• <

Wynik wyszukiwania - "odkrywcy" - Wiadomości

Kamienna ściana z dna Bałtyku może być najstarszą megastrukturą w Europie

Niemieccy naukowcy odkryli na dnie Morza Bałtyckiego konstrukcję z epoki kamienia, która z dużym prawdopodobieństwem może być najstarszą megastrukturą zbudowaną przez człowieka w Europie - informuje czasopismo „PNAS”.
13.02.2024

Wrak niemieckiego okrętu na dnie Zatoki Gdańskiej. Możliwe, że ta jednostka po II wojnie światowej jako ostatnia opuszczała Hel

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
15.11.2023

Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO

Dla ekipy MEWO S.A. ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem przeprowadzonych badań geofizycznych i hydrograficznych. W 2022 r. dokonali pomiarów batymetrycznych, sonarowych i magnetometrycznych na profilach o łącznej długości niemal 45 tys. km. W rezultacie rozpoznano 3,3 tys. km kwadratowych powierzchni dna morskiego – to 6 razy tyle, ile wynosi terytorium Warszawy.
08.02.2023

Van Oord wzmocni pozycję na rynku offshore wind dzięki jednostce Calypso

W grudniu 2020 roku Van Oord poinformował, że złożyć zamówienie na budowę ekologicznego statku do układania kabli nowej generacji. Jednostka wyposażona w najnowsze zrównoważone technologie zostanie dostarczona ze stoczni VARD w Norwegii. Statek będzie w pełni operacyjny w 2023 roku.
17.11.2021

Hurtigruten ochrzcił nowy statek z napędem hybrydowo-bateriowym

Nowy statek o napędzie hybrydowym Hurtigruten Expeditions - MS Fridtjof Nansen, został nazwany podczas ceremonii w Longyearbyen.
16.09.2021

Intrygujący wrak na dnie Bałtyku

Z powodu pogarszającej się pogody wyprawa badawcza Urzędu Morskiego w Gdyni zakończyła się już po trzech dniach. Dwie doby wystarczyły jednak, by zeskanować prawie 21 km2 dna morskiego i zebrać obrazy batymetryczne dwóch wraków. Jednym z nich może być s/s Karlsruhe.
28.04.2021

Wybrano wykonawcę wystawy w Edukatorium Fabryki Wody w Szczecinie

Firma MAE Multimedia Art & Education ma zaprojektować wnętrza, wyprodukować i zamontować eksponaty w Edukatorium powstającego w Szczecinie parku wodnego Fabryka Wody. Tematem wystawy ma być znaczenie i rola wody.
13.01.2021

Ocean i ludzie - ferie w Akwarium

Do końca ferii został jeszcze tydzień. Jak można spędzić ten czas w Gdyni? Oprócz wielu innych atrakcji - organizowanych w tym roku przede wszystkim online - warto również skorzystać z ciekawych propozycji Akwarium Gdyńskiego pod wspólną nazwą „Blue Ferie”.
11.01.2021

Ferie 2021 z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W nowym roku ferie czekają tuż za progiem Świąt Bożego Narodzenia. Za oknem szaro, ale w naszych domach może być kolorowo – kto powiedział, że zabawa w domu jest nudna? Na pewno nie my!
22.12.2020

Chiny wysłały załogowy okręt podwodny na rekordową głębokość do Rowu Mariańskiego [wideo]

Chiński okręt podwodny z 3-osobową załogą wylądował na dnie Rowu Mariańskiego na głębokości 10 909 metrów. Okręt Fendouzhe pobił rekord kraju pod względem najgłębszego nurkowania z załogą.
12.11.2020

Jutro Kolosy online. Sprawdź program

To już jutro! W sobotę rozpoczynamy wyjątkową, bo prowadzoną w formie online edycję Kolosów, czyli Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Od rana do późnego wieczoru internauci będą mogli śledzić prelekcje podróżników i galę z wręczeniem nagród. Nie zabraknie też „kolosowego” studia w przerwach.
02.10.2020

Polacy odnaleźli wrak okrętu Karlsruhe

Ekipa polskich nurków zlokalizowała na dnie Bałtyku wrak zatopionego w kwietniu 1945 r. parowca "Karlsruhe". Statek zatonął przewożąc ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek. Odkrywcy wraku zastanawiają się, czy w ładowni nie ma Bursztynowej Komnaty.
30.09.2020

Podróż w głębiny oceanu w ramach luksusowego rejsu wycieczkowcem [wideo]

