• <

Wynik wyszukiwania - "tratwy" - Wiadomości

Jak przetrwać i ratować na morzu? Ćwiczenia i badania na Bałtyku z udziałem studentów i pracowników uczelni morskich

Ćwiczenia oraz badania naukowe Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) z udziałem studentów oraz kadry Politechniki Morskiej w Szczecinie, a także Uniwersytetu Morskiego w Gdyni miały miejsce 26 marca 2024 na Zatoce Gdańskiej. Obejmowały one dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.
23.04.2024

Centrum Szkoleniowe Offshore otwarto na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Politechnik Morska w Szczecinie otworzyła w 10 maja br. Centrum Szkoleniowe Offshore. To nowoczesny obiekt, który składa się z kilkunastu urządzeń i instalacji, m.in. generatora fal w basenie, generatora mgły, czy tratwy ratunkowej. Do użytku studentów oddano też turbinę wiatrową.
10.05.2023

80 lat temu ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606

80 lat temu, 22 lutego 1943 r., na wschód od Nowej Fundlandii na Atlantyku polski niszczyciel ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606. Był to pierwszy niemiecki okręt podwodny zatopiony przez jednostkę Polskiej Marynarki Wojennej. W akcji uczestniczył także amerykański eskortowiec USCGC Campbell.
22.02.2023

Członek załogi wypadł z jachtu do morza. Komisja przygotowała raport

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku jachtu "Yachting", do którego doszło w lutym ub.r na Bałtyku. Z jednostki w trakcie rejsu wypadł członek załogi.
06.01.2023

Rekordzista w samotnym dryfowaniu na morzu pił ptasią krew i zabił rekina dzbanem

Tego rekordu lepiej nie pobijać, jak sam przyznał Poon Lim, chiński marynarz, który przeżył samotnie 133 dni na tratwie na morzu, pijąc ptasią krew i pożywiając się rekinem, którego zabił dzbanem z wodą.
29.12.2022

Historyczny wrak niszczyciela znaleziony w kanale La Manche

U południowo-zachodnich wybrzeży Anglii odnaleziono wrak USS Jacob Jones – pierwszego amerykańskiego niszczyciela zatopionego przez U-Boota.
19.08.2022

Gangi przemycające ludzi przez La Manche reklamują się na TikToku

Albańskie gangi zajmujące się przerzucaniem ludzi przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii otwarcie reklamują swoje usługi na TikToku, mimo że jest to wbrew regulaminowi tej platformy - ujawniła we wtorek wieczorem brytyjska stacja GB News.
03.08.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków morskich, tym razem w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia szkód i wypadków morskich, które miały miejsce lipcu.
28.07.2022

Flis Kanałem Elbląskim. Inicjatywę wspiera m.in. Bollore Logistics Poland

Flis Kanałem Elbląskim to rekonstrukcja historyczna spławu sosny taborskiej, dla której powstał ten kanał. Tratwą zbudowaną z siedmiu 14-metrowych tafli, spławiając 70 m sześc. sosny taborskiej popłynie profesjonalna załoga z Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników oraz ze Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula. Z tej okazji od 12 do 26 czerwca zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących na trasie kanałowych tartaków: od Iławy poprzez Miłomłyn, Małdyty, Rychliki do Elbląga.
13.05.2022

Ponant i Bureau Veritas. Ćwiczenia za kołem polarnym. Pasażer na lodzie ale bezpieczny

Organizator rejsów wycieczkowych w rejony polarne Ponant wraz z Bureau Veritas (BV) przeprowadził 24-godzinne ćwiczenia bezpieczeństwa i ratownictwa (SAREX) na kole podbiegunowym. W ćwiczeniach uczestniczyło 67 osób, w tym 33 członków załogi i ośmiu ekspertów morskich zaokrętowanych na statku wycieczkowym Le Commandant Charcot, którego operatorem jest francuski operator statków wycieczkowych Ponant.
05.01.2022

Zatonięcie transatlantyku m/s "Piłsudski" – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia naszego przedwojennego transatlantyku M/S „Piłsudski”.
11.11.2021

Drewno a żegluga

Już tysiące lat temu nasi dalecy przodkowie trudnili się szkutnictwem. Wielkie odkrycia geograficzne, międzykontynentalny handel i polityka oraz prowadzenie wojen - historia świata w dużej mierze oparta jest na żegludze. Wszystko to dzięki ludzkiej odwadze, pomysłowości i przede wszystkim… drewnu. O historii wykorzystywania tego materiału w szkutnictwie oraz jego zaletach użytkowych opowiadają eksperci firmy JAF Polska.
08.04.2021

