej transformacji przemysłu w ramach Europejskiego Kongresu Ekonomicznego "szok, taki jak niemożność pójścia do urzędu sprzyja zmianie nawyków" w podejściu do informatyzacji. Dodał, że nawyki i rutyny organizacyjne są często w tym obszarze kluczowym hamulcem.

Staniłko przypomniał, że zeszłym roku założono organizację Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma wspierać kompetencyjnie przedsiębiorców w procesie cyfryzacji; zaczęła ona w pełni działać tuż przed wybuchem pandemii. "Poziom zainteresowania polskich przemysłowców różnymi aspektami cyfryzacji przedsiębiorstwa bardzo nas zaskoczył. Pojedyncze seminaria miały frekwencję kilku tysięcy uczestników" - wskazał.

Dodał, że kluczowe jest, by szczególnie w obszarze sektora publicznego zrozumieć ograniczenia, "które dotykają państwo, kiedy miałoby szybko coś zrobić". "Podstawowymi ograniczeniami są kompetencje ludzi - projektowanie systemów cyfrowych nie jest rzeczą trywialną" - podkreślił. Zaznaczył, że "zawieszenie procedury zamówieniowej na czas pandemii wydatnie pomogło" w wykonaniu skoku technologicznego.

Wskazał m.in na przebudowę infrastruktury informatycznej w Ministerstwie Rodziny Pracy i Pomocy Społecznej oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w kontekście tarczy antykryzysowej. "Przy cichej, mozolnej kompetentnej pracy w sytuacji kryzysowej, przy pełnej mobilizacji można było razem z partnerami (...) zacząć tworzyć zintegrowane usługi cyfrowe udzielane nie tylko bezpośrednio przez instytucje państwowe, ale i przez instytucje zaufania publicznego" - powiedział.

Na to, że przedsiębiorcy w związku z pandemią "nie zaprzestali myślenia o rozwoju" wskazała też podczas wtorkowego panelu Zadura-Lichota z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Podkreśliła, że ogromna większość przedsiębiorców przestawiła się na pracę zdalną i obsługę klientów online. "Jedna piąta firm wprowadza automatyzację procesów" - wskazała.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.