Pomimo obostrzeń związanych z koronawirusem, firmy oferujące luksusowe rejsy wycieczkowe rozszerzają oferty dla gości. Najnowsze trendy oscylują m.in. wokół podróży w głąb oceanu.
16.09.2020

Ocean Explorer zwodowany w Chinach

Najnowszy wycieczkowiec ekspedycyjny SunStone, Ocean Explorer, został 12 sierpnia zwodowany w chińskiej stoczni China Merchants Heavy Industries. To czwarta jednostka klasy INFINITY, zaprojektowana w myśl projektu X-BOW autorstwa firmy Ulstein.
19.08.2020

Ropa w USA mocno drożeje po komentarzach Aramco

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw mocno rosną po komentarzach prezesa saudyjskiej firmy Aramco, największego na świecie eksportera ropy naftowej - informują maklerzy.
10.08.2020

Wakacje nad morzem z wypadem na morze - pomysł dla rodzin!

Ahoj! Stań się wilkiem morskim choć na jeden dzień! Jeśli tego lata wybierasz się z rodziną nad polskie morze, sprawdź co kryje się za jego horyzontem. Zmieńcie perspektywę i poczujcie piękno królestwa Neptuna z pokładu słonecznego Stena Spirit lub Stena Vision - jednych z największych statków na Bałtyku. Morska przygoda dla całej rodziny to nie koniec atrakcji – na pokładzie najmłodsi będą mogli się bawić podczas całodziennych, bezpłatnych animacji. Słoneczny rejs ze Stena Line dla całej 4-osobowej rodziny można kupić już od 350
20.07.2020

Vasco da Gama w Porcie Gdynia

Ma prawie 220 m długości, zabiera na pokład 1 200 pasażerów i nosi imię słynnego portugalskiego żeglarza i odkrywcy. Mowa o wycieczkowcu Vasco da Gama, który w środę po raz pierwszy w swojej historii zawinął do Portu Gdynia. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim.
25.07.2019

Luksusowy Vasco da Gama po raz pierwszy w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Ma prawie 220 m długości, zabiera na pokład 1 200 pasażerów i nosi imię słynnego portugalskiego żeglarza i odkrywcy. Mowa o wycieczkowcu Vasco da Gama, który w środę po raz pierwszy w swojej historii zawinął do Portu Gdynia. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim.
25.07.2019

Pierwszy na świecie wycieczkowiec zasilany bateriami wyruszył w podróż do Arktyki

Pierwszy na świecie wycieczkowiec o hybrydowym zasilaniu bateryjnym wyruszył 1 lipca w dziewiczy rejs do północnej Norwegii - poinformował Hurtigruten, armator jednostki. W powstaniu statku uczestniczyła gdańska stocznia Montex Shipyard.
02.07.2019

Żaglowiec Juan Sebastian de Elcano przypłynął do Szczecina (foto)

Jeden z największych szkolnych żaglowców świata, "Juan Sebastian de Elcano", zacumował w środę przy szczecińskim Nabrzeżu Bułgarskim. Pierwsza wizyta jednostki w Polsce to jedna z głównych atrakcji tegorocznych Dni Morza.
12.06.2019

Ostatnie w sezonie spotkanie rodzinne na Sołdku

Czy jest lepszy pomysł na rozpoczęcie wakacji niż wzięcie udziału w ostatnim Programie dla Rodzin w tym sezonie? 16 czerwca spotykamy się na naszym statku-muzeum, na "Sołdku"!
07.06.2019

Zapraszamy na szlaki Pętli Żuławskiej, które w opinii żeglarzy są jednym z Cudów Polski (foto)

W opinii żeglarzy, motorowodniaków, miłośników przyrody, miłośników kultury materialnej i niematerialnej, wreszcie zwykłych turystów, nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
29.03.2019

Władze Wysp Cooka rozważają zmianę nazwy państwa

Władze Wysp Cooka, państwa stowarzyszonego z Nową Zelandią, rozważają porzucenie dotychczasowej nazwy nadanej w czasach kolonializmu na rzecz takiej, która będzie podkreślała polinezyjskie korzenie.
07.03.2019

Warsztaty dla uczniów w ramach projektu Łap wiatr w żagle!