Szkolenie Sea Survival – Personal Offshore Safety

Sytuacje awaryjne na morzu, zachowanie w obliczu zagrożenia, metody wzywania pomocy i udzielania zaawansowanej pierwszej pomocy medycznej na jachcie, strategia przetrwania w wodzie i w tratwie – to tylko niektóre z elementów szkolenia „Sea Survival – Personal Offshore Safety” organizowanego cyklicznie przez Ocean Team Sailing School.
22.01.2021

Zawieszono poszukiwania zaginionych rybaków w pobliżu wyspy Midway

Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych zawiesiła aktywne poszukiwania 10 zaginionych członków załogi z tajwańskiego statku rybackiego u wybrzeży wyspy Midway na Oceanie Spokojnym.
19.01.2021

Praktyki studentów nawigacji morskiej AMW

W dniach 25-28.08.2020 r. słuchacze studiów magisterskich nawigacji morskiej, uczestniczyli w zajęciach w Ośrodku Szkolenia Grup Specjalnych Płetwonurków RP w Pasymiu. Szkolenie osobiście prowadził szef GSP mgr inż. Maciej Rokus.
08.09.2020

… a wiatr na wantach – relacja z praktyk pod żaglami [foto]

Podchorążowie pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie morskie pod żaglami barkentyny szkolnej ORP Iskra. Już niebawem jednostka ponownie wyjdzie na morze. Tym razem na jej pokładzie praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbędą studenci II roku studiów wojenno-morskiej uczelni. Prezentujemy relacje dowódcy ORP Iskra z przebiegu szkolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła.
29.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Finał 24. Flisu Odrzańskiego w Szczecinie

Skromniejszy niż zwykle Flis Odrzański - z dwoma galarami zamiast tradycyjnej tratwy - przypłynął w sobotę do Szczecina. Przebywając blisko 500-kilometrową trasę flisacy co roku przypominają, jak wielkie znaczenie ma rzeka.
12.07.2020

Wszystko co pływa flisem się nazywa! XXIV Flis Odrzański będzie mieć swój finał w sobotę na Łasztowni

Niegdyś flisacy spływali Odrą, by pokazywać jak piękna to rzeka i jak wielki ma potencjał gospodarczy i turystyczny. Dzisiaj Flis to wydarzenie symboliczne, pokazujące morską i wodną tradycję. Już w najbliższą sobotę na Łasztowni zacumują dwa galery, a także wodniacy płynący do Szczecina łodziami, żaglówkami i motorówkami. Skromniejszy niż zwykle, ale pełen tradycji i pozytywnych, marynistycznych uczuć finał Flisu Odrzańskiego odbędzie się o godzinie 12:00 na Skwerze Kapitanów na Łasztowni. XXIV Flis Odrzański nosi imię słynnej „
09.07.2020

Załoga okrętu ORP Maćko trenuje przetrwanie na morzu w sytuacji awaryjnej

Skok do wody z burty okrętu, dopłynięcie i wejście do tratwy ratunkowej oraz wielogodzinne oczekiwanie na ratunek... to cykliczne elementy szkolenia ratowniczego załóg okrętów Marynarki Wojennej. Od poniedziałku, 18 maja, załoga okrętu ratowniczego ORP Maćko trenuje na Zatoce Gdańskiej przetrwanie na morzu w sytuacji awaryjnej.
21.05.2020

Wspomnienie o kapitanie Henryku Jaskule

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Wybitny żeglarz, który był inspiracją dla kolejnych pokoleń wilków morskich.
16.05.2020

Szkolenie żeglarskie i leadership podchorążych

W kwietniu podchorążowie 1 i 2 roku nauki rozpoczęli praktyki żeglarskie oraz szkolenie leadership. Jest to ważny element programu kształcenia kandydatów na żołnierzy zawodowych w Akademii Marynarki Wojennej. Praktyki odbywają się w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym AMW w Czernicy.
15.05.2020

Singapur: Pierwsze dostawy przesyłek na statki za pomocą dronów

Prywatny start-up w Singapurze rozpoczął dostarczanie przesyłek na pokłady statków. Z powodu ścisłych regulacji w poruszaniu się bezzałogowców w azjatyckim mieście-państwie takie loty są jednak możliwe wyłącznie nad wodą.
03.05.2020

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało 10 nowych unikatowych łodzi i tratw

O dziesięć unikatowych łodzi i tratw z Afryki, Azji, Europy i Oceanii wzbogaciło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Obiekty podarowała brytyjska archeolog Valerie Fenwick. Łodzie i tratwy wchodziły kiedyś w skład zbiorów Muzeum Morskiego w Exeter.
10.01.2020

Dlaczego statki autonomiczne to daleka przyszłość?

