• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W Warszawie o Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii

pc

25.09.2018 15:39 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu W Warszawie o Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii

Partnerzy portalu

W Warszawie o Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii - GospodarkaMorska.pl

Działalność Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) - instytucji wspierającej współpracę pomiędzy uczelniami, biznesem i instytucjami publicznymi z całej Europy - była tematem konferencji, która odbyła się we wtorek w Warszawie.

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) to powołana przez Komisję Europejską instytucja, finansowana m.in. w ramach programu Horyzont 2020. Celem EIT jest wspieranie innowacji poprzez umożliwianie współpracy pomiędzy uczelniami, biznesem i instytucjami publicznymi.

"Naszą uwagę skupiamy zawsze na wielkich społecznych wyzwaniach" - podkreślił w rozmowie z PAP tymczasowy dyrektor EIT Martin Kern. "EIT tworzy więc innowacyjne społeczności, w których udzielają się przedstawiciele nauki, biznesu i edukacji - i razem pracują nad rozwiązaniami największych dzisiejszych wyzwań związanych ze zmianą klimatyczną, zrównoważoną energią, zdrowiem, pożywieniem, surowcami oraz digitalizacją" - dodał.

Działalność EIT skupia się w tzw. Wspólnotach Wiedzy i Innowacji - KIC (ang. Knowledge Innovation Communities), które aktualnie funkcjonują w sześciu wymienionych przez Martina Kerna obszarach.

"Od samego początku programu Horyzont 2020 obserwujemy, jak rosną te wspólnoty w takim właśnie modelu, jaki wprowadza EIT - i uważamy, że jest to bardzo dobry model innowacji" - stwierdził w rozmowie z PAP dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE Zygmunt Krasiński.

"W tej chwili mamy już pewne wyniki działań tych sieci innowacyjności. Po pierwsze, okazuje się, że bardzo dobre wyniki daje program edukacyjny dla studentów - już na etapie edukacyjnym są oni przygotowywani do tego, żeby podejmować oni temat wyzwań przyszłości. Po drugie, zdecydowanie większy jest udział w tych grantach małych i średnich przedsiębiorstw w ranty EIT w porównaniu np. z Horyzontem 2020 (jako całością - PAP). No i przede wszystkim Polska ma o wiele większy udział w programach EIT: jesteśmy na 9. miejscu w pozyskiwaniu grantów EIT, podczas gdy w Horyzoncie jesteśmy na 15. miejscu" - wyliczał Krasiński. "Na pewno powinniśmy więc ten model popularyzować i wyciągać z tego wnioski do pozostałych części Horyzontu 2020 - dodał.

W programach EIT uczestniczy aktualnie 81 organizacji z Polski. W 2017 r. otrzymały one granty w łącznej wysokości niemal 10 mln euro.

Jak podkreślił dyrektor KPK PB UE, programy EIT są bardzo otwarte na współpracę pomiędzy regionami oraz na włączanie w proces powstawania innowacji badaczy i firm z kolejnych regionów - choćby w ramach Regional Innovation Scheme.

Podobnie ocenił program regionalny Martin Kern z EIT. "Regional Innovation Scheme dla Europy Środkowo-Wschodniej odniósł w Polsce ogromny sukces - i tak naprawdę wciąż rośnie. Myślę, że w przyszłości jeszcze więcej polskich firm i instytucji badawczych skorzysta z oferowanej przez nas możliwości dostępu do ogólnoeuropejskich sieci innowacji" - stwierdził Kern.

Z kolei wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński podkreślał w rozmowie z PAP, że resort nauki jest partnerem większości projektów realizowanych przez EIT w ramach Wspólnot Wiedzy i Innowacji – KIC (Knowledge Innovation Communities). "Częścią KIC są z kolei jednostki naukowe i uniwersytety - udostępniamy dla tych jednostek środki finansowe, które umożliwiają im wkład własny do budowania sieci, które mają być sieciami służącymi do rozwoju innowacji, czyli łączenia biznesu z nauką" - mówił.

Jak dodał, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspiera również starania polskich naukowców na poziomie dyplomatycznym. "Staramy się o to, żeby były przyjęte odpowiednie kryteria, które umożliwiają naszym jednostkom wzięcie udziału w tych projektach - ale nie tylko na poziomie wykonawców czy członków konsorcjów, lecz także jako liderów. Mamy w tym obszarze sukcesy: np. Uniwersytet Medyczny w Łodzi został jednym z liderów wiodących KIC-u EIT Health - co nie jest wcale takie proste" - dodał wiceminister.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.