W grudniu i styczniu 32 uczniów klas ósmych z Gdańska brało udział w cyklu ośmiu warsztatów organizowanych przez Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach projektu „Łap wiatr w żagle!”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków UE z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Jego realizacja ma przyczynić się do rozbudzenia u beneficjentów ciekawości poznawczej, stymulowania intelektualnego, aksjologicznego i społecznego rozwoju, twó
07.02.2019

Zwodowano drugi arktyczny wycieczkowiec dla Norwegów. W jego budowie pomogła stocznia z Gdańska (wideo)

Arktyczny wycieczkowiec Fridtjof Nansen na wodzie. Wodowanie jednostki odbyło się 9 grudnia w stoczni Kleven Verft w Norwegii. Częściowo wyposażone bloki na ten statek pasażerski dostarczył Montex Shipyard z Gdańska.
21.12.2018

Norwegowie budują kolejny arktyczny wycieczkowiec. Bloki dostarczyła stocznia z Gdańska (foto, wideo)

Trwa budowa kolejnego arktycznego wycieczkowca dla Norwegów. Częściowo wyposażone bloki dostarczył Montex Shipyard z Gdańska. W sobotę wyruszyły do Norwegii.
11.06.2018

Kaszlał i zarażał inne zwierzęta. Ten morski gad to najstarszy przypadek zdiagnozowanej gruźlicy

Przypadek prehistorycznego gada ze śladami gruźlicy to przykład pradawnej historii naturalnej groźnych chorób zakaźnych i dowód na to, że takie schorzenia nie są wymysłem dzisiejszych społeczeństw - mówili w środę polscy współodkrywcy odkrycia dot. najstarszego przypadku gruźlicy.
06.06.2018

Katharsis II, Antarktyka: Morze Łazariewa i Riiser Larsena

Rozpoczyna się 12. tydzień żeglugi dookoła kontynentu Antarktydy, non-stop z Kapsztadu w RPA do Hobart w Australii. Katharsis II już dziesiąty tydzień płynie po wodach Antarktyki, czyli na południe od 60o szerokości geograficznej południowej, jak najbliżej najzimniejszego kontynentu Ziemi. Polscy żeglarze mają za sobą już ponad 90% antarktycznej pętli.
13.03.2018

Takiego gościa się nie spodziewali. Zaskoczył nawet naukowców (wideo)

Te kilka sekund australijscy naukowcy zapamiętają na długo. Podczas badania wód w Zatoce Newcomb u wybrzeży Antarktydy ich ponton odwiedził niezwykły gość. To wyjątkowe spotkanie udało się zarejestrować jednemu z badaczy działających w ramach Australian Antarctic Division, jednostki podlegającej Ministerstwu Środowiska i Energii Australii. Na co dzień pracują oni w stacji badawczej Casey, która znajduje się w antarktycznej oazie Windmill Islands na Ziemi Wilkesa.
24.01.2018

Gowin: nowa ustawa o uczelniach zastąpi 4 istniejące ustawy

Prace nad konstytucją dla nauki, zmiany na rzecz innowacyjności, nowe programy na rzecz upowszechniania nauki - działania resortu nauki w ostatnich dwóch latach opierały się na tych trzech głównych filarach - podsumował w środę minister nauki Jarosław Gowin.
15.11.2017

Gowin: Nowa ustawa jest także szansą dla uczelni regionalnych

Przygotowywana ustawa reformująca system szkolnictwa wyższego nie jest zagrożeniem dla mniejszych i średnich uczelni - przekonywał w poniedziałek w Zielonej Górze wicepremier Jarosław Gowin. Wziął tam udział w konferencji rektorów uczelni regionalnych i wysłuchał ich postulatów.
13.11.2017

U wybrzeży Alabamy odkryto podwodny las (wideo)

Niezwykłe odkrycie u wybrzeży Alabamy. Amerykańscy naukowcy znaleźli podwodny las – podała Informacyjna Agencja Radiowa. Drzewa i inne rośliny znajdują się 20 m pod powierzchnią morza.
16.07.2017

Rocznica śmierci Magellana - zwrotny punkt w historii Filipin

27 kwietnia przypada 496. rocznica zamordowania odkrywcy i żeglarza Ferdynanda Magellana. To dobra okazja do zastanowienia się, jak konsekwencje wydarzeń sprzed blisko 500 lat są odczuwalne do dziś.
26.04.2017

Nowy gatunek krewetki nazwany na cześć słynnego rockowego zespołu

Synalpheus pinkfloydi. Tak na cześć zespołu Pink Floyd nazwany został nowy gatunek krewetki pistoletowej. Nazwa skorupiaka nawiązuje do jego barwy oraz wydawanych przez niego głośnych dźwięków.
14.04.2017