Obecnie inżynierowie i naukowcy pracują nad rozwojem statków autonomicznych, które będą pływać z częściową lub nawet bez ingerencji człowieka. Jednostki te, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo życia na morzu oraz ochronę środowiska morskiego, będą uwzględniały rozwiązania o najwyższym poziomie automatyzacji i informatyzacji. I o ile, pod względem technologicznym, z ust projektantów często pada stwierdzenie, że są na to nowe podejście gotowi, to reszta branży podchodzi do tematu ostrożnie. Dlaczego? Przede w
18.12.2019

Kursy w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej istnieje od 1995 r. Organizuje szkolenia w zakresie STCW dla osób, które chcą pierwszy raz podjąć pracę na statkach oraz dla doświadczonych marynarzy, pragnących podnieść swoje kwalifikacje, zarówno dla zgłoszeń indywidualnych oraz pracowników przedsiębiorstw gospodarki morskiej.
26.11.2019

Pół tysiąca kontroli na morzu

Przeszło osiemset razy jednostki pływające Morskiego Oddziału Straży Granicznej patrolowały polskie obszary morskie w ciągu pięciu miesięcy tegorocznego sezonu żeglarskiego. Funkcjonariusze odnotowali ponad trzysta zdarzeń, w których stwierdzili naruszenia przepisów prawa.
23.10.2019

USA: Znaleziono zwłoki 33 ofiar pożaru na statku

Amerykańska straż przybrzeżna poinformowała w środę, że ekipom poszukiwawczym udało się odnaleźć zwłoki 33 ofiar pożaru, do którego doszło w poniedziałek na statku dla płetwonurków u południowych wybrzeży Kalifornii. Wciąż trwają poszukiwania ciała ostatniej z 34 ofiar.
05.09.2019

Ratownicy zawiesili poszukiwania ofiar pożaru statku u wybrzeży Kalifornii

Władze Kalifornii poinformowały we wtorek, że 34 osoby zostały uznane za zmarłe w wyniku pożaru, do którego doszło na pokładzie statku pasażerskiego u południowych wybrzeży Kalifornii. Ekipy ratownicze zawiesiły poszukiwania ofiar wypadku.
04.09.2019

25 ofiar śmiertelnych po pożarze statku u wybrzeży Kalifornii

Ciała 25 osób znaleźli nurkowie w poniedziałek czasu lokalnego po pożarze, do którego doszło na pokładzie statku u południowych wybrzeży Kalifornii; dziewięć osób uznaje się obecnie za zaginione - poinformował przedstawiciel dowództwa Straży Przybrzeżnej USA.
03.09.2019

Co najmniej osiem osób zginęło w pożarze statku u wybrzeży Kalifornii

W wyniku pożaru, który w poniedziałek wybuchł na statku wycieczkowym u południowych wybrzeży Kalifornii, zginęło co najmniej osiem osób, a 26 uznano za zaginione - poinformował szeryf hrabstwa Santa Barbara Bill Brown. Według straży przybrzeżnej uratowano 5 osób.
03.09.2019

Hiszpania: Trwają poszukiwania portu dla uratowanych na morzu 124 migrantów

Hiszpańska organizacja Open Arms podała w piątek, że jej statek uratował 124 migrantów na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Libii. Ponieważ Włochy odmówiły ich przyjęcia, trwają poszukiwania portu, w którym można by wysadzić migrantów zabranych z dwóch łodzi.
04.08.2019

Szkolenie z nawigacji i hydrografii morskiej

W dniach 22-24 maja 2019 r. Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej realizował szkolenie teoretyczne i praktyczne z nawigacji i hydrografii morskiej dla słuchaczy Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej. W pierwszym dniu zapoznano studentów z podstawami nawigacji i hydrografii morskiej. Cykl wykładów obejmował zagadnienia związane z nawigacją satelitarną, zastosowaniem dronów powietrznych, pomiarami hydrograficznymi w ramach konkursu XPRIZE, technikami pomiarów batymetrycznych SBES, SSS, MBES, MTES ora
28.05.2019

Kursy w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej istnieje od 1958 roku, jako Ośrodek Resortu Żeglugi. Powołany został dla zabezpieczenia wszystkich potrzeb w zakresie szkolenia, tak i obligatoryjnego, jak i podnoszącego kwalifikacje zawodowe załóg pływających oraz pracowników przedsiębiorstw gospodarki morskiej – porty, stocznie, przedsiębiorstwa spedycyjne.
19.03.2019

34 lata temu zatonął Busko Zdrój. Marynarze jeden po drugim umierali w lodowatej wodzie

34 lata temu podczas sztormu zatonął drobnicowiec MS Busko Zdrój. Była to jedna z najtragiczniejszych katastrof po II wojnie światowej. W lodowatej wodzie, czekając na pomoc, zginęło 24 marynarzy. Udało się uratować tylko jedną osobę.
08.02.2019

