• <
urząd_morski_gdynia_2021

Czaputowicz: Czekamy na propozycję premiera Johnsona przełamania impasu w sprawie brexitu

pc

24.07.2019 17:20 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Czaputowicz: Czekamy na propozycję premiera Johnsona przełamania impasu w sprawie brexitu
Czaputowicz: Czekamy na propozycję premiera Johnsona przełamania impasu w sprawie brexitu - GospodarkaMorska.pl

Czekamy na propozycję nowego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona przełamania impasu w sprawie brexitu - podkreślił w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef MSZ ocenił, że najlepszym rozwiązaniem byłby brexit na podstawie wynegocjowanej z UE umowy.

Były minister spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa Boris Johnson został we wtorek oficjalnie liderem Partii Konserwatywnej. W konsekwencji Johnson, który w wyścigu o fotel lidera torysów wyprzedził obecnego szefa MSZ Jeremy'ego Hunta, przejmie w środę rządy w kraju po premier Theresie May. Johnson wśród swoich priorytetów wymienił realizację brexitu, "zjednoczenie kraju" i pokonanie w wyborach lidera Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna.

Czaputowicz podkreślił w rozmowie z PAP, że wielokrotnie spotykał się z Johnsonem w czasie, gdy nowy premier Zjednoczonego Królestwa pełnił funkcję szefa MSZ. "Jest on zdecydowanym zwolennikiem wyjścia z Unii Europejskiej" - zaznaczył minister spraw zagranicznych.

Ocenił również, że bezumowny brexit byłby niedobry dla UE, Zjednoczonego Królestwa, a także Republiki Irlandii, na której będzie spoczywać obowiązek ochrony granicy z Irlandią Północną. "Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyjście na podstawie wynegocjowanej umowy, która daje czas na przystosowanie się do nowej sytuacji. Jednak umowa ta, jak wiemy, nie zyskała akceptacji w parlamencie brytyjskim. Czekamy na propozycje premiera Johnsona przełamania impasu w tej kwestii" - dodał szef MSZ.

Data wyjścia Wielkiej Brytanii z UE została przesunięta po licznych negocjacjach między premier Wielkiej Brytanii Theresą May a szefami państw i rządów krajów członkowskich podczas unijnych szczytów. Zgodnie z obowiązującymi ustaleniami Wielka Brytania powinna opuścić UE najpóźniej 31 października br. Większość państw członkowskich stale podkreśla, że wynegocjowana między Zjednoczonym Królestwem a UE umowa o wyjściu ze Wspólnoty, nie podlega już negocjacjom. Brytyjski parlament odrzucił jednak umowę już kilkukrotnie.

Boris Johnson jeszcze jako kandydat do objęcia stanowiska premiera, zapowiadał wielokrotnie, że w razie jego zwycięstwa kraj opuści UE w przepisowym terminie, tj. do 31 października. Wyjaśnił, że jego plan opiera się na wynegocjowaniu nowego porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, które nie zawierałoby kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Płn. (tzw. backstopu), przy wykorzystaniu w tym celu m.in. groźby wstrzymania wypłaty 39 miliardów funtów, na ile wyliczono zobowiązania brytyjskiego rządu wobec unijnego budżetu.

Były szef MSZ tłumaczył, że alternatywnym rozwiązaniem byłoby bezumowne opuszczenie Wspólnoty przy jednoczesnym ustaleniu na mocy postanowień Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT) krótkotrwałego okresu przejściowego pozwalającego na wypracowanie nowego porozumienia handlowego.

Johnson, który oficjalnie w środę obejmie urząd premiera Wielkiej Brytanii powtórzył swoją deklarację o wyjściu z UE 31 października br., w swoim wtorkowym wystąpieniu.

"Niczym drzemiący olbrzym, powstaniemy znowu i otrząśniemy się z braku wiary w siebie i negatywizmu za sprawą lepszej edukacji, lepszej infrastruktury, większej liczby policji i fantastycznej sieci światłowodów dostępnych w każdym domu. Zjednoczymy ten wspaniały kraj i poprowadzimy go naprzód" - mówił nowy brytyjski premier.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35325,00 $ tona 1,73% 21 wrz
 Cynk 3002,00 $ tona -0,50% 21 wrz
 Aluminium 2863,00 $ tona 0,60% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.