Nowy Dowódca okrętu hydrograficznego ORP Arctowski

Zgodnie z marynarską tradycją i ceremoniałem w trakcie pobytu na morzu okrętu hydrograficznego ORP Arctowski, odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia nd jednostką.
21.12.2016

Morskie warsztaty dla dzieci, kobiet i seniorów w NMM w Gdańsku

Jesienny cykl morskich warsztatów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku trwa. Dział Edukacji zabiera uczestników w podróż po krainie sztuki i na optymistyczny rejs dookoła świata. Odkrywają oni także tajemnice świata nauki, konserwują wspomnienia, szukają inspiracji i konstruują poduszkowce. Zapisy trwają do 30 października.
07.10.2016

Najmłodsi do muzeum!

Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza najmłodszych zwiedzających (jedno, dwu i trzylatków) na cykl morskich warsztatów. Każde spotkanie poświęcone jest określonemu tematowi i pozwala maluchom na stawianie pierwszych kroków w muzeum. Edukatorzy, przez gry i zabawy, wprowadzą dzieci w świat morskich tajemnic.
28.09.2016

Tczew: archeologia podwodna nie tylko dla dzieci

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie na Europejskie Dni Dziedzictwa. Fetując najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu muzeum proponuje tym razem rodzinne poznawanie tajemnic archeologii podwodnej.
16.09.2016

Ponad 30 żaglowców i oldtimerów na Dniach Morza w Szczecinie

Ponad 30 żaglowców, jachtów i oldtimerów przypłynie do Szczecina w czerwcu na tegoroczne Dni Morza - Sail Szczecin. Miasto odwiedzą żeglarze z Polski, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Finlandii. Jednostki cumujące przy nabrzeżach w centrum miasta będą otwarte dla zwiedzających.
26.05.2016

Żeglarski rekord Guinnessa dla Polaków

Kierownictwo organizacji Guinness World Records (GWR) poinformowało, że nowym rekordzistą świata w kategorii: „Nawigacja - Najdalej na Południe” (Navigation - Most Southerly) został polski jacht „Selma Expeditions”.
14.12.2015

Jednostka CMA CGM jako pierwsza z inteligentnym systemem kontenerów

Kontenerowiec Bougainville, niedawno oddany do użytku 18-tysięcznik, jest pierwszą jednostką na świecie testującą TRAXENS – inteligentny system łączący kontenery.
02.10.2015

Gigant CMA CGM wszedł już do służby. Zobacz wideo

Wczoraj w swój pierwszy rejs wypłynął kontenerowiec Bouganville należący do armatora CMA CGM. Ten gigant stał się tym samym największym statkiem (ładowność 18 tys. TEU) we flocie francuskiego przewoźnika.
04.09.2015

Do obejrzenia i wypróbowania symulator okrętu podwodnego

Chcesz odkryć tajemnice okrętu podwodnego? A może pomanewrować nowoczesnym statkiem na różnych akwenach? Zapoznaj się ze sprzętem policji, a także straży pożarnej. Prawie dwadzieścia różnych tematów dla dzieci, młodzieży i dorosłych czeka na uczestników Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej, który odbędzie się w ramach XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na piknik uczelnia zaprasza w piątek 22 maja, w godz. 9:00 – 15:00. W tym dniu każdy znajdzie coś dla siebie.
19.05.2015

Wyprawa Narwik 2015

Pod koniec maja młodzi żeglarze wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały. Wyprawa Narwik 2015 uczci 75. rocznicę tych walk oraz 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.
18.02.2015

Po rozbudowie otwarto Gdański Park Naukowo-Technologiczny

W Gdańsku otwarto uroczyście w piątek rozbudowany Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego. Istnieje w nim 80 firm działających głównie w branży nowoczesnych technologii.
15.07.2013

Bałtyk znowu świeci

Nocą w Rewie Zatoka Pucka rozbłyska turkusowym światłem. Być może jest to sprawka bruzdnic, u których ruch wody powoduje bioluminescencję - poinformował PAP dr hab. Krzysztof E. Skóra ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
28.08.2012

Atrakcje OKM: Ludzie, statki, porty

W nowoczesnym budynku najmłodszego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Ośrodku Kultury Morskiej – trwają ostatnie prace przed wielkim otwarciem. Najważniejszym zadaniem nowego Muzeum jest zapoznanie zwiedzających z szeroko pojętą tematyką morską.
29.03.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.