Ćwiczenia służby SAR (foto)

Za aprobatą i przy współudziale dyrektora Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Macieja Zawadzkiego 19 i 20 października w rejonach Sztutowa i Świbna, odbyły się ćwiczenia medyczne, w których udział wzięły dwa statki ratownicze – m/s Kapitan Poinc oraz m/s Wiatr, a także Brzegowe Stacje Ratownicze ze Sztutowa i Świbna. Oprócz ratowników morskich, w zmaganiach brali również udział studenci ratownictwa medycznego I i II roku z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, instruktorzy ratownictwa pola walki oraz lekarze instruktorzy ze
22.10.2018

Na północ od Kołobrzegu zatonął kuter rybacki - akcja ratownicza

10 Mm na północ od Kołobrzegu zatonął kuter rybacki KOŁ-73. W akcji ratowniczej brał udział statek ratowniczy M/s Szkwał, śmigłowiec ratowniczy MW oraz jednostka straży granicznej SG 216. Wszyscy członkowie załogi kutra są bezpieczni.
26.08.2018

Szczecin: Flis Odrzańsko-Warciański

Uroczyste powitanie w Szczecinie Flisu Odrzańsko-Warciańskiego, możliwość zwiedzenia flisackiej tratwy i wystawa poświęcona Odrze - to niektóre z atrakcji, czekających w sobotę na gości, którzy wybiorą się na szczecińskie nabrzeża.
14.07.2018

Dni Odry 2018 i XXIII Flis Odrzański

Przed nami coroczne święto Odry. Z tej okazji przez cały weekend (13-15 lipca) na Bulwarze Piastowskim w Szczecinie będzie się sporo działo, dla mieszkańców przygotowano m.in. zwiedzanie jednostek, prezentacje regionów, koncerty oraz spływy kajakowe.
13.07.2018

Bezpieczeństwo życia na morzu – współdziałanie jest koniecznością

Zapewnienie bezpieczeństwa na morzu to łańcuch działań wszystkich współodpowiedzialnych za nie podmiotów: od tych stanowiących prawo, budujących statki, tworzących i serwisujących sprzęt ratunkowy, po instytucje i organy kontrolne oraz służby ratownicze - ta podstawowa zasada towarzyszy uczestnikom konferencji, która odbyła się w piątek w Szczecinie.
08.06.2018

Bezpieczeństwo żeglugi morskiej

Żegluga morska jest sferą działalności człowieka obarczoną dużym ryzykiem. Ogromne przestrzenie do pokonania, zmienne, często ekstremalnie niekorzystne, warunki atmosferyczne, rosnący ruch statków w kanałach i portach, nie zawsze bezpieczny ładunek do przewiezienia, wreszcie takie zjawiska jak piractwo czy terroryzm morski, to tylko część z zagrożeń jakie, związane są z transportem morskim. A jednak do tragedii i wypadków statków dochodzi stosunkowo rzadko. To głównie zasługa działalności Międzynarodowej Organizacji Morski
06.06.2018

Już wkrótce największe i najbardziej kompleksowe targi żeglarstwa i sportów wodnych w Europie Środkowo-Wschodniej

Targi Austrian Boatshow - Boot Tulln kontynuują wieloletnią historię sukcesów. Słynące z imprez handlowych miasto Tulln jest siedzibą targów Austrian Boat Show już od 47 lat. Tegoroczna edycja Boot Tulln zapowiada się na jeszcze bardziej ekscytującą i widowiskową - to będą targi najwyższej klasy.
14.02.2018

Marynarze umierali jeden po drugim w lodowatej wodzie. 33 lata od zatonięcia statku Busko Zdrój

33. rocznica katastrofy statku MS Busko Zdrój. Drobnicowiec wyruszył 8 lutego 1985 r. z portu w Oslo do Hiszpanii z ładunkiem żelaznych prętów na pokładzie. Podczas sztormu zatonął. W lodowatej wodzie w oczekiwaniu na pomoc zginęło 24 marynarzy. Ocalała tylko jedna osoba.
08.02.2018

Trójmiejscy żołnierze wezmą udział w unijnej misji Sophia

Do 120 żołnierzy ma liczyć pierwszy polski kontyngent, który weźmie udział w unijnej misji Sophia na Morzu Śródziemnym. Polacy wyruszą już w połowie lutego a w skład pierwszej zmiany będzie wchodził samolot Bryza z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz zespół abordażowy Wojsk Specjalnych.
06.02.2018

Łodzie zawrócone do portów

Naruszenie przepisów ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz przepisów dotyczących wyszkolenia i kwalifikacji członków załóg statków morskich stwierdzili 26 stycznia funkcjonariusze Pomorskiego i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej podczas kontroli na Bałtyku łodzi rybackiej i sportowo-wędkarskiej. Strażnicy graniczni nakazali szyprom natychmiastowy powrót do portów.
29.01.2018

Portugalski prom rozbił się o skały na Atlantyku [foto, wideo]

Atlantycki sztorm zepchnął portugalski prom Mestre Simao na przybrzeżne skały. Z jednostki uratowano 61 pasażerów i 9 członków załogi.
06.01.2018

Ich siłą jest prowadzenie zajęć w warunkach naturalnych. Rozmawiamy z Grzegorzem Szawarskim, dyrektorem ośrodka Mayday

- Zamiast wywiązywać się z przydzielonych zadań, to oni uciekali, wyskakiwali za burtę zostawiając płonący statek. Pierwszy raz się spotkałem z taką sytuacją. Jak widać teoria nie ma nic wspólnego z praktyką, dlatego tak ważne jest, aby szkolić w warunkach jak najbardziej przypominających prawdziwe życie - powiedział w rozmowie z naszym portalem Grzegorz Szawarski, dyrektor ośrodka szkoleniowego ratownictwa morskiego Mayday, w którym kiedy jest mowa o opuszczaniu tratwy, kursanci nie siedzą przed ekranem komputera. W Mayda
15.12.2017

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Ich możliwości robią wrażenie (foto, wideo)

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Na Wydziale Nawigacyjnym tej uczelni zamontowano cztery nowoczesne mostki wizyjne. Dzięki nim oferta edukacyjna uczelni znacznie wzrosła. A możliwości tych urządzeń są praktycznie nieograniczone.
03.12.2017

Już wiadomo, dlaczego zatonął jacht Miracle

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich przedstawiła raport dotyczący pożaru na jednostce Miracle, która zatonęła w ubiegłym roku. Wskazała kilka przyczyn wypadku.
29.11.2017

Pechowy finał polskiego rejsu dookoła świata

13 października, 2 mile na północ od wyspy Baltrum na Morzu Północnym, zatonął polski jacht żaglowy Prodigy 2. Na pokładzie jednostki było trzech mężczyzn. Nikomu nic się nie stało.
23.10.2017

Bitwa o Gotland już w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę, 10 września, wystartują regaty Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2017. Wielka żeglarska Bitwa zostanie rozegrana już po raz szósty. Na liście startowej znajduje się rekordowa liczba 35 zawodników, z których większość zgłosiła się w już pierwszej dobie zapisów, jeszcze w styczniu.
05.09.2017

Australia: Drony wykrywające rekiny będą patrolowały plaże

W celu podniesienia bezpieczeństwa drony wyposażone w system wykrywania rekinów wykorzystujący sztuczną inteligencję będą patrolowały od września wybrane nabrzeża australijskich plaż. Drony będą przekazywały na żywo obraz wideo.
26.08.2017

Nord - tratwą przez Bałtyk

Z okazji 60-tej rocznicy rejsu tratwą "Nord" zapraszamy na prezentację zabytków związanych z niezwykłą wyprawą, przekazanych Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku przez Andrzeja Urbańczyka. Zabytki będzie można obejrzeć na pokładzie gdyńskiego oddziału NMM – Statku-Muzeum "Dar Pomorza" w dniach 28.08.2017 - 7.09.2017 dokładnie w 60-tą rocznicę rejsu.
25.08.2017

Flisacy górą! Sanem i Wisłą, na tratwie - przepłynęli 700 km do Gdańska

Gdy Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, weszła na tratwę, flisacy z Ulanowa byli trochę zmieszani - bo według starego przesądu kobieta na pokładzie przynosi pecha. Ale zaraz popisali się refleksem: przywitali panią wiceprezydent serdecznie, obrócili sytuację w żart (“nic nie szkodzi, przecież rejs już skończony”), a nawet podarowali 25 kilogramów zboża w worku.
23.08.2017

Z małego Gdańska do dużego – witamy ulanowskich flisaków

Flisacy z Ulanowa na Podkarpaciu, którzy pokonali tratwą siedmiusetkilometrową trasę biegnącą Sanem i Wisłą, dotrą dziś do Gdańska. Przy nabrzeżu Ołowianki w imieniu gdańszczan przywita ich zastępca prezydenta Aleksandra Dulkiewicz.
22.08.2017

Festiwal Wisły gościł w niedzielę w Nieszawie i Ciechocinku

Festiwal Wisły gościł w niedzielę w Nieszawie i Ciechocinku. Mieszkańcy i turyści mogli m.in. żeglować po rzece, uczestniczyć w koncertach szantowych czy jarmarku tradycyjnych produktów. W poniedziałek łodzie uczestniczące w obchodach Roku Rzeki Wisły ruszą w kierunku Torunia.
13.08.2017

Samorządy chcą spopularyzować szlak wodny Pisa-Narew

Szlak wodny Pisa-Narew, dzięki któremu wodniacy i kajakarze mogą dopłynąć na Mazury z Warszawy, a nawet z Krakowa, ma się stać propozycją turystyczną. Trzy regiony: warmińsko-mazurskie, podlaskie oraz mazowieckie przystępują do wypromowania tego produktu turystycznego.
16.05.2017

Szkolenie łodziowe podchorążych

11 września grupa 28 podchorążych Akademii Marynarki Wojennej zakończyła szkolenie łodziowe realizowane w ramach szkolenia kandydackiego. Zajęcia odbywały się od 5 września w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym AMW w m. Czernica. Ostatnim etapem szkolenia będzie, właśnie zakończony przez drugą grupę podchorążych, rejs kandydacki na szkolnym okręcie żaglowym ORP „Iskra”. Wymiana grup szkoleniowych miała miejsce w porcie wojennym Świnoujście. Grupa, która zakończyła rejs rozpocznie szkolenie łodziowe.
12.09.2016

Straż Graniczna w morskich ćwiczeniach na Łotwie (wideo)

Wykrywanie i zwalczanie nielegalnej migracji, gaszenie pożaru, poszukiwanie i podejmowanie z wody rozbitków oraz udzielanie im pierwszej pomocy to główne zadania, jakie wykonywała załoga jednostki pływającej SG-311 „Kaper 1” z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej podczas międzynarodowego ćwiczenia morskiego zorganizowanego na Bałtyku przez łotewską Straż Graniczną. Było ono połączone z seminarium dla grup kontrolnych z państw regionu Morza Bałtyckiego.
12.07.2016

46 osób uratowano z tonącego katamaranu

Katamaran z turystami zapalił się i zatonął na ciągnącej wzdłuż wschodnich wybrzeży Australii Wielkiej Rafie Koralowej. Wszystkich pasażerów i załogę, łącznie 46 osób, zdołano uratować - poinformowała w czwartek policja.
12.05.2016

31 lat od tragedii statku Busko Zdrój. Polacy umierali jeden po drugim

MS Busko Zdrój zatonął bardzo szybko, ale załoga umierała powoli w lodowatej wodzie, czekając na pomoc. Z katastrofy ocalała tylko jedna osoba, zginęło 24 marynarzy. Do tragedii doszło 8 lutego 1985 roku na Morzu Północnym.
08.02.2016

Największa katastrofa w historii polskiej floty handlowej

14 stycznia 1993 roku wczesnym rankiem na Morzu Bałtyckim u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia zatonął prom Jan Heweliusz. Zginęło 55 osób – 20 marynarzy i 35 pasażerów, uratowano 9 osób. Liczba nieodnalezionych ciał według różnych źródeł waha się od 6 do 10. Obchodzimy dziś 23. rocznicę katastrofy Jana Heweliusza. W Świnoujściu odbędą się uroczystości pod tablicą upamiętniającą zatonięcie promu. Kwiaty będą też złożone na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie przy pomniku, który jest poświęcony tej tragedii.
14.01.2016

Ucieczka z zatopionego śmigłowca

Trenowali zachowania w ekstremalnych sytuacjach pod wodą i umiejętności wydostania się z zatopionego śmigłowca – funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyli w kursie doskonalącym „Samoratowanie i przetrwanie na wodzie personelu latającego” prowadzonym przez specjalistów w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni.
20.10.2015

Łódź zawrócona z zatoki

Braki w wyposażeniu środków bezpieczeństwa były powodem zawrócenia wczoraj z Zatoki Gdańskiej przez Straż Graniczną łodzi rybackiej.
16.09.2015

Dryfował na prowizorycznej tratwie. Uratowany przez Straż Graniczną

O ogromnym szczęściu może mówić 24-latek ze Szczecina, który na zbudowanej przez siebie z drewnianych palet i pustych baniaków po wodzie tratwie od 20 lipca samotnie żeglował po Bałtyku. Straż Graniczna szukała go od lądu, na morzu i z powietrza. Wczoraj wieczorem załoga SG-216 przeszło 11 kilometrów na północny wschód od Świnoujścia odnalazła dryfujący obiekt, ratując mężczyźnie życie.
23.07.2015

Przeterminowane certyfikaty i połowy z promilami

Brak wymaganych świadectw, przeterminowane certyfikaty środków pirotechnicznych i ratunkowych oraz praca pod wpływem alkoholu – to nieprawidłowości stwierdzone pod koniec ubiegłego tygodnia podczas kontroli na Bałtyku trzech kutrów rybackich, przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej ze Świnoujścia
25.05.2015

Zakończyły się ćwiczenia ratownicze straży granicznej

Jednostka pływająca SG-111 „Patrol-1” z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej powróciła wczoraj do Gdańska z trwających od 2 maja w Danii międzynarodowych ćwiczeń ratowniczych pod kryptonimem „Baltic Sarex 2015”.
11.05.2015

Anakonda ratowała rozbitków

Doskonalenie technik przetrwania i ratowania na morzu oraz udzielanie pomocy rozbitkom to główny cel ćwiczeń, które odbyły się wczoraj (czwartek, 5 czerwca) na Zatoce Gdańskiej. W szkoleniu uczestniczyli instruktorzy Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP oraz śmigłowiec W-3RM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.
09.06.2014

[WIDEO] On żyje, on żyje! Okrętowy kucharz przeżył dwa dni w zatopionym statku

Nurkowie przeszukujący holownik Jascon 4, który zatonął u wybrzeża Nigerii, mieli wyciągnąć z niego ciała ofiar. Okazało się jednak, że przybyli w samą porę, żeby uratować okrętowego kucharza, który ocalał jako jedyny z 12-osobowej załogi. Okene Harrison przeżył dwa dni pod wodą dzięki bańce powietrza, która powstała w wywróconym kadłubie.
04.12.2013

Rozpoczęła się operacja podniesienia Concordii

Koło włoskiej wyspy Giglio rozpoczęła się w poniedziałek rankiem operacja podniesienia wraku statku Costa Concordia, leżącego w morzu od katastrofy w styczniu 2012 roku. Dominuje optymizm i przekonanie, że to gigantyczne przedsięwzięcie zakończy się sukcesem.
16.09.2013

Baltic Sarex 2013

W poniedziałek, 13 maja, wokół wyspy Bornholm rozpoczęły się największe na Bałtyku manewry ratownicze pod kryptonimem Baltic Sarex 2013. W ćwiczeniu uczestniczy ponad 40 jednostek pływających oraz samolotów i śmigłowców z 9 państw. Polska Marynarka Wojenna skierowała do ćwiczenia okręt ratowniczy ORP „Zbyszko”, śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R oraz Brzegową Grupę Ratowniczą. Manewry zakończą się w piątek, 17 maja.
15.05.2013

Stena Line z nowym systemem MES

Przewoźnik promowy Stena Line wyposażył statek Stena Spirit, pływający na trasie Gdynia-Karlskrona, w najnowocześniejszy i najbezpieczniejszy system ewakuacji.
24.04.2013

Drewil- tradycja zobowiązuje

Firmy legitymujące się tradycją sięgającą kilka dziesięcioleci wstecz nie należą na polskim rynku morskim do wyjątków. Na wielu statkach pasażerskich lub największych jednostkach floty najnowocześniejsze rozwiązania współistnieją z pomysłami z powodzeniem stosowanymi przez żeglarzy w epoce wielkich odkryć geograficznych. Zdaniem znawców procedur bezpieczeństwa obowiązujących na statkach to właśnie od sprawnego funkcjonowania najprostszych elementów wyposażenia okrętowego zależy życie pasażerów. Janusz Wilkowski, prezes fi
25.03.2013

Przed i po Concordii

W poniedziałek w „Portalu Morskim” ukazał się artykuł Piotra Stareńczaka „Rok po Concordii, 20 lat po Heweliuszu – czy żegluga i statki się zmieniły?”. Rzecz dotyczy bezpieczeństwa, ale nie ma tam statystycznych konkretów, bez których wszystkie rozważania na ten temat tracą wartość. Znajdujące się w tytule liczby „jeden” (rok) i 20 są jedynymi, oprócz dat, które materiał zawiera. Jeżeli nie ma liczb, to skąd Piotr Stareńczak wywodzi tezę, która pojawia się już na początku artykułu: „Choć katastrof i wypadków nie da się zupełnie w
18.01.2013

Dwadzieścia lat po „Janie Heweliuszu”. Ciągle pamiętamy

14 stycznia mija dwudziesta rocznica zatonięcia polskiego promu "Jan Heweliusz". W katastrofie na Morzu Bałtyckim zginęło 55 osób. To największa tragedia w dziejach polskiej żeglugi handlowej.
14.01.2013

Akademia Marynarki Wojennej zagra w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

9 stycznia rozpoczęły się licytacje specjalnych aukcji wystawionych przez Akademię Marynarki Wojennej: trzydniowe szkolenie poligonowe oraz rejs jachtem s/y „Admirał Dickman”, w tym udział w regatach Tall Ships Races. Natomiast już jutro w uczelnianej auli (wejście od ulicy Grudzińskiego) ruszy wiele imprez, w tym koncerty zespołów: Jump Style, Comise, Nobody.
10.01.2013

Z Wiatrem i Wodą w Gdyni

7. Targi Sportów Wodnych i Festiwal Żeglarski WIATR i WODA – na wodzie 2012 , 2 - 5 sierpnia 2012 (czwartek – piątek), Przystań Jachtowa MARINA GDYNIA
01.08.2012

Ćwiczenia ratownicze w Łebie

Ćwiczenia ratownicze z udziałem m.in. samolotów patrolowych i śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej będzie można zobaczyć w Łebie, w sobotę, 14 lipca. Załogi tych maszyn zaprezentują akcję poszukiwania rozbitków, zrzut tratwy ratunkowej oraz operację podejmowania ludzi z wody. Ćwiczenia organizowane są w ramach akcji „Bezpiecznie nad wodą w Łebie”.
12.07.2012

Święto Akademii Morskiej w Szczecinie - 9 maja 2012 r.

Szanowni Państwo – Pracownicy oraz Studenci Akademii Morskiej w Szczecinie! W tym roku, zgodnie z tradycją, obchodzimy Święto Szkoły. Poniżej prezentujemy program uroczystości i zapraszamy do wspólnego świętowania.
09.05.2012

Nowe muzeum nad Motławą!

28 i 29 kwietnia 2012 r. odbędzie się wielkie otwarcie Ośrodka Kultury Morskiej, najnowszego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Od godziny 12:00 do 20:00 OKM będzie otwarty dla wszystkich zwiedzających (wstęp wolny). Nowoczesne muzeum zlokalizowane jest nad brzegiem Motławy, tuż obok Żurawia, w sercu starego portu gdańskiego.
24.04.2012

Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii- prawda leży na dnie morza?

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912r. RMS Titanic – należący do towarzystwa okrętowego White Star Line podczas swego dziewiczego rejsu zderzył się z górą lodową. 2 godziny później mit niezatapialnego statku zniknął pod falami Atlantyku wraz z 1500 pasażerami Titanica. Dziennikarze, którzy relacjonowali katastrofę, która w tamtą mroźną noc zachwiała całym dotychczasowym pojęciem bezpieczeństwa na morzu orzekli, że tajemnica poszła na dno w raz ze statkiem MS Titanic. W sto lat po tamtej tragedii Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska,
23.04.2012

Nowe muzeum nad Motławą!

28 i 29 kwietnia 2012 r. odbędzie się wielkie otwarcie Ośrodka Kultury Morskiej, najnowszego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Od godziny 12:00 do 20:00 OKM będzie otwarty dla wszystkich zwiedzających (wstęp wolny). Nowoczesne muzeum zlokalizowane jest nad brzegiem Motławy, tuż obok Żurawia, w sercu starego portu gdańskiego.
18.04.2012

Dyscyplinarka bez podstaw

Sąd Pracy w Kołobrzegu nie miał żadnych wątpliwości co do tego, że doświadczony ratownik Brzegowej Stacji Ratownictwa SAR został bezpodstawnie zwolniony dyscyplinarnie z pracy. Paweł Depta, o którym mowa, wróci, by bez względu na sztormy nieść pomoc tym, których doświadczy morski żywioł.
04.01.2012

Na Morzu Ochockim zatonęła platforma wiertnicza z 67 osobami

Co najmniej cztery osoby zginęły w niedzielę w wyniku zatonięcia pływającej platformy wiertniczej na Morzu Ochockim, na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Na jej pokładzie znajdowało się 67 ludzi. Czternaście osób uratowano. Los pozostałych jest nieznany.
19.12.2011

Ratunek na morzu

19.09.2011. Na Zatoce Gdańskiej awarii uległ okręt podwodny. Jednostka osiadła na dnie i nie jest w stanie samodzielnie się wynurzyć. Na pokładzie znajduje się 26 marynarzy. Polskie siły morskie rozpoczynają akcję ratowniczą – to jeden ze scenariuszy rozpoczynającego się ćwiczenia SMER/MEDEX 2011.
20.09.2011

Morze usłane tragediami

Wciąż nie wiadomo, dlaczego zatonął kuter KOŁ-31. Dramat, jaki rozegrał się w niedzielę 25 mil morskich na północ od latarni morskiej w Gąskach, uzmysławia, jak niebezpieczne potrafi być morze. Tego dnia nic nie wskazywało na to, że może dojść do tragedii. Stan morza był niski, siła wiatru nie przekraczała 4 stopni w skali Beauforta.
21.12.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.